Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-05-25, 16:13 Autor: Joanna Gerlich

Korona żniwna z Gogolina może trafić na krajową listę dziedzictwa. Mieszkanki złożyły wniosek

Mieszkanki przy ubiegłorocznej koronie [fot. Joanna Gerlich]
Mieszkanki przy ubiegłorocznej koronie [fot. Joanna Gerlich]
Podczas podpisywania wniosku [fot. Joanna Banik]
Podczas podpisywania wniosku [fot. Joanna Banik]
Wniosek o wpisanie tradycji wyplatania korony żniwnej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego złożyły mieszkanki Gogolina, a dokładnie dzielnicy Karłubiec.
- Pamiętamy, że od zawsze przygotowywało się u nas koronę - mówi Waltrauda Wicher. - Zawsze była korona robiona do kościoła. To wiemy, że nasze babcie robiły korony, czy pomagały, bo to były główne ekspertki, które to robiły, a potem były pomocnice. Także myśmy też zaczynały od pomocnic. Nasze babcie się urodziły w 1888 roku.

Wykonanie wieńca dożynkowego to żmudna i wymagająca cierpliwości praca.

- Najpierw trzeba przygotować odpowiedni stelaż i wybrać się na pole po zboża - mówi Anna Wolska. - W koronie musi być żyto, pszenica, owies, jęczmień, ale bierzemy ten ozimy. To już za miesiąc na pewno idziemy zbierać, bo już jest wykłoszony. Jeszcze kłosy muszą być stojące, nie mogą opadać w dół, żeby było pięknie - mówi Anna Wolska.

Zboże jest podstawą korony, dlatego nie może być zebrane mokre.

- Pogoda jest bardzo ważna jak zbieramy kłosy. Czasami jest tak, że umawiamy się wieczorem, że pojedziemy, a już się zbiera na deszcz, to wtedy jest hasło, że jedziemy wcześniej i musimy jechać - dodaje Inga Frank.

Podczas pracy panie dzielą się na mniejsze grupy i każda robi to, co najlepiej potrafi. Ubiegłoroczną koronę dożynkową z Gogolina będzie można oglądać podczas Etnofestiwalu na Zamku w Niemodlinie.

Teraz wniosek mieszkanek trafi do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a następnie oceni go Rada ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Jeśli otrzyma pozytywną decyzję to Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisze wyplatanie koron w Gogolinie na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Lista to spis tradycji i zwyczajów pielęgnowanych przez mieszkańców Polski. Z województwa opolskiego znajdują się już na niej m.in. babski comber, wodzenie niedźwiedzia i układanie dywanów kwietnych.
Waltrauda Wicher
Anna Wolska
Inga Frank

Kultura i rozrywka

2024-11-20, godz. 18:03 Syfon, czyli trzy dni z kulturą w Brzegu 'Ludzie - muzyka - sztuka - literatura' - pod takim hasłem rusza w czwartek (21.11) 26. edycja literackiego festiwalu Syfon w Brzegu. Przez szereg lat kojarzony… » więcej 2024-11-20, godz. 14:00 Na "Planetę Kaukaz" zabierze czytelników WBP w Opolu Wojciech Górecki O książce pt. 'Planeta Kaukaz' opowie w czwartek (21.11) w Opolu Wojciech Górecki. Reporter, analityk i historyk będzie gościem Wojewódzkiej Biblioteki … » więcej 2024-11-20, godz. 12:30 Zdjęcia z czterech kategorii będzie można oglądać podczas wernisażu konkursu w Oleśnie Na wernisaż 26. Oleskiego Konkursu Fotograficznego zaprasza w piątkowe (22.11) popołudnie Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2024-11-20, godz. 10:00 Koncert charytatywny na rzecz nyskiego szpitala Dziesiątki muzyków wyjdzie na scenę Nyskiego Domu Kultury w najbliższą niedzielę (24.11) by wesprzeć odbudowę i doposażenie szpitala zniszczonego w czasie… » więcej 2024-11-19, godz. 17:00 Fotograficzne spotkanie wokół (po)niemieckości Jutro (20.11) o 17:00 w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce, odbędzie się wystawa połączona z dyskusją oraz rozstrzygnięcie konkursu… » więcej 2024-11-18, godz. 15:40 Jazzmani prezentują swoją muzykę najmłodszym w Muzeum Polskiej Piosenki Najpierw była Mała Akademia Piosenki z udziałem wokalistek i wokalistów, później powstała Mała Akademia Instrumentów. Teraz, dzięki unijnej dotacji… » więcej 2024-11-17, godz. 15:00 Daniel Olbrychski w roli Cześnika na wystawie w Galerii WuBePe w Opolu 'Daniel' to tytuł wystawy fotografii Jakuba Łabędzkiego, która zostanie otwarta w poniedziałek (18.11) w Galerii WuBePe Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej… » więcej 2024-11-16, godz. 10:00 Najważniejsza na Morawach orkiestra symfoniczna zagra w Opolu W Opolu zagości Moravská filharmonie Olomouc. Orkiestra zagra koncert zatytułowany 'Szymanowski po czesku?'. Wieczór poświęcony zostanie twórczości kompozytorów… » więcej 2024-11-16, godz. 08:40 Muzealnicy i badacze historii Kresów spotkają się w Muzeum Wsi Opolskiej Spotkanie, które ma na celu wymianę doświadczeń i omówienie przyszłych działań, odbędzie się w ramach Pierwszego Forum Kresowego zatytułowanego 'Przeniesione… » więcej 2024-11-15, godz. 22:02 Cieszyńska grupa Free Air zagrała w Studiu M Radia Opole [ZDJĘCIA] Dobre, ostre, rockowe granie w połączeniu z innymi stylami muzycznymi zabrzmiało w Studiu M Radia Opole w wykonaniu cieszyńskiej grupy Free Air. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »