Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 15:40 Autor: PAP

Tablice przy ul. Stawki i Niskiej upamiętnią zagładę warszawskiego getta.

Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski odsłonił dwie tablice w miejscach pamięci związanych z zagładą ludności żydowskiej z getta warszawskiego. Znalazły się one na budynku przy ul. Stawki 10 i na zabytkowym ogrodzeniu przy ul. Niskiej, w pobliżu miejsca, gdzie do 1943 r. stały budynki 23 i 25.

"Misją Muzeum Getta Warszawskiego jest przywracanie i zachowywanie pamięci o ofiarach nazistowskiego terroru. Dziś, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu odsłoniliśmy przygotowane przez nasze muzeum dwie tablice w miejscach związanych z zagładą ludności żydowskiej. Są one nowymi punktami na warszawskim Szlaku Pamięci" - powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Warszawskiego Getta Katarzyna Brzezińska.


Pierwsza z tablic jest umieszczona na budynku przy ul. Stawki 10 (w czasie wojny - Stawki 21) Od 1941 r. działał tam tzw. punkt dla uchodźców żydowskich z innych miejscowości. Od maja 1942 r. mieściła się tu komenda oddziału SS nadzorującego w latach 1942-1943 deportacje z getta warszawskiego do obozu zagłady w Treblince oraz do niemieckich obozów na Lubelszczyźnie. Deportowanych Żydów gromadzono na jezdni i chodnikach dzisiejszej ul. Stawki, przy której wytyczono tzw. Umschlagplatz. Tu oczekiwali deportacji z Warszawy. W trakcie akcji deportacyjnej latem 1942 r., a następnie w pierwszej połowie 1943 r. z getta wywieziono ok. 300 tysięcy Żydów, z których większość nie przeżyła wojny.


Druga tablica znajduje się przy zabytkowym ogrodzeniu ul. Niskiej jest świadkiem historii getta warszawskiego. Znajdowało się ono na tyłach budynku, w którym od maja 1942 roku mieściła się komenda SS. Południowa strona Niskiej znajdowała się w granicach getta od jesieni 1940 r.


Przez ogrodzenie wykonano znane fotografie z okresu powstania w getcie warszawskim (1943), tłumionego przez esesmanów pod dowództwem SS-Brigadeführera Jürgena Stroopa, jako ilustracje raportu dla Reichsführera SS Heinricha Himmlera. "Zdjęcia wykonane podczas pacyfikacji getta są wstrząsającym świadectwem Zagłady" - tłumaczy rzeczniczka muzeum.


Widać na nich kamienice przy ulicy Niskiej 23 i 25 zniszczone w czasie powstania. Żydowscy mieszkańcy tych kamienic zginęli w pożarze lub śmiercią samobójczą wyskakując z górnych pięter kamienic. Na ogrodzeniu zachowały się przestrzeliny pochodzące z czasów drugiej wojny światowej.


"Obecnie w tym miejscu znajduje się budynek szkolny. To dla nas jest szczególnie ważne, bo głęboko wierzymy, że edukacja jest najlepszym sposobem na zachowanie pamięci o ofiarach Holokaustu. Chcemy przekazywać ją przyszłym pokoleniom, bo świadkowie tych tragicznych wydarzeń albo już odeszli albo właśnie odchodzą" – wyjaśnia Brzezińska.


Muzeum Getta Warszawskiego w Warszawie jest placówką muzealną w budowie. Działa od lutego 2018 r.(PAP)


autor: Maciej Replewicz


mr/ dki/


Kraj i świat

2023-03-27, godz. 19:00 USA/ Media: troje dzieci zginęło w strzelaninie w szkole podstawowej w Nashville Co najmniej troje dzieci zginęło w strzelaninie w szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee w USA w poniedziałek - podała stacja NBC. Doszło do strzelaniny… » więcej 2023-03-27, godz. 19:00 D.Tusk: stawką tych wyborów jest także obecność Polski w UE Stawką tych wyborów jest także to, czy Polska będzie nadal w Unii Europejskiej, czy znów będzie, jak kiedyś w historii skazana na samotność - mówi w… » więcej 2023-03-27, godz. 19:00 Prof. Rymsza: dzięki programowi FERS można będzie powołać nowe Centra Usług Społecznych oraz poszerzyć ofertę… Rada ds. Społecznych przy Prezydencie RP debatowała o rozwoju sektora usług społecznych - powiedział PAP kierujący Radą prof. Marek Rymsza. Zaznaczył… » więcej 2023-03-27, godz. 19:00 Gdańsk/ Wręczono nagrody dla twórców teatru Trzy spośród przyznanych w poniedziałek Nagród Teatralnych Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymał spektakl '1989'. Wyróżniona… » więcej 2023-03-27, godz. 19:00 Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk: wizyta w Berlinie to próba kontynuowania dialogu w trudnych sprawach polsko-niemiec… Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę w Berlinie. Jest ona zorganizowana 'jako pewna próba kontynuowania… » więcej 2023-03-27, godz. 18:50 El. ME 2024 - Dania ma swojego Haalanda Piłkarze Danii w eliminacjach mistrzostw Europy 2024 wygrali w czwartek w Kopenhadze z Finlandią 3:1, a w niedzielę przegrali na wyjeździe z Kazachstanem 2:3… » więcej 2023-03-27, godz. 18:50 Lubelskie/ Ostrzeżenia IMGW przed przymrozkami i oblodzeniem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami i oblodzeniem dla całego województwa lubelskiego… » więcej 2023-03-27, godz. 18:50 MF: podatnicy złożyli już ponad 5 mln deklaracji w usłudze Twój e-PIT Podatnicy złożyli już ponad 5 mln deklaracji za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Urzędy skarbowe zwróciły im już łącznie ponad 10 mld zł podatku -… » więcej 2023-03-27, godz. 18:50 Węgry/ Parlament zagłosował za przyjęciem Finlandii do NATO (opis) Parlament Węgier poparł w poniedziałek wniosek o przystąpienie Finlandii do NATO. Za wnioskiem opowiedziało się182 posłów, sześciu było przeciw, nikt… » więcej 2023-03-27, godz. 18:40 Niemcy/ Prokuratura przeszukała mieszkanie prokremlowskich aktywistów, mieli zbierać pieniądze na radar dla Rosjan Niemiecka prokuratura poinformowała w poniedziałek o dokonaniu przeszukania mieszkania pary prokremlowskich działaczy. Para rzekomo zbierała fundusze na zakup… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »