Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Grzegorz Balawajder: wynik Konfederacji największym…
2024-06-10, 22:54 Autor: Ireneusz Prochera

Grzegorz Balawajder: wynik Konfederacji największym zaskoczeniem w wyborach do PE

Grzegorz Balawajder: wynik Konfederacji największym zaskoczeniem w wyborach do PE
- Popularność Konfederacji wśród ludzi młodych może się brać z tego, że jest to pokolenie, które niespecjalnie już pamięta i docenia to, co się wydarzyło w Polsce na przestrzeni ostatnich 20 lat, kiedy weszliśmy do Unii i intensywnie skorzystaliśmy na tym. - mówił politolog Grzegorz Balawajder. Podkreślił, że młodzi ludzie często dziś nie muszą sie juz martwić o zupełnie przyziemne sprawy, wielu z nich mieszka z rodzicami i ma zaspokojone podstawowe potrzeby, szuka więc mocnych wrażeń, także w polityce.
-Dlatego, kiedy tradycyjne elity rządzące nie potrafią spełnić tych oczekiwań, słucha się populistów. - dodał politolog.
Grzegorz Balawajder podkreślił też, że i te wybory pokazały, że polska scena polityczna jest głęboko podzielone. Wskazał również na pewien mechanizm, który doprowadza do tego, że z czasem mniejsze ugrupowania są marginalizowane i wchłaniane. W tym kontekście podkreślił sytuację Trzeciej Drogi. W ocenie badacza ani PSL, ani Polska 2050 nie zdobyły trwałego poparcia, a efekt świeżości już przeminął. Jak podkreślił, może to też być efekt braku wyrazistości i niezdecydowania.
-Marszałek Hołownia hamletyzuje! - dodał dr Balawajder.

Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego - wynika z pełnych danych zaprezentowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Ugrupowanie Donalda Tuska uzyskało 37,06 procent poparcia. Drugi wynik uzyskało Prawo i Sprawiedliwość. Formację Jarosława Kaczyńskiego poparło 36,16 procent głosujących. Trzecie miejsce uzyskała Konfederacja - 12,08 procent. Czwarte miejsce uzyskała koalicja Trzeciej Drogi - 6,91 procent, a piąte Lewica - 6,3 procent.

Frekwencja w eurowyborach wyniosła 40 i 65 setnych procent - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. To wynik dużo gorszy niż w przypadku wyborów parlamentarnych z października zeszłego roku, kiedy głos oddało trzech na czterech uprawnionych.
Z Grzegorzem Balawajderem rozmawia Ireneusz Prochera (10.06.2024)

Zobacz także

2024-06-25, godz. 19:00 Justyna Merz z opolskiego WOPR-u: "Uczmy się pływać" Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi sezon na wypoczynek nad wodą. Czy mieszkańcy naszego regionu wiedzą, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas kąpieli?… » więcej 2024-06-25, godz. 19:00 "Na polskich budowach jest coraz mniej wypadków" Dawid Rusak w Radiu Opole We wtorkowe popołudnie zastanawiamy się także nad bezpieczeństwem w branży budowlanej. Właśnie tego dnia w Opolu organizowana była konferencja poświęcona… » więcej 2024-06-24, godz. 19:00 "Ten kurs, który mamy, nie prowadzi do sukcesu". Jerzy Przystajko (Razem) w Radiu Opole o kondycji lewicy -Doszliśmy do wniosku, że idziemy JESZCZE rozmawiać. Przyjaźnie i szczerze rozmawiać o tym, jak widzimy ten nasz lewicowy kąt sceny politycznej. I co w naszej… » więcej 2024-06-24, godz. 18:45 Arkadiusz Kożuszko o zawirowaniach wokół przekazywania ziemi rolnikom i perspektywach hodowli zarodowej Działacz Agrouni, a także prezes Ośrodka Hodowli Zarodowej w Głogówku, Arkadiusz Kożuszko mówił w Popołudniowym Programie Radia Opole m.in. o procesie… » więcej 2024-06-20, godz. 19:00 Grecja wprowadza 6-dniowy tydzień pracy. Czy podobny pomysł dotrze do Polski? Podczas gdy w Polsce trwa dyskusja na temat 4-dniowego tygodnia pracy, Grecy idą w drugą stronę i od lipca norma czasu pracy wyniesie tam 48 godzin przez maksymalnie… » więcej 2024-06-19, godz. 19:00 Dariusz Madera o planach na rozwój Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Dokładnie 7 lat temu Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu zmieniło swoją nazwę, stając się Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym. Czy zmiana szyldu przyniosła… » więcej 2024-06-19, godz. 20:00 Antoni Konopka: Mam nadzieję, że koalicjanci docenią nasze atuty We wtorek radni sejmiku regionu udzielili absolutorium i wotum zaufania zarządowi województwa, choć w dyskusji nie brakowało krytyki wobec władz regionu… » więcej 2024-06-18, godz. 18:30 Wojciech Komarzyński: Donald Tusk żąda wyrżnięcia z administracji ludzi związanych z poprzednim rządem We wtorek radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali między innymi w sprawie absolutorium dla zarządu regionu. W porządku obrad znalazł się także… » więcej 2024-06-18, godz. 18:45 Daria Pawlak: Staram się zastępować wójta jak najlepiej. Wszystkie zadania są realizowane We wtorkowe popołudnie pytamy o przyszłość gminy Chrząstowice. Jej wójt, ze względów zdrowotnych, nie może pełnić swoich obowiązków, dlatego w najbliższym… » więcej 2024-06-17, godz. 19:00 Zbigniew Bomersbach: urząd konserwatora ma godzić interes właściciela zabytku i nauki w imię dziedzictwa - Nie można decyzji konserwatorskich podejmować pochopnie. Urząd konserwatora musi wyważyć racje. Nie może być to decyzja na zasadzie "wydaje-mi-się"… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »