Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » EUROWYBORY Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy…
2019-04-24, 13:35 Autor: Marek Świercz

EUROWYBORY Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy Porozumienia będą przypominali w Europie, kto zakładał obozy zagłady

Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy Porozumienia będą przypominali w Europie, kto zakładał obozy zagłady
- Nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego przyjęli deklarację, że zrobią wszystko, by na arenie międzynarodowej bronić dobrego imienia Polski i zwalczać historyczne przekłamania, przede wszystkim te dotyczące okresu drugiej wojny światowej. Dość powtarzania kłamstw na temat "polskich obozów śmierci" - mówił w Loży Radiowej Arkadiusz Jasiński, wykładowca psychologii na UO i członek opolskich struktur Porozumienia.
Nasz gość przyszedł do programu prosto z konferencji prasowej, na której przedstawił wspomnianą deklarację i tłumaczył, że takie działania są konieczne nie tylko dlatego, że co jakiś czas takie czy inne media na świecie powtarzają kłamstwa o "polskich obozach", ale także dlatego, że takie praktyki mogą się odbić na funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

- W sierpniu 2018 roku polski sąd nakazał niemieckiej telewizji ZDF przeproszenie Karola Tendery, polskiego obywatela więzionego w niemieckim obozie zagłady. Okazało się jednak, że Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości nie uznał tego werdyktu - mówi Jasiński. - Tymczasem w unii obowiązuje zasada uszanowania wyroków sądów państw członkowskich. Zachowanie niemieckiego trybunału może podważyć tę fundamentalną zasadę i doprowadzić do naruszenia spójności unii.

Nasz gość przyznał, że walka o dobre imię Polski nie jest łatwa, czego dowodem było polityczne zamieszanie wokół nowelizacji ustawy o IPN, którą przygotował wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (choć Jasiński uważa proponowane przez Jakiego sankcje karne za słuszne).

- Ale rezygnować nie wolno, trzeba walczyć o pamięć historyczną - mówi. - Niemcy robią to od lat 60. tamtego wieku. Najpierw w kontekście wojennych zbrodni przestano mówić o Niemcach, zaczęto mówić o nazistach. A naziści mogli przecież mieć różne narodowości. Stąd już tylko krok do stwierdzenia, że byli też polscy naziści. Tymczasem Polska jest jedynym okupowanym krajem, w którym nie utworzono lokalnej dywizji SS w rodzaju SS-Wiking czy SS-Galizien. Dlaczego musimy powtarzać, że nie było żadnych "polskich obozów", były nazistowskie niemieckie obozy zagłady. Choć ja bym poprzestał na samych niemieckich obozach. Bo w ich tworzenie zaangażowany był, przypomnijmy, cały aparat państwa niemieckiego.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »