Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy'…
2019-10-31, 14:49 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym czy polska produkcja jest gotowa na przemysł 4.0

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym czy polska produkcja jest gotowa na przemysł 4.0
W programie poruszyliśmy kwestię przemysłu 4.0, czyli zaawansowanych systemach przetwarzania danych, automatyzacji, inteligentnych technologiach, robotyzacji, czyli wszelkich usprawnień wykorzystywanych w procesach przemysłowych. Pytaliśmy czy polski przemysł jest na to gotowy i jakie zagrożenia się z tym wiążą.
- Wokół nas to pojęcie industry 4.0 coraz częściej się pojawia, coraz więcej konferencji targów i sympozjów, ale dopiero konkretne wdrażanie w zakładach pokaże nam jaki jest tego rezultat - mówił Lesław Adamczyk z BCC. - Drogi odwrotu nie ma. Czy jesteśmy gotowi? Na roboczo odpowiedziałbym że tak, bo my jako polscy przedsiębiorcy albo szerzej jako Polacy z różnego rodzaju wyzwaniami sobie radzimy. To już chyba taka nasza cecha, natomiast gorzej jak już potem jest poukładane i trzeba się dogadać żeby coś doprecyzować.

- Ja wierzę, że z tematem industry 4.0 sobie poradzimy, a co więcej musimy sobie poradzić, bo to po pierwsze są zmiany na świecie, a po drugie odpowiedź na to co się dzieje na rynku pracy. Rynek pracy fluktuuje, jeszcze niedawno mówiliśmy że brakuje rąk do pracy i ciągle to jest stan z którym mamy do czynienia, ale już teraz odczuwamy znaki spowolnienia. Natomiast trend demograficzny jest nieubłagany, zatem nasze firmy będą musiały się automatyzować i przekształcać. Będziemy coraz częściej widzieli fabryki w których kiedyś pracowało 100-200 pracowników, za chwilę będzie ich 20, a na hali większość rzeczy będą wykonywały roboty, które będą sobie podawały różne elementy, przesuwały, pakowały i wysyłały do odbiorców - mówił Lesław Adamczyk.

Sebastian Szczurek z ZUS zwrócił uwagę, że Polska jest daleko poza krajami Zachodu w tym zakresie. - W sąsiednich krajach, w Czechach lub na Węgrzech jest 120 robotów na 10 tys. mieszkań, a u nas to 30-35. Na pewno będzie się to wiązało z konkurencyjnością, ale warto też pamiętać o tym czynniku ludzkim. Roboty będą nas zastępowały przy jakiejś pracy, a chodzi tu o pracę powtarzalną przy tzw. taśmie, to trzeba pamiętać, że za tym wszystkim stał człowiek. Taki pracownik niewykwalifikowany może być pozbawiony źródła dochodu. Jeśli znajdzie pracę na 4 godziny dziennie i będzie otrzymywał wypłatę, która pozwoli mu przeżyć to dobrze, ale jeśli nie to co wtedy? - mówił Sebastian Szczurek.

W trakcie dyskusji poruszono też temat ewentualnego opodatkowania robotów, bezpieczeństwa cyfrowego, edukacji czy właśnie tzw. grup ludzi wykluczonych.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »