Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Dariusz Szostek o tym, że hejt towarzyszył…
2019-05-07, 14:00 Autor: Marek Świercz

Prof. Dariusz Szostek o tym, że hejt towarzyszył nam zawsze, ale nigdy w takim zakresie jak obecnie

Prof. Dariusz Szostek o tym, że hejt towarzyszył nam zawsze, ale nigdy w takim zakresie jak obecnie
- Kłamstwo zawsze było jedną z metod uprawiania polityki, od czasów starożytnych do dziś. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się jednak zupełnie nowe, poręczne i bardzo skuteczne metody rozpowszechniania kłamstw. Ale pamiętajmy, że tak zwany hejt istniał zawsze, na długo przed pojawieniem się mediów społecznościowych - mówił w Loży Radiowej prof. Dariusz Szostek z Uniwersytetu Opolskiego, prawnik specjalizujący się w tematyce szeroko rozumianych nowych mediów. - Hejt wszedł jednak osttanio pod strzechy, znalazł się w naszych domach - dodał.
Jak tłumaczy nasz gość, test przeprowadzony wśród jego studentów czarno na białym pokazał, że w esemesie potrafią bardzo ostro ocenić swojego kolegę, ale nie są w stanie powiedzieć mu tego samego, patrząc mu prosto w oczy.

- Robiłem też wśród studentów inny test. Żeby wziąć udział w pewnym projekcie, powinni przez 72 godziny nie korzystać z social mediów. Okazało się, że znosili to bardzo ciężko, mieli objawy odstawienia - dodaje Szostek.

Nasz gość podał szereg przykładów wykorzystania nowych technologii w politycznych rozgrywkach. Nie wchodząc w szczegóły (warto posłuchać całej rozmowy), wystarczy powiedzieć, że dane z facebooka, który na podstawie naszej aktywności potrafi trafnie rozpoznać nasze preferencje (także wyborcze), jeśli zostaną udostępnione politycznym marketingowcom, dają im możliwość takiego ukierunkowania działań promocyjnych, by uzyskać jak największy efekt.

Przykład? Jak mówi Szostek, pochwały Trumpa trafiały tylko do jego zwolenników, ale nie do zwolenników Hillary Clinton, bo ich by nie przekonały. Do nich trafiały za to informacje obrzydzające kandydatkę, bo mogły ich zachęcić do tego, by w ogóle nie poszli na wybory.

Efekt? Trump wygrał, choć w skali kraju dostał 3 miliony głosów mniej. Zadecydował amerykański model elektorski: są stany, gdzie zwycięzca bierze wszystko, czyli wszystkie głosy elektorskie. I tak oto w takim czy innym kilkumilionowym stanie Trump wygrał raptem 11 tysiącami głosy i zgarnął całą pulę. Bez możliwości, jakie dają nowe media, taka operacja polityczna byłaby niemożliwa do przeprowadzenia.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »