Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-08, 14:00 Autor: PAP

Kaleta: rząd zgodził się, aby traktaty UE i wytyczne z KE były ponad konstytucją; Śmiszek: nie ma żadnego konfliktu i sensacji

Rząd zgodził się, aby to nie konstytucja, ale unijne traktaty i wytyczne z KE i TSUE były najwyższym prawem w Polsce - powiedział Sebastian Kaleta (SP). Wiceszef MS Krzysztof Śmiszek podkreślił, że Polska wstępując do UE zobowiązała się do przestrzegania jej prawa i nie ma tu żadnego konfliktu i sensacji.

Komisja Europejska zapowiedziała w poniedziałek, że procedura z art. 7 zostanie niebawem zakończona wobec Polski. Bruksela uznała, że nie występuje już ryzyko dla rządów prawa w Polsce. Przekonały ją zobowiązania polskiego rządu do naprawy wymiaru sprawiedliwości, w tym przedstawiony przez ministra sprawiedliwości Adam Bodnara plan, którego częścią są ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Trybunale Konstytucyjnym.


Na środowej konferencji prasowej w Sejmie, Sebastian Kaleta stwierdził, że "przez lata Komisja Europejska szantażowała Polskę tym, że rzekomo prawo jest złe". "Dzisiaj to samo prawo już nie przeszkadza, bo kolega pani Ursuli von der Leyen, zgodnie z jej życzeniem, jest premierem polskiego rządu. Szantaż się powiódł" - powiedział Kaleta. Ocenił, że "mistyfikacja z praworządnością została obnażona".


"Ale w komunikacie Komisji Europejskiej jest coś o wiele bardziej poważnego (...) okazuje się, że szantaż dotyczył również tego, żeby polski rząd zgodził się na to, żeby uznawał, że nie polska konstytucja jest nadrzędnym prawem Rzeczpospolitej jak stanowi art. 8 naszej konstytucji, ale żeby to unijne traktaty, wszelkie wytyczne z KE i TSUE były właśnie najwyższym prawem w Polsce" - powiedział polityk Suwerennej Polski.


Dodał, że z komunikatu KE wynika, iż "polski rząd złożył dokładnie takie oświadczenie, że złożył hołd lenny Tusk w Brukseli".


Kaleta powiedział, że już we wtorek wystąpił do ministra ds. UE Adama Szłapki o udostępnienie dokumentacji, korespondencji oraz notatek związanych "ze zrzeczeniem się oświadczeniem rządu nadrzędności konstytucji na terenie RP".


Kaleta powołał się na fragment komunikatu Komisji Europejskiej z 6 maja br. "Polska uruchomiła szereg środków legislacyjnych i nielegislacyjnych, aby rozwiać obawy dotyczące niezależności wymiaru sprawiedliwości, uznała prymat prawa UE i zobowiązuje się do wykonania wszystkich wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Unii Europejskiej Europejski Trybunał Praw Człowieka dotyczący praworządności, w tym niezależności sądów".


Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek - komentując konferencję Kalety - powiedział PAP, że to jest "wywoływanie jakiś strachów na lachy".


"Premier Tusk nie zrobił niczego, co nie obowiązywałoby w Polsce od 20 lat, przypomnę, że od 20 lat w UE i lojalnie zobowiązaliśmy się przestrzegać traktatów. Po drugie, nasza konstytucja zobowiązuje nas do realizacji zobowiązań międzynarodowych, a zobowiązaniem międzynarodowym jest m.in. nasze uczestnictwo w UE i podpisane traktaty. A po trzecie, niczym nadzwyczajnym nie jest zadeklarowanie, że będzie się przestrzegało wyroków ETPCz czy TSUE. Od tego jesteśmy w tych strukturach, żeby przestrzegać wyroków międzynarodowych trybunałów" - powiedział Śmiszek.


Dodał, że "poseł Kaleta i Suwerenna Polska jak kania dżdżu poszukują kolejnej sensacji czy konfliktu". "Tu żadnego konfliktu czy sensacji nie ma, odkąd Polska jest w UE zobowiązała się do przestrzegania prawa europejskiego" - podkreślił Śmiszek.


Polska była pierwszym krajem, wobec którego uruchomiono art. 7. Drugie były Węgry, ale w ich wypadku postępowania nie uruchomiła KE, lecz Parlament Europejski - w 2018 r. (i to od niego będzie zależało jego zakończenie wobec Budapesztu, co z uwagi na bardziej pryncypialne podejście PE do praworządności może okazać się o wiele trudniejsze).


Art. 7 wprowadzono Traktatem z Amsterdamu z 1999 r. Miał być odpowiedzią na obawy części ówczesnych krajów członkowskich wobec planowanego rozszerzenia Wspólnoty o byłe kraje bloku wschodniego. Chodziło o wyposażenie Unii Europejskiej w narzędzie pozwalające reagować na systemowe zagrożenie dla demokracji i rządów prawa. I chociaż przygotowywano je z myślą o 10 krajach, które wstąpiły do UE w 2004 r., w tym o Polsce, to obawy dotyczące praworządności wzbudziła na długo przed tamtym rozszerzeniem Austria, kiedy do jej rządu weszła skrajnie prawicowa Wolnościowa Partia Austrii Joerga Haidera. (PAP)


autor: Karol Kostrzewa


kos/ godl/


Kraj i świat

2024-06-12, godz. 07:20 Kucharska-Dziedzic: wynik Lewicy to znak dla zarządu, że nie wypełnił swojej misji Sygnały, że zły wynik Lewicy nikogo już nie dziwi, to znak dla zarządu Nowej Lewicy, że nie wypełniamy swojej misji wystarczająco dobrze - powiedziała… » więcej 2024-06-12, godz. 07:10 Dowództwo Operacyjne: zmniejszony poziom zagrożenia, siły i środki powróciły do standardowej działalności (akt… Ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia uderzeniami rakietowymi rosyjskiego lotnictwa na obszary graniczące z naszym terytorium, operowanie polskiego… » więcej 2024-06-12, godz. 07:00 Włochy/ W czwartek rozpoczyna się trzydniowy szczyt G7 w Apulii W Apulii, na południu Włoch, rozpoczyna się w czwartek trzydniowy szczyt G7. Miejscem obrad będzie luksusowy ośrodek wypoczynkowy Borgo Egnazia. Po raz pierwszy… » więcej 2024-06-12, godz. 07:00 Dinozaur – tarbozaur główną atrakcją nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie Odlew szkieletu wielkiego drapieżnego dinozaura - tarbozaura, a także unikatowe zdjęcia dokumentujące odkrycie jego szczątków 60 lat temu przez polsko-mongolski… » więcej 2024-06-12, godz. 07:00 ME 2024 - po raz pierwszy od 1992 roku bez braci Po raz pierwszy od 1992 roku w kadrach uczestników piłkarskich mistrzostw Europy nie ma braci. W historii imprez tej rangi były jednak rodzeństwa, które zapisały… » więcej 2024-06-12, godz. 06:50 Sondaż dla "SE": połowa wyborców KO nie chce Tuska na prezydenta Z sondażu Instytutu Badań Pollster dla 'Super Expressu' wynika, że co drugi ankietowany nie chce, by Donald Tusk walczył o prezydenturę. Paradoksalnie to… » więcej 2024-06-12, godz. 06:50 "Dziennik Gazeta Prawna": Lekarzu, zapytAI pacjenta By skorzystać ze sztucznej inteligencji w diagnozie, lekarz musi uzyskać zgodę badanego - stanowi nowy kodeks etyki lekarskiej. Prawnicy przewidują problemy… » więcej 2024-06-12, godz. 06:50 "DGP": Budżetówka nie dostanie podwyżek W 2025 r. urzędnicy i służby mundurowe będą mogli liczyć na wzrost uposażenia zaledwie o 4,1 proc. Tak wynika z dokumentu ministra finansów przekazanego… » więcej 2024-06-12, godz. 06:50 Udział w Prokuraturze Europejskiej ułatwi ściganie mafii VAT-owskich - założenia projektu ustawy Udział Polski w Prokuraturze Europejskiej ułatwi ściganie zorganizowanych grup przestępczych, w szczególności w zakresie przestępczości związanej z podatkiem… » więcej 2024-06-12, godz. 06:50 Hausner: bez naprawy finansów publicznych nie da się podnieść wiarygodności ekonomicznej Polski Bez naprawy finansów publicznych nie da się podnieść wiarygodności ekonomicznej Polski - wskazał w rozmowie z PAP przewodniczący Rady Programowej Open Eyes… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »