Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Łukasz Horbacz o ubóstwie energetycznym, dyskomforcie…
2019-11-13, 10:41 Autor: Marek Świercz

Łukasz Horbacz o ubóstwie energetycznym, dyskomforcie cieplnym i obronie reputacji polskiego węgla

Łukasz Horbacz o ubóstwie energetycznym, dyskomforcie cieplnym i obronie reputacji polskiego węgla
- Izba zrzesza ponad sto firm będących sprzedawcami polskiego węgla, głównych dystrybutorów na naszym rynku. Izba zajmuje się ochroną interesów członków, w ostatnim czasie przede wszystkim w kontekście zmieniającej się legislacji. W ostatnich kilku latach mamy mnóstwo zmieniających się przepisów. Poza tym walczymy o dobry wizerunek polskiego węgla - mówił w Loży Radiowej Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.
Naszego gościa zapytaliśmy o mocno dyskutowany ostatnio proceder importu węgla na masową skalę.

- Najgłośniejszy przypadek transportu węgla z Mozambiku, zablokowanego przez ekologów, wyglądał nieco inaczej. Okazało się, że to nie węgiel energetyczny, ale koksujący, co więcej jechał nie do Polski, tylko do Czech - stwierdził Horbacz. - Ale faktycznie jest duży problem importowanego węgla, w zeszłym roku trafiła do nas rekordowa ilość 19 milionów ton. Mamy w Polsce zapotrzebowanie na węgiel z zewnątrz, ale na poziomie 10 do 12 milionów ton.

Jak wylicza nasz gość, około 4 milionów węgla z importu trafia do indywidualnych odbiorców, co zaspokaja jakieś 40 procent ich potrzeb. Resztę dostarczają polskie kopalnie, które łącznie wydobywają rocznie około 60 milionów ton.

Z Horbaczem rozmawialiśmy także na temat najnowszego raportu firmy KANTAR na temat tak zwanego ubóstwa energetycznego Polaków. Ankieterzy dotarli do 5 tysięcy gospodarstw, z których dobrze ponad tysiąc ogrzewa się węglem. Okazuje się, że jest to dla nich wydatek od 10 do 20 procent budżetu, co - według europejskich norm - oznacza nadmierne obciążenie i właśnie energetyczne ubóstwo. Aż 23 procent ankietowanych skarży się także na tzw. dyskomfort cieplny - wydaja coraz więcej a nadal marzną.

Nasz gość przekonywał także, że błędem jest kojarzenie węgla ze smogiem. Oczywiście zatruwa atmosferę, ale w miastach gorsze są samochody - niedawno było ich 17 milionów i miały średnio 10 lat, teraz jest w ich kraju 37 milionów i mają lat kilkanaście. I to one są gorszymi "kopciuchami" niż stare piece.

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »