Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-27, 11:10 Autor: PAP/Katarzyna Doros-Stachoń

Bieda dotyczy ponad 1,5 miliona Polaków. Do części z nich docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki

Finał Szlachetnej Paczki w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Finał Szlachetnej Paczki w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Blisko milion 600 tysięcy Polaków żyje w ubóstwie. Tak wynika z danych najnowszego "Raportu o biedzie", przygotowywanego co roku przez Szlachetną Paczkę. Jak informują wolontariusze, także w naszym regionie nie brakuje osób, którym miesięcznie na życie zostaje zaledwie kilka złotych.
- Aż ponad półtora miliona Polaków, w tym ponad 300 000 dzieci żyło w 2021 roku w skrajnym ubóstwie. Jako Szlachetna Paczka staramy się docierać do tych osób i im pomagać - mówi Oliwier Zieliński, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki w województwie opolskim.

- "Raport o biedzie" pokazuje najczęściej to, z czym jako wolontariusze spotykamy się na co dzień, a czego zwykle na pierwszy rzut oka nie widać - mówi Alicja Wiśniewska z rady wojewódzkiej Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie. - Bardzo często jesteśmy wręcz zszokowani tym, jak niektóre rodziny w ogóle dają sobie radę. Zdarzają się takie sytuacje, że nawet koszty życia, czyli opłacenia rachunków czy zakupu leków przekraczają środki, które rodzina posiada. Faktycznie jest wiele osób w trudnej sytuacji choćby w samym Opolu, gdzie na przykład po odjęciu wszystkich podstawowych rachunków jednej osobie na życie pozostaje kwota 40 zł miesięcznie. To kwota, która powinna również starczyć na kupno jedzenia.

Dodajmy, że lista rodzin z Opolszczyzny, dla których darczyńcy mogą jeszcze przygotować pomoc materialną jest dostępna na stronie www.szlachetnapaczka.pl.

- Dzisiaj jako Polska jesteśmy państwem z najniższymi wskaźnikami związanymi z ubóstwem na tle całej UE- mówi minister rodziny Marlena Maląg, odnosząc się do "Raportu o biedzie", z którego wynika, że w Polsce poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyło 1,6 mln osób.

Przyznała jednak, że nie można przejść do porządku dziennego nad tym, że w Polsce żyje 1,6 mln osób w skrajnym ubóstwie. W jej ocenie ubóstwo w Polsce spada, ale nie da się tego zjawiska szybko pokonać.
Oliwier Zieliński
Alicja Wiśniewska

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »