Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Krajobraz gospodarczy po wyborach…
2019-10-17, 15:17 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Krajobraz gospodarczy po wyborach. Mamy powody do optymizmu czy raczej winniśmy się martwić?

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” (17.10.2019)
Jak wygląda krajobraz gospodarczy po wyborach? Komentarze są różne. Agencja ratingowa Moody's stwierdziła, że przy takiej polityce gospodarczej obniży się zdolność kredytowa Polski, eksperci BCC mówią o tym, że przedsiębiorcy boją się podwyżki kosztów pracy, z kolei politolodzy prognozują, że w reakcji na wynik wyborów rządzący wykonają kilka ruchów na rzecz przedsiębiorców. O wszystkim tym dyskutowaliśmy podczas kolejnej debaty pracodawców, związkowców i ekspertów "Wspólna sprawa".
Sebastian Koćwin z OPZZ przypomniał, że ekonomicznego Nobla dostał w tym roku naukowiec, który pisał o dobroczynnym wpływie podniesienia płacy minimalnej. Zastanawiał się także, czy wiszące w powietrzu podwyżki nie obniżą konsumpcji wewnętrznej, która nakręcała dotąd gospodarkę. Dodał, że samorządy także obawiają się wzrostu płac (na przykład nauczycieli) i trudno się z nimi rozmawia o podwyżkach dla innych grup zawodowych.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej zauważył, że przyszłoroczny budżet ma być zbilansowany i rząd nie planuje żadnych kredytów, więc oceny agencji Moody's nie bardzo odpowiadają sytuacji. Dodał także, że polskie zapasy kruszcu są dobrym zabezpieczeniem na wypadek jakichś niekorzystnych wydarzeń gospodarczych. Wspomniał także o tym, że gospodarkę popychają do przodu planowane na 77 mld zł inwestycje.

Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA, stwierdził, że nie była to typowa ocena ratingowa, przypomniał także, że mamy znaczący wzrost PKB i dwucyfrowy wzrost inwestycji, więc on sam raczej spokojnie patrzy w przyszłość. Dodał jednak, że czeka na nową ordynację podatkową i zmniejszenie biurokracji. Zauważył także, że trochę brak w Polsce debaty o gospodarce, bo wszystkie partie praktycznie modyfikują pomysły rządzącej prawicy.

Grzegorz Kuliś z BCC poruszył dwa wątki. Mówił o tym, że firmy bardzo obawiają się tak dynamicznego wzrostu płacy minimalnej, bo może on doprowadzić do zwolnień. Zauważył także, że alternatywą byłaby robotyzacja, ale tu Polska dołuje w statystykach - na świecie automatyzacja rozwija się w tempie 6 procent rocznie, u nas mamy ostatnio wyraźny regres.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności zaapelował do przedstawicieli pracodawców, by przestali narzekać, bo jeszcze "nikt im śruby nie przycisnął". Stwierdził, że gospodarka rozwija się bardzo dobrze, więc nic dziwnego, że rząd chce pomóc najmniej zarabiającym. Stwierdził jednak, że jeśli coś go martwi, to ryzyko przyblokowania - w wyniku politycznych sporów - wielkich inwestycji, które także są lokomotywą polskiej gospodarki.

Lesław Adamczyk z BCC mówił o tym, że niektóre z proponowanych rozwiązań mogą przynieść niekorzystne efekty, wymienił między innymi te, które mogą uderzyć w tzw. pracowników sfery wysokich usług, których liczba wzrosła w ostatnich latach ze 100 do 300 tysięcy. Stwierdził także, że wzrost płacy minimalnej może skutecznie zlikwidować polskie rzemiosło, bo małe firmy mu nie podołają. Dodał przy tym, że rząd dobrze to sobie wyliczył, bo planowane zmiany przyniosą mu dodatkowe 12 mld zł wpływów do budżetu.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »