Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-30, 06:50 Autor: PAP

Kanada/ Rozpoczęły się rozliczenia po pandemii

W Kanadzie zaczynają się rozliczenia rządów federalnego i rządów prowincji z działań podczas pandemii. Najnowszy raport wskazał na braki przygotowania wyposażenia medycznego na poziomie federalnym mimo lat alarmów.

„Sytuacje nagłe, takie jak pandemia Covid-19 mogą się wydarzyć w każdej chwili, prawie bez ostrzeżenia” - podkreślił raport audytor generalnej Kanady Karen Hogan, opublikowany w minioną środę. Wskazano w nim, że w kwestii zapewnienia dostępu do osobistego wyposażenia ochronnego istniały wieloletnie zaniedbania, a federalny resort zdrowia „nie był przygotowany tak jak powinien być do nagłego wzrostu potrzeb w prowincjach i terytoriach”.


Raport zwrócił uwagę na szybką naprawę sytuacji po pojawieniu się pandemii, tak w resorcie zdrowia jak w resorcie zamówień publicznych, ale podkreślił, że uwagi dotyczące niewystarczających zasobów magazynów federalnych były kierowane do rządu w wielu wewnętrznych audytach od przynajmniej 2010 r. Wówczas premierem był Stephen Harper, Justin Trudeau jest premierem od 2015 r.


Po wybuchu pandemii rząd federalny zaczął uzupełniać zapasy wyposażenia medycznego i ochrony osobistej i według danych na koniec grudnia ub.r. na zakupy wydano ponad 7 mld CAD, liczba magazynów wzrosła z 8 do 19, w sierpniu ub.r. zmieniono zasady zamówień publicznych. Niemniej zmiany te były spóźnione, pierwszy wniosek o pomoc z federalnych zasobów strategicznych wpłynął już w lutym ub.r. Raport zawiera listę rekomendacji, choć jednocześnie podkreślono, że resorty i instytucje odpowiedzialne za publiczną służbę zdrowia i zamówienia publiczne „pomogły zaspokoić potrzeby rządów prowincji i terytoriów”, choć „na rynku podaż nie zawsze mogła odpowiedzieć na popyt”.


Rząd Kanady miał zresztą wewnętrzną konkurencję, którą w ub.r. opisywały kanadyjskie media. Chiński United Front Work Department, czyli departament podlegający bezpośrednio komitetowi centralnemu KPCh, organizował od połowy stycznia ub.r. w Kanadzie i na całym świecie wykup sprzętu ochronnego – maseczek, kombinezonów, używając nieformalnych kanałów zakupów, w tym konsulatów, przedstawicielstw państwowych firm oraz stowarzyszeń chińskich emigrantów.


Z kolei rządy prowincji Kanady zaczynają być rozliczane z tego, co działo się w domach opieki dla osób starszych, najbardziej dotkniętych pandemią na jej początku. W Ontario, gdzie w minionym tygodniu fala upałów spowodowała wzrost temperatur nawet do 30 stopni, media przypomniały, że w lipcu ub.r. premier prowincji Doug Ford obiecał zapewnienie klimatyzacji we wszystkich domach opieki. Tymczasem, jak wynika z opublikowanych w czwartek danych ontaryjskiego rządu, tylko 60 proc. pokoi mieszkańców domów długoterminowej opieki jest wyposażonych w klimatyzację, wobec 42 proc. w ub.r.


Przedstawiony pod koniec kwietnia br. raport ontaryjskiej komisji ds. domów długoterminowej opieki wskazał, że prowincja nie była przygotowana do działań podczas Covid-19 i nie miała planu, jak chronić mieszkańców domów opieki. „Wiele wyzwań, które nawarstwiały się przez dekady, takich jak chroniczne niedofinansowanie, niewystarczające zatrudnienie, przestarzała infrastruktura i zły nadzór przyczyniły się do śmiertelnych konsekwencji dla najbardziej narażonych mieszkańców Ontario”. Raport wezwał do jak najszybszych zmian, wskazując, że z powodu złych warunków na Covid-19 zmarło w domach opieki prawie 4 tys. mieszkańców i 11 pracowników.


Wagę rozliczeń za działania podczas pandemii, szczególnie wobec osób starszych, widzą rządy innych prowincji. W czwartek Nowa Szkocja poinformowała, że na 39 projektów remontów w szpitalach i właśnie domach opieki przeznacza 14,2 mln CAD, w tym 11,4 mln CAD z funduszy federalnych i 2,8 mln z funduszy prowincji. Jak podkreślił minister zdrowia Nowej Szkocji Zach Churchill, pandemia dowiodła „jak krytyczne jest inwestowanie w infrastrukturę opieki długoterminowej i opieki zdrowotnej”.


Firmy badające opinię publiczną dokumentują, że działania rządów podczas pandemii są uważnie oceniane przez wyborców. Np. liberałowie Justina Trudeau, którzy od wyborów w październiku 2019 r. mają mniejszościowy rząd, zostali nagrodzeni wysokimi notowaniami za akcję szczepień. W badaniu z przełomu kwietnia i maja br. przeprowadzonego przez EKOS Research, 36 proc. Kanadyjczyków, którzy mieli zdecydowane preferencje wyborcze, głosowałoby na liberałów, gdyby wybory odbywały się teraz. Największa partia opozycyjna, konserwatyści, którzy utrzymywali narrację o porażce szczepień, mieli 26,1 proc. poparcia.


Z Toronto Anna Lach (PAP)


lach/ tebe/


Kraj i świat

2024-06-17, godz. 17:30 Ekstraklasa piłkarska – Śląsk Wrocław już trenuje Piłkarze Śląska Wrocław w poniedziałek rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Pierwszy dzień po urlopach stał pod znakiem badań i testów. We wtorek… » więcej 2024-06-17, godz. 17:30 Paweł Grzesiowski powołany na Głównego Inspektora Sanitarnego Premier Donald Tusk, na wniosek ministra zdrowia Izabeli Leszczyny, powołał Pawła Grzesiowskiego na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego - przekazał… » więcej 2024-06-17, godz. 17:30 Dookoła Szwajcarii - Niewiadoma druga na etapie Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) zajęła drugą lokatę na trzecim etapie wyścigu kolarskiego Dookoła Szwajcarii, z Vevey do Champagne (125,6 km). W klasyfikacji… » więcej 2024-06-17, godz. 17:20 Krakowscy muzealnicy i naukowcy zbadali zapach „Damy z gronostajem” Krakowscy muzealnicy i naukowcy, we współpracy z partnerami ze słoweńskiej Lublany, zbadali i zamknęli we flamastrze zapach słynnego dzieła Leonarda da… » więcej 2024-06-17, godz. 17:20 Prognoza pogody na 18 i 19 czerwca Jak podało IMGW, Europa centralna i południowo-wschodnia będą pod wpływem wyżu znad Bałkanów. Pozostała część kontynentu będzie w zasięgu niżu… » więcej 2024-06-17, godz. 17:20 Ekstraklasa piłkarska - trener Stali: sprawa odejścia Kochalskiego i Szkurina jest otwarta Zdaniem trenera ekstraklasowych piłkarzy PGE FKS Stali Mielec Kamila Kieresia nie zostało przesądzone, że z zespołu odejdą bramkarz Mateusz Kochalski i napastnik… » więcej 2024-06-17, godz. 17:20 Wielkopolskie/ Utrudnienia na linii kolejowej Poznań - Grodzisk Wlkp. Wstrzymany jest ruch pociągów na linii kolejowej łączącej Poznań z Grodziskiem Wlkp. Między Stęszewem a Granowem ciężarówka zderzyła się z pocią… » więcej 2024-06-17, godz. 17:20 ME 2024 - skuteczny Buksa, czyli trzeci as w talii Probierza Pod nieobecność Roberta Lewandowskiego i siedzącego początkowo na ławce rezerwowych Karola Świderskiego trener Michał Probierz w meczu Euro 2024 z Holandią… » więcej 2024-06-17, godz. 17:20 Czechy/ Na poligonie wojskowym wybuchła amunicja; jedna osoba zginęła, jest ośmioro rannych (opis2) Jeden żołnierz zawodowy zginął w poniedziałek wskutek amunicji na poligonie wojskowym Libava na wschodzie Czech - poinformowało czeskie wojsko. Osiem osób… » więcej 2024-06-17, godz. 17:20 ME 2024 - Rumunia - Ukraina 3:0 (opis) Grupa E: Rumunia - Ukraina 3:0 (1:0). Bramki: 1:0 Nicolae Stanciu (29), 2:0 Razvan Marin (53), 3:0 Denis Dragus (57). Żółta kartka - Rumunia: Razvan Marin… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »