Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 15:40 Autor: PAP

Tablice przy ul. Stawki i Niskiej upamiętnią zagładę warszawskiego getta.

Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski odsłonił dwie tablice w miejscach pamięci związanych z zagładą ludności żydowskiej z getta warszawskiego. Znalazły się one na budynku przy ul. Stawki 10 i na zabytkowym ogrodzeniu przy ul. Niskiej, w pobliżu miejsca, gdzie do 1943 r. stały budynki 23 i 25.

"Misją Muzeum Getta Warszawskiego jest przywracanie i zachowywanie pamięci o ofiarach nazistowskiego terroru. Dziś, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu odsłoniliśmy przygotowane przez nasze muzeum dwie tablice w miejscach związanych z zagładą ludności żydowskiej. Są one nowymi punktami na warszawskim Szlaku Pamięci" - powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Warszawskiego Getta Katarzyna Brzezińska.


Pierwsza z tablic jest umieszczona na budynku przy ul. Stawki 10 (w czasie wojny - Stawki 21) Od 1941 r. działał tam tzw. punkt dla uchodźców żydowskich z innych miejscowości. Od maja 1942 r. mieściła się tu komenda oddziału SS nadzorującego w latach 1942-1943 deportacje z getta warszawskiego do obozu zagłady w Treblince oraz do niemieckich obozów na Lubelszczyźnie. Deportowanych Żydów gromadzono na jezdni i chodnikach dzisiejszej ul. Stawki, przy której wytyczono tzw. Umschlagplatz. Tu oczekiwali deportacji z Warszawy. W trakcie akcji deportacyjnej latem 1942 r., a następnie w pierwszej połowie 1943 r. z getta wywieziono ok. 300 tysięcy Żydów, z których większość nie przeżyła wojny.


Druga tablica znajduje się przy zabytkowym ogrodzeniu ul. Niskiej jest świadkiem historii getta warszawskiego. Znajdowało się ono na tyłach budynku, w którym od maja 1942 roku mieściła się komenda SS. Południowa strona Niskiej znajdowała się w granicach getta od jesieni 1940 r.


Przez ogrodzenie wykonano znane fotografie z okresu powstania w getcie warszawskim (1943), tłumionego przez esesmanów pod dowództwem SS-Brigadeführera Jürgena Stroopa, jako ilustracje raportu dla Reichsführera SS Heinricha Himmlera. "Zdjęcia wykonane podczas pacyfikacji getta są wstrząsającym świadectwem Zagłady" - tłumaczy rzeczniczka muzeum.


Widać na nich kamienice przy ulicy Niskiej 23 i 25 zniszczone w czasie powstania. Żydowscy mieszkańcy tych kamienic zginęli w pożarze lub śmiercią samobójczą wyskakując z górnych pięter kamienic. Na ogrodzeniu zachowały się przestrzeliny pochodzące z czasów drugiej wojny światowej.


"Obecnie w tym miejscu znajduje się budynek szkolny. To dla nas jest szczególnie ważne, bo głęboko wierzymy, że edukacja jest najlepszym sposobem na zachowanie pamięci o ofiarach Holokaustu. Chcemy przekazywać ją przyszłym pokoleniom, bo świadkowie tych tragicznych wydarzeń albo już odeszli albo właśnie odchodzą" – wyjaśnia Brzezińska.


Muzeum Getta Warszawskiego w Warszawie jest placówką muzealną w budowie. Działa od lutego 2018 r.(PAP)


autor: Maciej Replewicz


mr/ dki/


Kraj i świat

2024-07-04, godz. 10:20 Łódzkie/ Koniec utrudnień na DK91 w Piotrkowie Tryb. po śmiertelnym wypadku (aktl.) Zakończyły się utrudnienia na drodze krajowej nr 91 w Piotrkowie Trybunalskim w woj. łódzkim. W wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych na miejscu zginęła… » więcej 2024-07-04, godz. 10:20 Czarnek o liście księdza Michała O.: pokazuje, że wróciliśmy do czasów stalinowskich (wideo) Prawdziwość listu ks. Michała O. nie budzi żadnych wątpliwości, a to, co w nim opisuje jest nieprawdopodobną zgrozą. Wróciliśmy do czasów stalinowskich… » więcej 2024-07-04, godz. 10:10 Wrocław/ Uczczono pamięć profesorów lwowskich zamordowanych przez Niemców w 1941 roku Przedstawiciele władz i uczelni wyższych uczcili pamięć profesorów lwowskich. W 1941 roku tuż po zajęciu Lwowa Niemcy zamordowali kilkadziesiąt osób związanych… » więcej 2024-07-04, godz. 10:10 Rosja/ Fala upałów, w Moskwie pobity rekord ciepła z 1917 roku Rosjanie zmagają się z najgorętszą pogodą od ponad stulecia. W Moskwie zarejestrowano w czwartek 32,7 stopnia C, co oznacza pobicie dziennego rekordu z 1917… » więcej 2024-07-04, godz. 10:10 Suski o próbach wyboru marszałka województwa małopolskiego: do skutku, albo wybory Poseł PiS Marek Suski pytany w czwartek, ile razy sejmik Małopolski będzie próbował wybrać na marszałka województwa kandydata PiS Łukasza Kmitę powiedział… » więcej 2024-07-04, godz. 10:10 Xi Jinping: państwa muszą współpracować, by oprzeć się "zewnętrznym ingerencjom" Państwa muszą współpracować, by oprzeć się zewnętrznym ingerencjom i zdecydowanie wspierać się nawzajem - powiedział w czwartek przywódca Chin Xi Jinping… » więcej 2024-07-04, godz. 10:00 Vanessa Hudgens urodziła pierwsze dziecko Słynna aktorka i piosenkarka wraz z mężem, znanym baseballistą, Cole’em Tuckerem, powitali na świecie swoją pierwszą pociechę. Świeżo upieczeni rodzice… » więcej 2024-07-04, godz. 10:00 Lubelskie/ Dwóch 18-latków zginęło po dachowaniu samochodu w pow. radzyńskim Dwóch 18-latków zginęło w czwartek rano w wypadku na drodze lokalnej w Stasinowie (Lubelskie) w powiecie radzyńskim. Według ustaleń kierujący nissanem… » więcej 2024-07-04, godz. 10:00 Rzeszów/ Konkurs dla zespołów grających muzykę bluesową i blues-rockową Ruszył nabór do ogólnopolskiego konkursu zespołów grających muzykę bluesową i blues-rockową. Konkurs odbędzie się we wrześniu w Rzeszowie w ramach… » więcej 2024-07-04, godz. 10:00 Francja/ Marine Le Pen: wciąż jest możliwość uzyskania przez RN większości bezwzględnej Liderka francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen uważa, że jej Zjednoczenie Narodowe (RN) wciąż ma zdolność do osiągnięcia większości bezwzględnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »