Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-18, 09:20 Autor: PAP

Zwycięzcy konkursu Direction: Space odwiedzają najlepsze ośrodki kosmiczne w Europie

Zwycięskie zespoły konkursu Direction: Space rozpoczęły wyjazd studyjny do najlepszych ośrodków kosmicznych w Europie. W czasie tygodniowej podróży zaprezentują i skonsultują swoje projekty z ekspertami Europejskiej Agencji Kosmicznej i CERN.

Wyjazd studyjny jest nagrodą w konkursie dla studentów i doktorantów polskich uczelni Direction: Space, którego pomysłodawcą był Sławosz Uznański, astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).


Idea? konkursu było zachęcenie młodych ludzi do zaprojektowania eksperymentu, który w przyszłości mógłby zostać´ przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Chodziło o pokazanie, z˙e wyzwania kosmiczne potrzebuja? róz˙norodnych kompetencji, i z˙e dzie?ki osiągnięciom w kosmosie można skuteczniej rozwiązywać´ problemy na Ziemi.


„Organizując konkurs, zależało nam na zaangażowaniu studentów i doktorantów, którzy nie mają jeszcze możliwości brania udziału w innych projektach umożliwiających dostęp do ISS” – powiedziała PAP dr Milena Ratajczak z Fundacji New Space, współorganizującej konkurs Direction: Space.


„Wyjazd studyjny, podczas którego laureaci konkursu mają okazję skonsultować swoje projekty z ekspertami ESA i CERN potwierdza dojrzałość ich koncepcji zarówno od strony naukowej, jak i inżynieryjnej. Ci młodzi naukowcy bez wątpienia w najbliższych latach będą w stanie tworzyć silne synergie z polskim i europejskim sektorem kosmicznym” - dodała.


Wszystkie zwycięskie zespoły składają się ze studentów i doktorantów, którzy są również członkami kół naukowych na swoich uczelniach. Na trasie wyjazdu studyjnego znalazły się trzy ośrodki: Europejskie Centrum Technologii Kosmicznych i Badań Inżynieryjnych (ESTEC) w Noordwijk (Holandia), Europejskie Centrum Astronautów (EAC) w Kolonii (Niemcy) oraz ośrodek naukowo-badawczy CERN w Szwajcarii.


„Poszerza mi się horyzont myślenia na temat tego, jak mogą wyglądać nauki biologiczne w przyszłości. Bardzo korzystam z rozmów ze specjalistami na miejscu. Widać, że to są ludzie z ogromną wiedzą, doświadczeniem i w związku z tym są też inspiracją dla mnie. A najbardziej wartościowe jest to, że ktoś słucha o naszym pomyśle i przyznaje, że to co wymyśliliśmy ma sens. Głosów wsparcia pojawiło się naprawdę dużo, co utwierdza nas jeszcze bardziej w tym, że idziemy w dobrym kierunku” – powiedziała PAP Emilia Malik, studentka IV roku medycyny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.


Jej zespół, w skład którego wchodzą: Julia Karpierz, Anna Zielazek, Miłosz Knura, Michał Piotrowski, Ewa Krężel, Jędrzej Sztajura - w ramach przygotowań do konkursu Direction: Space natrafił na rosyjskie badania z lat 80. nad komórkami hematopoetycznymi i postanowił wykorzystać udokumentowane już w literaturze zjawiska naukowe. Swój projekt nazwali HematopoiesISS.


„Komórki hematopoetyczne macierzyste szpiku są wyjątkowe, bo to są komórki, z których powstają wszystkie składniki krwi. Te komórki dawno temu ktoś wsadził do maszyny symulującej mikrograwitację i okazało się, że zaczynają się z nimi dziać różne ciekawe rzeczy. Na przykład przestają się mnożyć” – powiedziała Malik.


Dodała, że komórki wyhodowane w przestrzeni mikrograwitacji (nie symulowanej mikrograwitacji) nie powinny utracić swoich właściwości. "Podejrzewamy, że po powrocie na Ziemię uzyskałyby zdolność do szybszego podziału i mogłyby poprawić jakość przeszczepu komórek krwiotwórczych u pacjentów chorujących na nowotwory. Uważamy, że lepiej by się przyjmowały i miałyby wpływ na obniżenie ryzyka choroby ‘przeczep przeciwko biorcy’” – stwierdziła.


Zdaniem Malik wyniki prac zespołu powinny też w znaczący sposób wpłynąć na zdrowie samych astronautów, którzy często cierpią na anemię po powrocie z misji.


Drugi zwycięski zespół tworzą członkowie koła naukowego AGH Space Systems: Barbara Szaflarska, Magdalena Król, Karolina Gocyk, Kamil Puchalski, Przemysław Kaczorowski, Piotr Słonka, Jakub Lasak, Kajetan Gudowski.


„Robiliśmy już eksperymenty, które latały w rakietach kosmicznych i balonach stratosferycznych, więc udział w konkursie był naturalnym, następnym krokiem” – powiedziała w rozmowie z PAP Barbara Szaflarska. Przyznała, że choć technologie kosmiczne rozwijają się bardzo szybko, to nie nadąża za nimi medycyna, badająca wpływ pobytu w kosmosie na zdrowie człowieka.


„Chcemy zbadać komórki kostne albo macierzyste, co jest zaliczane do techniki inżynierii tkankowej. Chcemy stworzyć model in vitro, który mógłby służyć za model kości, na którym można by badać wpływ leków na kości – czyli badać, jak się zmienia kość. Do tej pory większość badań w kosmosie była na komórkach wyizolowanych. My chcemy stworzyć model bliższy ludzkiemu organizmowi” – tłumaczyła Szaflarska.


Zespół dołożył starań, by ich eksperyment realizowany w kosmosie był w pełni autonomiczny.


„Żeby utrzymać komórki przy życiu w kosmosie, chcemy stworzyć bioreaktor, który będzie w pełni autonomiczny. Umożliwi on utrzymanie odpowiedniej temperatury i automatyczną wymianę płynów ze składnikami odżywczymi, tak by nie musiał tego robić astronauta” – wyjaśniła Szaflarska.


Przypomniała również, że astronauci mają podobne problemy zdrowotne, jak ludzie chorujący na osteoporozę, więc wszystko, co zostanie przetestowane na astronautach, będzie można zastosować u ludzi na Ziemi.


Wyjazd studyjny jest dla Szaflarskiej okazją do „zdobycia informacji, których nie da się znaleźć w internecie”.


„Mamy spotkania z ekspertami, ludźmi którzy na co dzień zajmują się przygotowywaniem i wysyłaniem eksperymentów na stację kosmiczną. Dzielą się z nami swoim doświadczeniem i to jest dla mnie największa wartość. Oni nam doradzają jakie rozwiązania możemy zastosować w swoich eksperymentach. Jest też okazja usłyszeć o rozwiązaniach pochodzących z innych dziedzin nauki - biologia, elektronika i mechanika mieszają się ze sobą” – podkreśliła laureatka konkursu.


Projekt o nazwie Grow Light stworzyli studenci z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. W jego skład wchodzą: Yelyzaveta Leshchenko, Paweł Rukat, Karolina Joachimczyk, Filip Łabaj, Katharina Hanke. Wpadli oni na pomysł wykorzystania laserów do hodowli roślin jadalnych na stacji kosmicznej.


„Chcemy za pomocą laserów stymulować wzrost nasion roślin, który normalnie w warunkach mikrograwitacji jest zaburzony. Dieta astronautów jest bardzo ważna, a ciągle brakuje pomysłów na to, żeby była bardziej urozmaicona” – powiedziała PAP Yelyzaveta Leshchenko. (PAP)


Autorka: Urszula Kaczorowska


uka/ agt/


Kraj i świat

2024-06-03, godz. 14:50 UE/ Michel: propozycja Polski i Grecji ws. europejskiej obrony powietrznej ma szerokie poparcie Propozycja Polski i Grecji w sprawie utworzenia wspólnej obrony powietrznej w Unii Europejskiej ma szerokie poparcie wśród państw Wspólnoty - powiedział… » więcej 2024-06-03, godz. 14:50 Morawiecki o Obajtku: nic niezwykłego, że kandydaci chcą ostatnie dni kampanii spędzić w trasie Nie ma nic niezwykłego w tym, że ostatnie dni kampanii kandydaci w wyborach do PE chcą spędzić w trasie, w regionie, z którego kandydują - podkreślił… » więcej 2024-06-03, godz. 14:50 French Open - Zieliński odpadł w 1/8 finału debla Rozstawieni z numerem 15. Jan Zieliński i Monakijczyk Hugo Nys odpadli w 1/8 finału rywalizacji deblistów w wielkoszlemowym turnieju tenisowym French Open w… » więcej 2024-06-03, godz. 14:50 1. liga piłkarska - szef GKS Tychy: za mną okropny tydzień Piłkarze pierwszoligowego GKS Tychy w końcówce sezonu stracili szansę na awans do ekstraklasy. „Ostatni tydzień był dla mnie okropny, nie mogłem spać… » więcej 2024-06-03, godz. 14:50 Siekierski: zadłużone gospodarstwa będą mogły skorzystać z taniego kredytu konsolidacyjnego W tym roku przygotowany zostanie program konsolidacji kredytowej dla zadłużonych gospodarstw rolnych - zapowiedział w poniedziałek w Sejmie minister rolnictwa… » więcej 2024-06-03, godz. 14:50 ARP: w kwietniu br. dalszy spadek produkcji i sprzedaży węgla W kwietniu br. miesięczne wydobycie węgla kamiennego z polskich kopalń było o ok. 100 tys. ton niższe, niż w marcu br. - wynika z danych Agencji Rozwoju… » więcej 2024-06-03, godz. 14:50 Rząd o przedłużeniu misji na Bałkanach Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów ma się zająć projektem wniosku do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie… » więcej 2024-06-03, godz. 14:40 Wiceszef MON: strefa buforowa szersza niż 150-200 metrów wojsku nie jest niezbędna Z punktu widzenia wojska, strefa buforowa przy granicy z Białorusią szersza niż 150-200 metrów nie jest niezbędna - ocenił w poniedziałek w Białymstoku… » więcej 2024-06-03, godz. 14:40 Synoptyk IMGW: najbliższe dni z burzami, opadami i zachmurzeniem W poniedziałek i wtorek na wschodzie należy spodziewać się burz z gradem i intensywnym deszczem. Opady mogą skutkować lokalnymi zalaniami i podtopieniami… » więcej 2024-06-03, godz. 14:40 IMGW ostrzega przed burzami na południu, w centrum i na wschodzie Polski (aktl.) IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami w pasie południowej, centralnej i wschodniej Polski, a także ostrzeżenia drugiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »