Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-28, 12:20 Autor: PAP

"Daily Telegraph": Rosjanie byli w stanie przeprowadzić sabotaż gazociągów NS, być może taka akcja była od dawna planowana

Rosyjska marynarka wojenne jest znana ze zdolności do przeprowadzania operacji na dnach morskich, byłaby więc w stanie dokonać sabotażu rurociągów Nord Stream - pisze w środę "Daily Telegraph". Gazeta zaznacza, że atak mógł być przeprowadzony np. przez małe, odpalane zdalne ładunki wybuchowe pozostawione w morzu wiele miesięcy temu.

W poniedziałek prowadzące z Rosji do Niemiec gazociągi Nord Stream zostały przerwane w trzech miejscach w okolicach duńskiej wyspy Bornholm. Władze Danii przekazały, że przyczyną były celowe działania, a w pobliżu rurociągów doszło do wybuchów.


Wycieki gazu z podmorskich rurociągów zdarzają się rzadko; trzy w tym samym czasie zdecydowanie sugerują, że doszło do sabotażu, ale jak można go było przeprowadzić? - stawia pytanie brytyjski dziennik.


Możliwe, że taka operacja została przeprowadzona przez płetwonurków, ale ich działania byłyby utrudnione z powodu prądów morskich; dodatkowo łatwo byłoby zaobserwować ubezpieczającą nurków jednostkę, niezależni od tego, czy byłby to okręt podwodny czy nawodny - pisze "Daily Telegraph".


Jednak rosyjskie okręty podwodne są dobrze wyćwiczone w tego typu operacjach, przez dziesięciolecia ćwiczyły te umiejętności "badając" podmorskie kable telekomunikacyjne biegnące przez północny Atlantyk - zaznacza gazeta. Dodaje, że już marynarka dawnego ZSRR była znana z takich działań, a mimo porażek rosyjskiego wojska na Ukrainie, zmodernizowana ostatnio flota okrętów podwodnych Rosji jest uważana za znaczącą siłę.


Ocenia się, że rosyjski szpiegowski okręt podwodny Biełgorod, wykorzystywany przez Główną Dyrekcję Badań Głębinowych (GUGI) jest zdolny do zakłócania prowadzonej pod wodą komunikacji; jeżeli może to robić z kablami, dlaczego nie z rurociągami? - zawraca uwagę dziennik. Ocenia jednak, że prezydent Rosji Władimir Putin mógłby nie zdecydować się na wykorzystanie do takiej operacji okrętów podwodnych, ze względu na konsekwencje dyplomatyczne, gdyby zostało to odkryte.


Sabotaż mógł zostać przeprowadzony również poprzez podwodne drony transportujące ładunki wybuchowe lub jakiś rodzaj bomby głębinowej; możliwe, że nigdy nie poznamy dokładnej przyczyny uszkodzenia rurociągów - zaznacza "Daily Telegraph".


Ładunek wybuchowy, który przerwałby rurociąg nie musiałby być bardzo duży. Współczesne miny morskie mogą być też detonowane w reakcji na zaprogramowaną wcześniej sygnaturę akustyczną. Ładunki mogły więc od miesięcy czekać na sygnał przepływającej w pobliżu - ale jednak dość daleko od miejsca wybuchu - "przyjaznej" jednostki lub zrzuconego z samolotu urządzenia elektronicznego - pisze gazeta.


"Trzy małe ładunki mogły zostać umieszczone 70 m pod wodą, w pobliżu rurociągów kilka miesięcy temu, może wtedy gdy uwaga świata była skupiona na wydarzeniach wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej albo okrucieństwach odkrytych w Buczy. Może stało się to, gdy obserwowaliśmy zimowe igrzyska olimpijskie w Chinach?" - spekuluje dziennik.(PAP)


adj/ kgod/


Kraj i świat

2024-07-02, godz. 10:00 Leszczyna: przepisy zakazujące sprzedaży opioidów przez receptomaty gotowe do końca miesiąca Wprowadzimy przepis, który uniemożliwi sprzedawanie opioidów przez receptomaty, czyli nie będzie możliwości wystawienia tego typu recept w trakcie teleporad… » więcej 2024-07-02, godz. 09:50 Sroka: od początku mówiłam jasno, że poprę projekt ustawy o związkach partnerskich Rzeczniczka klubu PSL-TD Magdalena Sroka podkreśliła we wtorek, że należy do bardziej liberalnego skrzydła PSL i od początku jasno mówiła, że poprze projekt… » więcej 2024-07-02, godz. 09:50 Eminem ogłasza premierę swojego nowego krążka - album zadebiutuje 12 lipca Po czterech latach od premiery płyty „Music to Be Murdered By”, Eminem powraca z nowym wydawnictwem. Raper ujawnił właśnie, że jego 12. płyta, zatytułowana… » więcej 2024-07-02, godz. 09:40 Padł nowy rekord w internetowym transferze Międzynarodowy zespół naukowców przesłał przez internet dane z prędkością 402 terabitów na sekundę. Badacze pobili tym samym własne wcześniejsze … » więcej 2024-07-02, godz. 09:40 Warszawa/ Premiera "Skoku wzwyż" w Teatrze Dramatycznym im. G. Holoubka - 5 lipca Na Małej Scenie Teatru Dramatycznego im. G. Holoubka w Warszawie 5 lipca odbędzie się premiera przedstawienia 'Skok wzwyż' w reżyserii Wojciecha Rodaka -… » więcej 2024-07-02, godz. 09:40 Minister zdrowia powołała Jakuba Szulca na zastępcę prezesa NFZ Minister zdrowia Izabela Leszczyna powołała Jakuba Szulca na zastępcę prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. W latach 2008-2012 Szulc był wiceministrem zdrowia… » więcej 2024-07-02, godz. 09:40 MC: minister cyfryzacji spotkał się w USA z przedstawicielami firm technologicznych Podczas pierwszego dnia wizyty w USA, w San Francisco, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski spotkał się z przedstawicielami firm Palo Alto Networks… » więcej 2024-07-02, godz. 09:30 Ukraina/ Premier Węgier Orban przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa (opis) Premier Węgier Viktor Orban przybył we wtorek rano z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa; spotka się z tutaj prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim dzień… » więcej 2024-07-02, godz. 09:20 Szef BBN: przed szczytem NATO prezydent zaprosi szefów MON i MSZ Szef BBN Jacek Siewiera przekazał, że w nadchodzących dniach prezydent Andrzej Duda zaprosi wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniak-Kamysza oraz szefa… » więcej 2024-07-02, godz. 09:20 Sroka: PiS musi liczyć się z tym, że subwencja może być im odebrana Zdaniem rzeczniczki klubu PSL-TD Magdaleny Sroki PiS musi liczyć się z tym, że subwencja może być im odebrana. 'List Kaczyńskiego do Ziobry świadczy, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »