Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy'…
2019-10-31, 14:49 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym czy polska produkcja jest gotowa na przemysł 4.0

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym czy polska produkcja jest gotowa na przemysł 4.0
W programie poruszyliśmy kwestię przemysłu 4.0, czyli zaawansowanych systemach przetwarzania danych, automatyzacji, inteligentnych technologiach, robotyzacji, czyli wszelkich usprawnień wykorzystywanych w procesach przemysłowych. Pytaliśmy czy polski przemysł jest na to gotowy i jakie zagrożenia się z tym wiążą.
- Wokół nas to pojęcie industry 4.0 coraz częściej się pojawia, coraz więcej konferencji targów i sympozjów, ale dopiero konkretne wdrażanie w zakładach pokaże nam jaki jest tego rezultat - mówił Lesław Adamczyk z BCC. - Drogi odwrotu nie ma. Czy jesteśmy gotowi? Na roboczo odpowiedziałbym że tak, bo my jako polscy przedsiębiorcy albo szerzej jako Polacy z różnego rodzaju wyzwaniami sobie radzimy. To już chyba taka nasza cecha, natomiast gorzej jak już potem jest poukładane i trzeba się dogadać żeby coś doprecyzować.

- Ja wierzę, że z tematem industry 4.0 sobie poradzimy, a co więcej musimy sobie poradzić, bo to po pierwsze są zmiany na świecie, a po drugie odpowiedź na to co się dzieje na rynku pracy. Rynek pracy fluktuuje, jeszcze niedawno mówiliśmy że brakuje rąk do pracy i ciągle to jest stan z którym mamy do czynienia, ale już teraz odczuwamy znaki spowolnienia. Natomiast trend demograficzny jest nieubłagany, zatem nasze firmy będą musiały się automatyzować i przekształcać. Będziemy coraz częściej widzieli fabryki w których kiedyś pracowało 100-200 pracowników, za chwilę będzie ich 20, a na hali większość rzeczy będą wykonywały roboty, które będą sobie podawały różne elementy, przesuwały, pakowały i wysyłały do odbiorców - mówił Lesław Adamczyk.

Sebastian Szczurek z ZUS zwrócił uwagę, że Polska jest daleko poza krajami Zachodu w tym zakresie. - W sąsiednich krajach, w Czechach lub na Węgrzech jest 120 robotów na 10 tys. mieszkań, a u nas to 30-35. Na pewno będzie się to wiązało z konkurencyjnością, ale warto też pamiętać o tym czynniku ludzkim. Roboty będą nas zastępowały przy jakiejś pracy, a chodzi tu o pracę powtarzalną przy tzw. taśmie, to trzeba pamiętać, że za tym wszystkim stał człowiek. Taki pracownik niewykwalifikowany może być pozbawiony źródła dochodu. Jeśli znajdzie pracę na 4 godziny dziennie i będzie otrzymywał wypłatę, która pozwoli mu przeżyć to dobrze, ale jeśli nie to co wtedy? - mówił Sebastian Szczurek.

W trakcie dyskusji poruszono też temat ewentualnego opodatkowania robotów, bezpieczeństwa cyfrowego, edukacji czy właśnie tzw. grup ludzi wykluczonych.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »