Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-07, 18:00 Autor: PAP

W. Brytania/ Pozostanie Johnsona na stanowisku do wyboru następcy zgodne z konwencją

Fakt, że Boris Johnson nie złożył rezygnacji ze skutkiem natychmiastowym, lecz będzie pełnił obowiązki premiera Wielkiej Brytanii do wyłonienia jego następcy, wzbudził niezadowolenie opozycji, a nawet części posłów Partii Konserwatywnej, ale jest to w pełni zgodne z polityczną konwencją.

W czwartek wczesnym popołudniem Johnson poinformował, że rezygnuje ze stanowiska lidera Partii Konserwatywnej, co - jako że ma ona większość w Izbie Gmin - automatycznie łączy się z rezygnacją z funkcji premiera. Nadal jednak będzie kierował rządem do czasu wyłonienia następcy, a to zajmie przynajmniej kilka tygodni.


Lider opozycji Keir Starmer zapowiedział, że Partia Pracy złoży wniosek o wotum nieufności, jeśli Johnson będzie próbował pozostać na stanowisku do początku października, a niektórzy posłowie konserwatystów sugerują, że kierowanie rządem powinien przejąć zastępca premiera i minister sprawiedliwości Dominic Raab.


Odłożona w czasie rezygnacja Johnsona nie jest jednak niczym niezwykłym, a wręcz jest w pełni zgodna z obowiązującym zwyczajami politycznymi. Dokładnie tak samo było, gdy ustępowało dwoje bezpośrednich poprzedników Johnsona z Partii Konserwatywnej - Theresa May i David Cameron - oraz laburzysta Tony Blair.


Taka odroczona w czasie rezygnacja ma zapobiec sytuacji, w której kraj znajdzie się nagle bez rządu. Od ustępującego premiera i jego gabinetu oczekuje się jednak, że będzie zajmował się w miarę sprawnym zarządzaniem, bez podejmowania kontrowersyjnych i ważkich decyzji.


Ale to właśnie fakt, że jest to oczekiwane, a nie sztywno określone, wywołuje obawy, jak w tej roli będzie się zachowywał Boris Johnson. Ustępujący premier już nie raz łamał obowiązujące konwencje i pojawiają się głosy, że do czasu swojej ostatecznej rezygnacji może on chcieć podjąć decyzję w jakiejś niedokończonej sprawie, np. protokołu północnoirlandzkiego.


Tymczasowe powierzenie urzędu premiera Raabowi byłoby jednak o tyle trudne, że nie ma precedensu ani jasnych procedur pozwalających na takie rozwiązanie. Z drugiej strony Raab przejął obowiązki premiera, gdy Johnson przebywał na oddziale intensywnej terapii z powodu Covid-19, nie można więc wykluczyć takiego rozwiązania ponownie, np. gdyby ewentualny wniosek Partii Pracy o wotum nieufności dla Johnsona przeszedł lub gdyby Johnson w trybie natychmiastowym zrezygnował z mandatu poselskiego, co jest jednak mało prawdopodobne.


Bardziej prawdopodobne jest natomiast, że Partia Konserwatywna - rozumiejąc, że stan przejściowy nie służy ani jej, ani krajowi - będzie chciała maksymalnie skrócić okres wyboru nowego lidera. Harmonogram w tej sprawie konserwatyści mają ogłosić na początku przyszłego tygodnia.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ akl/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 15:10 MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu (o… O ukończeniu prac nad dwoma projektami ustaw - o Polskiej Akademii Nauk i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej - poinformował minister nauki Dariusz Wieczorek… » więcej 2024-06-20, godz. 15:10 Śląskie/ Sąd utrzymał wyrok wobec lekarza, który nie udzielił w porę pomocy 13-latkowi z Rybnika Sąd Okręgowy w Rybniku utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji, skazujący na pół roku więzienia w zawieszeniu lekarza karetki pogotowia, oskarżonego o… » więcej 2024-06-20, godz. 15:10 Ekstraklasa piłkarska - Lech rozpoczął treningi Bez trzech Filipów: Marchwińskiego i Szymczaka oraz kontuzjowanego Szweda Dagerstala oraz trzech uczestników mistrzostw Europy piłkarze Lecha pod wodzą nowego… » więcej 2024-06-20, godz. 15:10 Sikorski po spotkaniu z szefową MSZ Łotwy: potwierdziliśmy strategiczne partnerstwo, szczególnie w dziedzinie bezp… Potwierdziliśmy strategiczne partnerstwo Polski i Łotwy, szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa - oświadczył w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu… » więcej 2024-06-20, godz. 15:10 PiS: decyzja KE o procedurze nadmiernego deficytu wobec Polski to efekt nieudolności rządu Decyzja KE o wszczęciu wobec Polski procedury nadmiernego deficytu to przede wszystkim efekt nieudolności rządu Donalda Tuska, który nie był w stanie wynegocjować… » więcej 2024-06-20, godz. 15:00 UE i Ukraina podpisały nowe porozumienie ws. transportu drogowego (opis) Komisja Europejska i Ukraina podpisały w czwartek nowe porozumienie ws. transportu drogowego, ułatwiające Ukrainie tranzyt przez kraje UE. Zawiera ono klauzulę… » więcej 2024-06-20, godz. 15:00 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie sygnalistów Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o ochronie sygnalistów. Zgodnie z nią ochroną zostaną objęte osoby zgłaszające uzyskaną w kontekście… » więcej 2024-06-20, godz. 15:00 Hiszpania/ Ryś iberyjski przestał być gatunkiem zagrożonym Ryś iberyjski, który jeszcze 20 lat temu był na granicy wyginięcia, dzięki wysiłkom obrońców przyrody przestał być gatunkiem zagrożonym - poinformowała… » więcej 2024-06-20, godz. 15:00 UE/ Kraje członkowskie za wzmocnieniem rad zakładowych w dużych firmach Unijni ministrowie ds. polityki społecznej przyjęli w czwartek wspólne stanowisko w sprawie nowej dyrektywy o europejskich radach zakładowych. Ma ona zwiększyć… » więcej 2024-06-20, godz. 15:00 Politechnika Łódzka i Krajowa Grupa Spożywcza zainicjowały współpracę Krajowa Grupa Spożywcza została nowym partnerem Politechniki Łódzkiej. Współpraca uczelni i producenta żywności ma podnieść poziom innowacyjności polskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »