Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy'…
2019-10-31, 14:49 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym czy polska produkcja jest gotowa na przemysł 4.0

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym czy polska produkcja jest gotowa na przemysł 4.0
W programie poruszyliśmy kwestię przemysłu 4.0, czyli zaawansowanych systemach przetwarzania danych, automatyzacji, inteligentnych technologiach, robotyzacji, czyli wszelkich usprawnień wykorzystywanych w procesach przemysłowych. Pytaliśmy czy polski przemysł jest na to gotowy i jakie zagrożenia się z tym wiążą.
- Wokół nas to pojęcie industry 4.0 coraz częściej się pojawia, coraz więcej konferencji targów i sympozjów, ale dopiero konkretne wdrażanie w zakładach pokaże nam jaki jest tego rezultat - mówił Lesław Adamczyk z BCC. - Drogi odwrotu nie ma. Czy jesteśmy gotowi? Na roboczo odpowiedziałbym że tak, bo my jako polscy przedsiębiorcy albo szerzej jako Polacy z różnego rodzaju wyzwaniami sobie radzimy. To już chyba taka nasza cecha, natomiast gorzej jak już potem jest poukładane i trzeba się dogadać żeby coś doprecyzować.

- Ja wierzę, że z tematem industry 4.0 sobie poradzimy, a co więcej musimy sobie poradzić, bo to po pierwsze są zmiany na świecie, a po drugie odpowiedź na to co się dzieje na rynku pracy. Rynek pracy fluktuuje, jeszcze niedawno mówiliśmy że brakuje rąk do pracy i ciągle to jest stan z którym mamy do czynienia, ale już teraz odczuwamy znaki spowolnienia. Natomiast trend demograficzny jest nieubłagany, zatem nasze firmy będą musiały się automatyzować i przekształcać. Będziemy coraz częściej widzieli fabryki w których kiedyś pracowało 100-200 pracowników, za chwilę będzie ich 20, a na hali większość rzeczy będą wykonywały roboty, które będą sobie podawały różne elementy, przesuwały, pakowały i wysyłały do odbiorców - mówił Lesław Adamczyk.

Sebastian Szczurek z ZUS zwrócił uwagę, że Polska jest daleko poza krajami Zachodu w tym zakresie. - W sąsiednich krajach, w Czechach lub na Węgrzech jest 120 robotów na 10 tys. mieszkań, a u nas to 30-35. Na pewno będzie się to wiązało z konkurencyjnością, ale warto też pamiętać o tym czynniku ludzkim. Roboty będą nas zastępowały przy jakiejś pracy, a chodzi tu o pracę powtarzalną przy tzw. taśmie, to trzeba pamiętać, że za tym wszystkim stał człowiek. Taki pracownik niewykwalifikowany może być pozbawiony źródła dochodu. Jeśli znajdzie pracę na 4 godziny dziennie i będzie otrzymywał wypłatę, która pozwoli mu przeżyć to dobrze, ale jeśli nie to co wtedy? - mówił Sebastian Szczurek.

W trakcie dyskusji poruszono też temat ewentualnego opodatkowania robotów, bezpieczeństwa cyfrowego, edukacji czy właśnie tzw. grup ludzi wykluczonych.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »