Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-28, 12:20 Autor: PAP

"Daily Telegraph": Rosjanie byli w stanie przeprowadzić sabotaż gazociągów NS, być może taka akcja była od dawna planowana

Rosyjska marynarka wojenne jest znana ze zdolności do przeprowadzania operacji na dnach morskich, byłaby więc w stanie dokonać sabotażu rurociągów Nord Stream - pisze w środę "Daily Telegraph". Gazeta zaznacza, że atak mógł być przeprowadzony np. przez małe, odpalane zdalne ładunki wybuchowe pozostawione w morzu wiele miesięcy temu.

W poniedziałek prowadzące z Rosji do Niemiec gazociągi Nord Stream zostały przerwane w trzech miejscach w okolicach duńskiej wyspy Bornholm. Władze Danii przekazały, że przyczyną były celowe działania, a w pobliżu rurociągów doszło do wybuchów.


Wycieki gazu z podmorskich rurociągów zdarzają się rzadko; trzy w tym samym czasie zdecydowanie sugerują, że doszło do sabotażu, ale jak można go było przeprowadzić? - stawia pytanie brytyjski dziennik.


Możliwe, że taka operacja została przeprowadzona przez płetwonurków, ale ich działania byłyby utrudnione z powodu prądów morskich; dodatkowo łatwo byłoby zaobserwować ubezpieczającą nurków jednostkę, niezależni od tego, czy byłby to okręt podwodny czy nawodny - pisze "Daily Telegraph".


Jednak rosyjskie okręty podwodne są dobrze wyćwiczone w tego typu operacjach, przez dziesięciolecia ćwiczyły te umiejętności "badając" podmorskie kable telekomunikacyjne biegnące przez północny Atlantyk - zaznacza gazeta. Dodaje, że już marynarka dawnego ZSRR była znana z takich działań, a mimo porażek rosyjskiego wojska na Ukrainie, zmodernizowana ostatnio flota okrętów podwodnych Rosji jest uważana za znaczącą siłę.


Ocenia się, że rosyjski szpiegowski okręt podwodny Biełgorod, wykorzystywany przez Główną Dyrekcję Badań Głębinowych (GUGI) jest zdolny do zakłócania prowadzonej pod wodą komunikacji; jeżeli może to robić z kablami, dlaczego nie z rurociągami? - zawraca uwagę dziennik. Ocenia jednak, że prezydent Rosji Władimir Putin mógłby nie zdecydować się na wykorzystanie do takiej operacji okrętów podwodnych, ze względu na konsekwencje dyplomatyczne, gdyby zostało to odkryte.


Sabotaż mógł zostać przeprowadzony również poprzez podwodne drony transportujące ładunki wybuchowe lub jakiś rodzaj bomby głębinowej; możliwe, że nigdy nie poznamy dokładnej przyczyny uszkodzenia rurociągów - zaznacza "Daily Telegraph".


Ładunek wybuchowy, który przerwałby rurociąg nie musiałby być bardzo duży. Współczesne miny morskie mogą być też detonowane w reakcji na zaprogramowaną wcześniej sygnaturę akustyczną. Ładunki mogły więc od miesięcy czekać na sygnał przepływającej w pobliżu - ale jednak dość daleko od miejsca wybuchu - "przyjaznej" jednostki lub zrzuconego z samolotu urządzenia elektronicznego - pisze gazeta.


"Trzy małe ładunki mogły zostać umieszczone 70 m pod wodą, w pobliżu rurociągów kilka miesięcy temu, może wtedy gdy uwaga świata była skupiona na wydarzeniach wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej albo okrucieństwach odkrytych w Buczy. Może stało się to, gdy obserwowaliśmy zimowe igrzyska olimpijskie w Chinach?" - spekuluje dziennik.(PAP)


adj/ kgod/


Kraj i świat

2024-06-28, godz. 01:50 Włochy/ Premier Meloni: porozumienie w sprawie najwyższych stanowisk w UE jest błędne Włoska premier Giorgia Meloni oświadczyła po szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, na którym przywódcy zdecydowali o podziale najwyższych unijnych stanowisk… » więcej 2024-06-28, godz. 01:40 "NYT": Irańscy przywódcy otwarcie rozmawiają o możliwości budowy bomby atomowej Niektórzy członkowie irańskiej elity rządzącej odchodzą od utrzymywanego od dekad stanowiska, że Teheran rozwija program nuklearny tylko w celach pokojowych… » więcej 2024-06-28, godz. 01:10 UE/ Przywódcy zdecydowali ws. najwyższych unijnych stanowisk (opis) Przywódcy 27 krajów UE w czwartek przed północą zdecydowali o podziale najwyższych unijnych stanowisk. Przewodniczącą Komisji Europejskiej pozostanie Ursula… » więcej 2024-06-28, godz. 00:50 UE/ Kaja Kallas, największy międzynarodowy sukces Estonii (sylwetka) Estońska premierka Kaja Kallas, zgodnie z ustaleniami szczytu w Brukseli, zostanie szefową unijnej dyplomacji. Chociaż dzięki bezkompromisowej postawie wobec… » więcej 2024-06-28, godz. 00:40 UE/ Tusk: wybraliśmy odpowiednich ludzi na najwyższe stanowiska Premier Donald Tusk po szczycie w Brukseli wyraził satysfakcję, że unijni przywódcy wybrali odpowiednich ludzi na najwyższe stanowiska w UE. Wyraził też… » więcej 2024-06-28, godz. 00:20 Wielkopolskie/ Śmiertelny wypadek na dk 92 Słupca - Konin w Kluczewnicy Dwie osoby zginęły, jedna została ranna w wypadku, do którego doszło w czwartek na drodze krajowej nr 92 Słupca - Konin w Kluczewnicy (Wielkopolskie). Trasa… » więcej 2024-06-28, godz. 00:20 UE/ Antonio Costa – szefem Rady Europejskiej zostanie portugalskie „zwierzę polityczne” (sylwetka) Były premier Portugalii Antonio Costa, który dwa lata temu zdobył historyczną większość w parlamencie, a w listopadzie ub. roku podał się do dymisji z… » więcej 2024-06-28, godz. 00:20 Izrael/ Protesty antyrządowe i przeciwko poborowi ultraortodoksów do wojska Tysiące ludzi wzięły udział w czwartek wieczorem w antyrządowych manifestacjach w izraelskich miastach. Niezależnie od nich ultraortodoksyjni Żydzi (charedim)… » więcej 2024-06-28, godz. 00:10 UE/ Ursula von der Leyen ponownie szefową KE (sylwetka) Była szefowa niemieckiego resortu obrony, stronniczka byłej kanclerz Angeli Merkel, inicjatorka i orędowniczka planu osiągniecia przez UE neutralności klimatycznej… » więcej 2024-06-27, godz. 23:50 UE/ Przywódcy zdecydowali ws. najwyższych unijnych stanowisk (krótka) Przywódcy 27 krajów UE w czwartek przed północą zdecydowali o podziale najwyższych unijnych stanowisk. Przewodnicząca Komisji Europejskiej pozostanie Ursula… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »