Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-23, 14:20 Autor: PAP

Prof. Wichniak: zaburzenia snu trzeba leczyć jak najszybciej

Zaburzenia snu trzeba leczyć jak najszybciej, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek objawy bezsenności, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty – przekonywał w piątek prof. Adam Wichniak.

Specjalista mówił o tym podczas XXI Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, która w piątek rozpoczęła się w Warszawie i potrwa do soboty. Głównym tematem tegorocznego spotkania są „Nauki medyczne w poszukiwaniu skutecznych terapii. Zdrowie po pandemii Covid-19”.


Prof. Adam Wichniak jest kierownikiem III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Powiedział, że w Polsce są trzy ośrodki specjalizujące się w leczeniu bezsenności, kolejny jest też w Warszawie – w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a trzeci – w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Do tych placówek trafiają pacjenci z ciężką postacią bezsenności, bardzo trudną do leczenia.


„Zaburzenia snu trzeba leczyć jak najszybciej, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek objawy bezsenności, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty” – przekonywał specjalista. Tłumaczył, że tylko wtedy, podobnie jak w innych schorzeniach, uzyskuje się najlepsze efekty leczenia. „Przede wszystkim nie dopuszczajmy do zaburzeń rytmu okołodobowego, bo od tego wszystko się zaczyna” – ostrzegał.


Zaburzenia snu już przed pandemią były jedną z najczęstszych dolegliwości związanych z funkcjonowaniem mózgu; były też jednymi z najczęstszych problemów zdrowotnych. Z danych przedstawionych podczas konferencji przez eksperta wynika, że w Europie wyprzedzały je tylko bóle głowy oraz zaburzenia lękowe. Na kolejnym miejscu były zaburzenia nastroju. Kłopoty ze snem są jednak często ściśle związane z zaburzeniami lękowymi, jak i zaburzeniami nastroju.


W 2017 r. objawy bezsenności, takie jak wybudzanie się w nocy czy trudności z zasypianiem, wykazywał prawie co trzeci Europejczyk. W Polsce narzekała na nie prawie co druga osoba, szczególnie w starszym wieku. Nie znaczy to jeszcze, że u tych osób występuje bezsenność – mogą tylko występować niektóre jej objawy. Średnio dolegliwość ta wykrywa się u ponad 10 proc. populacji.


Prof. Adam Wichniak potwierdził, że kłopoty ze snem nasilają się wraz z wiekiem. Najczęściej występują wśród osób po 55. roku życia – w tym wieku dotykają 40-50 proc. ludzi. „Niepokojące jest, że cierpią z tego powodu już ludzie młodzi w wieku zaledwie 18-25 lat” - podkreślił. W tej grupie wiekowej objawy bezsenności występują u 10 proc. osób. I te osoby są najlepszymi kandydatami na to, że będą na nią cierpieć w późniejszym wieku, gdy trudności ze snem zwykle się nasilają.


Zdaniem specjalisty kluczowe znaczenie ma zachowanie odpowiedniego rytmu okołodobowego, na który składają się zarówno pory zasypiania i wstawania, jak i regularne jedzenia o tych samych porach, a także pracy i wypoczynku. Bezsenności sprzyjają stresy i napięcia, duże tempo życia oraz zbyt długie godziny pracy. „Rozregulowanie snu powoduje, że trudno to potem opanować i trwa latami, co z kolei rujnuje jakość naszego życia” – ostrzegał.


Szczególnie groźne jest, gdy rozregulowanie rytmu dobowego nastąpi już u nastolatków lub młodych dorosłych. „Niestety ludzie młodzi nie dbają o sen i nie doceniają jak bardzo jest ważny w naszym życiu” – powiedział prof. Adam Wichniak. Dodał, że pandemia jeszcze bardziej się do tego przyczyniła. Skutkiem tego jest wzrost przypadków zarówno bezsenności, jak i zmęczenia w ciągu dnia z powodu niewyspania. I więcej osób zażywa leki nasenne.


Według specjalisty nie wystarczy sięgać po leki, trzeba przede wszystkim starać się odbudować rytm dobowy i zadbać o higienę snu. Na godzinę przed porą snu nie należy korzystać z internetu i trzeba się odciąć od narażenia na światło niebieskie. Trzeba starać się zachować te same pory spania i wstawania. A do łóżka należy kłaść się odprężonym psychicznie, oczywiście na ile tylko jest to możliwe. W ciągu dnia ważny jest rytm posiłków i aktywność fizyczna.


„Pacjenci zbyt późno jednak się zgłaszają z objawami bezsenności, występującymi zarówno w nocy, jak i w dzień. Wtedy konieczne jest trwające kilka miesięcy leczenie psychiatryczne. Nie czekajmy zatem aż do rozregulowania organizmu, gdy już źle się czujemy zarówno w nocny i w dzień” – przekonywał prof. Adam Wichniak. (PAP)


autor: Zbigniew Wojtasiński


zbw/ ekr/


Kraj i świat

2024-06-17, godz. 13:00 Adam Bodnar: nie wycofałem się z poparcia senackiej poprawki dot. KRS (wywiad) Nie wycofałem się z poparcia senackiej poprawki do zmian w ustawie o KRS i dotyczącej możliwości kandydowania do Rady sędziów wyłonionych przez obecną… » więcej 2024-06-17, godz. 13:00 Szef MSZ: wspieramy akcesję Mołdawii do UE Popieramy szybką akcesję Mołdawii do UE i jej reintegrację w legalnych granicach - zadeklarował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski… » więcej 2024-06-17, godz. 12:50 Śląskie/ 26-latek odpowie przed sądem za oszustwa w internecie 26-latek z Jaworza koło Bielska-Białej odpowie za oszustwa na jednym z portali aukcyjnych - poinformowała w poniedziałek cieszyńska policja. Śledczy przesłali… » więcej 2024-06-17, godz. 12:50 UE o kolejny rok przedłużyła sankcje wobec Rosji za aneksję Krymu i Sewastopola Unia Europejska podjęła w poniedziałek decyzję o kolejnym przedłużeniu sankcji wobec Rosji za nielegalną aneksję Krymu i miasta Sewastopol. Tym samym restrykcje… » więcej 2024-06-17, godz. 12:40 Bieńkowski: CBA nie miało prawa dysponować środkami z FS; powinno było przekazać je do MF (krótka4) CBA powinno być finansowane ze środków budżetu państwa, zatem jeśli miało inne dochody - jak te z Funduszu Sprawiedliwości - powinno je przekazać na rachunek… » więcej 2024-06-17, godz. 12:40 Czechy/ Wybuch amunicji na poligonie Libava, są ranni (krótka) Czeska armia poinformowała w poniedziałek o wybuchu bliżej nieokreślonego rodzaju amunicji na poligonie Libava we wschodniej części Czech. Obrażenia odniosła… » więcej 2024-06-17, godz. 12:40 ME 2024 - Kiwior: nie zgadzam się z opinią, że Holandia mogła wygrać wysoko (opis) 'Szkoda porażki, zasłużyliśmy na remis' - powiedział dzień po meczu mistrzostw Europy z Holandią (1:2) w Hamburgu piłkarz reprezentacji Polski Jakub Kiwior… » więcej 2024-06-17, godz. 12:40 Szefowa MZ: 31 nowych terapii na liście refundacyjnej (krótka) Na najnowszej liście refundacyjnej pojawi się 31 nowych terapii - poinformowała w poniedziałek minister zdrowia Izabela Leszczyna. » więcej 2024-06-17, godz. 12:40 Dania/ MSZ: podjęliśmy inicjatywę ograniczenia rosyjskiej floty cieni Dania podjęła inicjatywę w celu ograniczenia stale rosnącej rosyjskiej 'floty cieni', czyli tankowców pływających pod banderami innych państw w celu obejścia… » więcej 2024-06-17, godz. 12:30 Mazowieckie/ Policja apeluje do podróżujących dk7 o ostrożność - trwają roboty budowlane Policja w Płońsku apeluje do kierowców podróżujących drogą krajową nr 7 o zachowanie szczególnej ostrożności z uwagi na trwające tam roboty budowlane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »