Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Grzegorz Balawajder: wynik Konfederacji największym…
2024-06-10, 22:54 Autor: Ireneusz Prochera

Grzegorz Balawajder: wynik Konfederacji największym zaskoczeniem w wyborach do PE

Grzegorz Balawajder: wynik Konfederacji największym zaskoczeniem w wyborach do PE
- Popularność Konfederacji wśród ludzi młodych może się brać z tego, że jest to pokolenie, które niespecjalnie już pamięta i docenia to, co się wydarzyło w Polsce na przestrzeni ostatnich 20 lat, kiedy weszliśmy do Unii i intensywnie skorzystaliśmy na tym. - mówił politolog Grzegorz Balawajder. Podkreślił, że młodzi ludzie często dziś nie muszą sie juz martwić o zupełnie przyziemne sprawy, wielu z nich mieszka z rodzicami i ma zaspokojone podstawowe potrzeby, szuka więc mocnych wrażeń, także w polityce.
-Dlatego, kiedy tradycyjne elity rządzące nie potrafią spełnić tych oczekiwań, słucha się populistów. - dodał politolog.
Grzegorz Balawajder podkreślił też, że i te wybory pokazały, że polska scena polityczna jest głęboko podzielone. Wskazał również na pewien mechanizm, który doprowadza do tego, że z czasem mniejsze ugrupowania są marginalizowane i wchłaniane. W tym kontekście podkreślił sytuację Trzeciej Drogi. W ocenie badacza ani PSL, ani Polska 2050 nie zdobyły trwałego poparcia, a efekt świeżości już przeminął. Jak podkreślił, może to też być efekt braku wyrazistości i niezdecydowania.
-Marszałek Hołownia hamletyzuje! - dodał dr Balawajder.

Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego - wynika z pełnych danych zaprezentowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Ugrupowanie Donalda Tuska uzyskało 37,06 procent poparcia. Drugi wynik uzyskało Prawo i Sprawiedliwość. Formację Jarosława Kaczyńskiego poparło 36,16 procent głosujących. Trzecie miejsce uzyskała Konfederacja - 12,08 procent. Czwarte miejsce uzyskała koalicja Trzeciej Drogi - 6,91 procent, a piąte Lewica - 6,3 procent.

Frekwencja w eurowyborach wyniosła 40 i 65 setnych procent - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. To wynik dużo gorszy niż w przypadku wyborów parlamentarnych z października zeszłego roku, kiedy głos oddało trzech na czterech uprawnionych.
Z Grzegorzem Balawajderem rozmawia Ireneusz Prochera (10.06.2024)

Zobacz także

2024-06-04, godz. 19:00 Michał Kalinowski: nie ma zgody Lewicy na kredyt zero procent - Kredyt zero procent, czy wcześniej dwa procent, to jest oddawanie pieniędzy deweloperom i bankom, i doprowadzanie do tego, że ceny mieszkań i czynszu wciąż… » więcej 2024-06-03, godz. 19:00 Danuta Jazłowiecka: życie nam pokazuje, że język śląski jest potrzebny -Prezydent nie widzi, jak zmienia się świat tutaj na Śląsku. Życie nam pokazuje, że język śląski jest potrzebny na codzień. Stąd to "zaspanie" i brak… » więcej 2024-05-29, godz. 19:00 Mecenas Jacek Różycki: Prawo do sądu każdy z nas powinien mieć realnie zapewnione Mecenas Jacek Różycki został jednym z pełnomocników Ministra Sprawiedliwości. Ma zajmować się określaniem zasad ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów… » więcej 2024-05-28, godz. 19:00 Ryszard Petru: Chcemy być bogaci? Wejdźmy do strefy euro! Gościem popołudniowego pasma publicystycznego we wtorek był kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ramienia Trzeciej Drogi, a obecnie poseł Ryszard… » więcej 2024-05-27, godz. 19:17 Czy urzędy to właściwe miejsce dla symboli religijnych? Młoda Polityka w Radiu Opole (27.05.2024) 8 maja prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał rozporządzenie, które między innymi zakazuje podległym mu urzędnikom eksponowania symboli religijnych… » więcej 2024-05-23, godz. 19:00 Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024) Każdego roku powraca temat negocjacji dotyczących najniższej płacy. Tym razem jednak propozycja rządzących zaskakuje. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister… » więcej 2024-05-23, godz. 06:00 Norbert Czarnek: wyjściem dla Polski Polexit - Wyborcy coraz częście na własnej skórze odczuwają, że ta ingerencja unijna dotyka ich coraz bardziej. I ten Polexit staje się coraz bardziej możliwy… » więcej 2024-05-22, godz. 19:00 Wojciech Glensk: za wszelką cenę chcemy zachować różnorodność "ślonskij godki" -Zobaczmy jak dużo się zmieniło w przeciągu dwóch dekad. Moim zdaniem to jest ogromny progres w postrzeganiu. To kwestia świadomości, a nie życia pewnymi… » więcej 2024-05-21, godz. 19:00 "Dzisiaj potrzebujemy świeżości w polityce" - Justyna Walker w Radiu Opole Justyna Walker do Brukseli startuje z listy Bezpartyjnych Samorządowców. Jakie cele stawia sobie przed czerwcowymi wyborami to ugrupowanie? To kolejne pytania… » więcej 2024-05-21, godz. 19:00 Marcin Oszańca: Była prośba prezesa to po prostu startuję Na liście Trzeciej Drogi do europarlamentu w naszym okręgu znalazło się tylko troje mieszkańców naszego regionu. Jednym z nich jest lider "Ludowców" na… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »