Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych…
2024-05-23, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)
Każdego roku powraca temat negocjacji dotyczących najniższej płacy. Tym razem jednak propozycja rządzących zaskakuje. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej chce, by najniższe wynagrodzenia wynosiły w przyszłym roku 60 procent średniej płacy. Jak wylicza Federacja Przedsiębiorców Polskich, mowa o kwocie 5150 złotych brutto miesięcznie.
Obecnie stawka ta wynosi 4242 złote brutto a od lipca będzie to 4300. Obecna minimalna płaca to 52,7 procent przeciętnego wynagrodzenia za I kwartał.

Propozycja pani minister jest wyższa od tego, co w negocjacjach z rządem proponują przedsiębiorcy. Ci chcą zachowania stawki z drugiego półrocza bieżącego roku. Także związkowcy obstają za niższą stawką niż ministerstwo, proponując 4650 złotych brutto.

Czy najmniej zarabiającym pracownikom potrzeba aż tak dużego skoku wynagrodzeń i jaki miałby o wpływ na gospodarkę? O to pytaliśmy w naszej cotygodniowej debacie.

W programie poruszyliśmy też wątek prac nad ustawą regulującą zatrudnianie w Polsce cudzoziemców. Jej projekt ma być gotowy w III kwartale. Mówi się tu przede wszystkim o poprawie warunków pracy i życia tych osób w naszym kraju, ale też o uszczelnieniu granic Unii. "Zdarza się, że cudzoziemcy, którzy wjechali do Polski, aby pracować u danego pracodawcy, nie są u niego zatrudniani na warunkach określonych w zezwoleniu, lecz trafiają do szarej strefy" - informuje resort pracy, cytowany przez portal Money.pl. Według wstępnych doniesień, w myśl nowych przepisów zezwolenia mają trafiać tylko do tych firm, które rzeczywiście chcą zatrudniać pracowników spoza wspólnoty. Przedsiębiorcy wskazują natomiast, że nowe zapisy mogą znacząco utrudnić im prowadzenie działalności. Kontrowersje budzą między innymi proponowane zapisy o nieudzielaniu pozwoleń, jeśli okaże się, że firma pośrednicząca w zatrudnieniu to "podmiot, który działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Odmowy mogą być też udzielane w przypadku "udostępniania pracowników pod pozorami tzw. outsourcingu pracowniczego". Zmienić ma się tżz sposób kontrolowania firm zatrudniających cudzoziemców - przede wszystkim te mają być niezapowiadane,a nieprawidłowości - surowiej karane.

Czy dodatkowe obostrzenia w tym zakresie są potrzebne? A może problem związany z niekontrolowanym napływem migrantów da się rozwiązać w inny sposób? To kolejne pytania, które zadaliśmy naszym ekspertom.

W dyskusji wzięli udział:

- Grzegorz Kuliś - Business Centre Club
- Piotr Pancześnik - Kongregacja Przemysłowo-Handlowa
- Dr Artur Żurakowski - ekonomista

Zobacz także

2024-10-01, godz. 10:24 "Pani Józefa sama sobie nie poradzi". Tamara Bak o harcerskiej pomocy powodzianom "Wronów – wieś niedaleko Lewina Brzeskiego, woj. opolskie. To tutaj od ponad 50 lat mieszka Pani Józefa Drzyzga. Pani Józefa ma obecnie 68 lat, mieszka sama… » więcej 2024-09-30, godz. 19:00 Poseł Tomasz Kostuś o wyzwaniach związanych z likwidacją skutków wielkiej wody W jaki sposób sfinansować pomoc dla poszkodowanych przez powódź i odbudowę zniszczonej infrastruktury? Czy konieczne wydatki mogą zahamować realizację… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00 Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym?… » więcej 2024-09-26, godz. 19:00 O tym jak pomagać przedsiębiorcom po powodzi w debacie "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" Organizacje pracodawców apelują o udzielenie "realnej" pomocy przedsiębiorcom zalanym przez powódź. Co to jednak znaczy w obecnych warunkach "realna" pomoc?… » więcej 2024-09-25, godz. 19:00 Genowefa Prorok o bezpieczeństwie żywnościowym po powodzi i pomocy dla opolskich rolników (25.09.2024) Ośrodki doradztwa rolniczego zostały wyznaczone przez resort rolnictwa do pełnienia roli koordynatorów pomocy dla rolników poszkodowanych przez powódź… » więcej 2024-09-24, godz. 19:00 Kiedy nyski szpital wznowi pracę? Czy lecznica była dobrze zabezpieczona przed powodzią? Artur Kamiński w Radiu Opole… Szpital w Nysie wciąż liczy nie tylko straty, które spowodowała woda, ale także darowizny, które pozwolą mu powrócić do normalnej pracy. Jak dziś wygląda… » więcej 2024-09-24, godz. 19:00 Tomasz Zeman o działaniach samorządu województwa w obliczu powodzi (24.09.2024) Co najmniej 10 milionów złotych przeznaczy samorząd województwa na walkę ze skutkami powodzi. Do kogo i na jakie zadanie trafią te pieniądze i w jaki jeszcze… » więcej 2024-09-23, godz. 10:05 „Patrzyć na ręce można tym, którzy coś robią” - Katarzyna Czochara w Radiu Opole (23.09.2024) Czy w poprzednich latach zrobiono wystarczająco dużo, by zapobiec tegorocznej powodzi? Czy podejmowano próby współpracy z Czechami i dlaczego rząd Zjednoczonej… » więcej 2024-09-23, godz. 12:15 Podsekretarz stanu Katarzyna Nowakowska o wsparciu dla powodzian Nie deklaracje, ale konkretne decyzje i dostępne środki pomocy dla pokrzywdzonych w powodzi ludzi były tematem rozmowy z podsekretarz stanu w Ministerstwie… » więcej 2024-09-20, godz. 20:07 Starosta brzeski Jacek Monkiewicz o sytuacji w powiecie i wyzwaniach na przyszłość O to, gdzie w powiecie brzeskim utrzymuje się najtrudniejsza sytuacja powodziowa pytaliśmy brzeskiego starostę Jacka Monkiewicza. Pojawił się wątek strat… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »