Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-07, 21:40 Autor: PAP

Senackie komisje poparły nowelizację ustawy o KRS; zaproponowano ponad 30 poprawek

Senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności poparły we wtorek wieczorem rządową nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Do noweli senackie komisje zaproponowały ponad 30 poprawek, m.in. zgodnych z wnioskami PKW.

"Połączone komisje zarekomendowały trzydzieści kilka poprawek, w tym bardzo dużą grupę poprawek, które są zgodne z wnioskami Państwowej Komisji Wyborczej, żeby ułatwić, usprawnić, uczytelnić procedurę głosowania i wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa" - powiedział PAP przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (KO).


Rządowa nowelizacja ustawy o KRS, którą Sejm przyjął 12 kwietnia, zakłada, że 15 sędziów-członków KRS ma być wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie - jak jest po zmianie przepisów z grudnia 2017 r. - przez Sejm. Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie mieliby stracić mandaty.


W ten sposób KRS - w zamierzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości - ma stać się niezależna od władzy ustawodawczej, a ustawa w tej sprawie być jedną z fundamentalnych zmian przywracających w Polsce praworządność.


Zgodnie z nowelą, nad wyborem sędziów-członków KRS ma czuwać PKW, która będzie odpowiedzialna za organizowanie wyborów, m.in. za weryfikację zgłoszeń czy drukowanie kart głosowania. W KRS mają być reprezentowani sędziowie wszystkich szczebli. Wybierani będą: jeden sędzia Sądu Najwyższego, dwóch sędziów sądów apelacyjnych, trzech sędziów sądów okręgowych, sześciu sędziów sądów rejonowych, jeden sędzia sądu wojskowego, jeden sędzia NSA oraz jeden sędzia wojewódzkiego sądu administracyjnego.


Wśród merytorycznych poprawek, za którymi opowiedziały się senackie komisje, jest taka, która ustanawia procedurę obsadzenia zwolnionego przez danego sędziego miejsca w KRS (np. wskutek zrzeczenia się z powodu choroby) przez tego sędziego, który w wyborach otrzymał kolejno największą liczbę głosów. "Ta poprawka wprowadza automatyczne objęcie wygaszonego mandatu członka KRS-u, żeby nie uruchamiać całej procedury wyborczej, tylko powołać kolejną osobę według otrzymanych głosów" - wyjaśnił Kwiatkowski.


Obie komisje nie zmieniły przepisu, że prawo do kandydowania na członka KRS nie będzie przysługiwać sędziom (tzw. neo-sędziom), którzy nimi zostali po zmianie przepisów dotyczących KRS w 2017 r. Pytani przez PAP o tę sprawę senatorowie zaznaczyli, że w środę podczas plenarnego posiedzenia Senatu, gdy będzie procedowana ustawa o KRS, senatorowie wciąż będą mogli zgłaszać poprawki do ustawy.


Kwestia wyeliminowania biernego prawa wyborczego wobec tych sędziów, którzy zostali powołani po zmianach dotyczących KRS z grudnia 2017 r., jest - jak ocenił to szef MS Adam Bodnar, który potwierdził w poniedziałek w TVN24, że w sprawie noweli toczą się jego rozmowy z Kancelarią Prezydenta - "najważniejszym punktem sporu" z prezydentem Andrzej Dudą.


"Kwestia jest taka, czy jeśli ktoś dostał nominację od neo-KRS i ma ten status - mówiąc popularnie - neo-sędziego, to czy on powinien uczestniczyć w powstawaniu tej odnowionej KRS. Prezydent mówi, że nie można różnicować w żaden sposób sędziów. Ja w projekcie mówię, że jeśli mamy odnowić ten organ, to musimy na czymś się oprzeć" - powiedział Bodnar.


Wskazał też, że prace w Senacie nad nowelizacją ustawy o KRS to jest "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta, bo Senat mógłby się nad tym (ewentualnymi poprawkami do ustawy - PAP) zastanowić".


Prezydent Andrzej Duda w ostatnich tygodniach krytycznie oceniał zaproponowane przez MS zmiany przepisów. Zapowiedział też, że ustawa o KRS nie zyska jego akceptacji m.in. dlatego, że różnicuje tzw. starych sędziów od tych z rekomendacji obecnej KRS. "Sędziowie otrzymali nominację od prezydenta RP, złożyli ślubowania i wszyscy mają równy status" - stwierdził w "DGP" Duda. Dodał też, że może dyskutować o zmianach w prawie, pod warunkiem, że rząd, w szczególności minister sprawiedliwości, będą przestrzegać prawa.


Nowelizacja ustawy o KRS zakłada także utworzenie Rady Społecznej przy KRS, w skład której mają wchodzić przedstawiciele innych zawodów prawniczych oraz organizacji pozarządowych. (PAP)


nno/ par/


Kraj i świat

2024-06-11, godz. 19:40 Płock/ Sąd skazał starostę Sylwestra Z. za jazdę po alkoholu (opis) Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) skazał we wtorek starostę płockiego Sylwestra Z., oskarżonego o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, na 8… » więcej 2024-06-11, godz. 19:40 Warmińsko-mazurskie/ Na jeziorze Łabędź trwają poszukiwania wędkarza, który wypadł z łódki Na jeziorze Łabędź koło Rudzienic (woj. warmińsko-mazurskie) wywróciła się we wtorek łódka z dwoma wędkarzami. Jednemu z mężczyzn udało się dopłynąć… » więcej 2024-06-11, godz. 19:30 ME 2024 - mecz Serbia - Anglia o podwyższonym ryzyku Niemiecka policja uważa, że grupa licząca do 500 serbskich chuliganów będzie próbowała wywołać przemoc w Gelsenkirchen podczas niedzielnego meczu z Anglią… » więcej 2024-06-11, godz. 19:30 ME 2024 - Koźmiński: mamy kłopot i to duży 'Mamy kłopot i to duży, bo tych kontuzji jest więcej' - tak Marek Koźmiński skomentował uraz mięśnia dwugłowego, jakiego doznał Robert Lewandowski, który… » więcej 2024-06-11, godz. 19:20 MKiŚ: w Polsce jest ponad 300 składowisk odpadów, które mogą stanowić szczególne zagrożenie Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w Polsce zlokalizowanych 311 składowisk odpadów mogących stwarzać szczególne zagrożenie… » więcej 2024-06-11, godz. 19:20 ME w pływaniu - złote medale Alexandri i Gonzaleza w pływaniu artystycznym Austriaczka Vasiliki Alexandri oraz Hiszpan Denis Gonzalez zdobyli w Belgradzie złote medale mistrzostw Europy w rywalizacji solistek i solistów w programie… » więcej 2024-06-11, godz. 19:20 Ukraina/ Ukroboronprom i Rheinmetall otwierają pierwszy wspólny zakład w kraju Na Ukrainie rozpoczął działalność pierwszy wspólny zakład państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom i niemieckiego Rheinmetallu, w którym będą… » więcej 2024-06-11, godz. 19:10 Austria/ Wybory parlamentarne odbędą się 29 września Wybory parlamentarne w Austrii odbędą się 29 września - poinformował we wtorek kanclerz Karl Nehammer. Zdaniem komentatorów szef rządu, wyznaczając tak… » więcej 2024-06-11, godz. 19:00 Sejm zajmie się w środę prezydenckim projektem zmieniającym strukturę kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi Sejm, który w środę rozpocznie trzydniowe posiedzenie, zajmie się prezydenckim projektem o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego… » więcej 2024-06-11, godz. 19:00 Była senator Jadwiga Rotnicka zostanie Honorową Obywatelką Miasta Poznania Honorową Obywatelką Miasta Poznania zostanie była senator Jadwiga Rotnicka - zdecydowali we wtorek poznańscy radni. W trakcie sesji podjęto też decyzję… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »