Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-27, 11:10 Autor: PAP/Katarzyna Doros-Stachoń

Bieda dotyczy ponad 1,5 miliona Polaków. Do części z nich docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki

Finał Szlachetnej Paczki w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Finał Szlachetnej Paczki w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Blisko milion 600 tysięcy Polaków żyje w ubóstwie. Tak wynika z danych najnowszego "Raportu o biedzie", przygotowywanego co roku przez Szlachetną Paczkę. Jak informują wolontariusze, także w naszym regionie nie brakuje osób, którym miesięcznie na życie zostaje zaledwie kilka złotych.
- Aż ponad półtora miliona Polaków, w tym ponad 300 000 dzieci żyło w 2021 roku w skrajnym ubóstwie. Jako Szlachetna Paczka staramy się docierać do tych osób i im pomagać - mówi Oliwier Zieliński, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki w województwie opolskim.

- "Raport o biedzie" pokazuje najczęściej to, z czym jako wolontariusze spotykamy się na co dzień, a czego zwykle na pierwszy rzut oka nie widać - mówi Alicja Wiśniewska z rady wojewódzkiej Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie. - Bardzo często jesteśmy wręcz zszokowani tym, jak niektóre rodziny w ogóle dają sobie radę. Zdarzają się takie sytuacje, że nawet koszty życia, czyli opłacenia rachunków czy zakupu leków przekraczają środki, które rodzina posiada. Faktycznie jest wiele osób w trudnej sytuacji choćby w samym Opolu, gdzie na przykład po odjęciu wszystkich podstawowych rachunków jednej osobie na życie pozostaje kwota 40 zł miesięcznie. To kwota, która powinna również starczyć na kupno jedzenia.

Dodajmy, że lista rodzin z Opolszczyzny, dla których darczyńcy mogą jeszcze przygotować pomoc materialną jest dostępna na stronie www.szlachetnapaczka.pl.

- Dzisiaj jako Polska jesteśmy państwem z najniższymi wskaźnikami związanymi z ubóstwem na tle całej UE- mówi minister rodziny Marlena Maląg, odnosząc się do "Raportu o biedzie", z którego wynika, że w Polsce poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyło 1,6 mln osób.

Przyznała jednak, że nie można przejść do porządku dziennego nad tym, że w Polsce żyje 1,6 mln osób w skrajnym ubóstwie. W jej ocenie ubóstwo w Polsce spada, ale nie da się tego zjawiska szybko pokonać.
Oliwier Zieliński
Alicja Wiśniewska

Wiadomości z regionu

2023-02-07, godz. 21:30 Głuchołazy: bez kolejnego dofinansowania budowa pływalni nie wystartuje Również i w tym roku nie ruszy budowa krytego basenu w Głuchołazach. Gmina ma już umowę z ministerstwem sportu na 3,5 mln zł dofinansowania inwestycji przy… » więcej 2023-02-07, godz. 21:15 Powiat głubczycki organizuje powtórkę dla maturzystów Starostwo powiatowe w Głubczycach kolejny rok z rzędu finansuje dodatkowe godziny nauczania dla tegorocznych maturzystów w Zespole Szkół Ogólnokształcących… » więcej 2023-02-07, godz. 19:30 Opole: debata społeczna z udziałem Anny Dymnej o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną [ZDJĘCIA] O potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną i nowych modelach pomocy rozmawiano podczas debaty społecznej w opolskim ratuszu. Rodzice i opiekunowie… » więcej 2023-02-07, godz. 19:00 Druhowie OSP ze Skotnicy jeżdżą do akcji nowszym wozem Strażacy ochotnicy ze Skotnicy mają do dyspozycji zdecydowanie nowszy wóz niż dotychczas. Średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki STAR MAN z 2006 roku… » więcej 2023-02-07, godz. 18:12 Opole: rodzice nie poddają się w walce o szkołę dla dzieci ze spektrum autyzmu. W sprawę włącza się radny Batko - Taka placówka w Opolu jest bardzo potrzebna - tak do pomysłu stworzenia szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu odniósł się dziś (07.02) podczas konferencji… » więcej 2023-02-07, godz. 18:00 Czy w Opolu powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży? Wszystko na to wskazuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu przygotowuje się do jednej z najważniejszych inwestycji. Chodzi o budowę Centrum Zdrowia Psychicznego… » więcej 2023-02-07, godz. 16:42 Urząd gminy w Izbicku przeszedł gruntowny remont i termomodernizację Ponad 3 miliony złotych kosztował gruntowny remont i termomodernizacja budynku urzędu gminy w Izbicku. Mimo tego, że zakres inwestycji był szeroki, a same… » więcej 2023-02-07, godz. 16:41 Zamiast pracy palacza, aplikacja na smartfon. Ośrodek w Woskowicach Małych ma nowoczesny system ogrzewania Zabytkowy pałac w Woskowicach Małych doczekał się modernizacji ogrzewania i oświetlenia. Za blisko 7 milionów złotych w kompleksie zamontowano 7 pomp ciepła… » więcej 2023-02-07, godz. 16:28 Mieszkanki Opola szykują siatki maskujące do ukraińskich żołnierzy. Pomóc może każdy Potrzeba materiałów i rąk do pracy. Wolontariuszki z Ukrainy ruszyły z akcją tworzenia siatek maskujących dla żołnierzy walczących za naszą wschodnią… » więcej 2023-02-07, godz. 15:48 Trwa głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego Ozimka. Do wyboru pięć projektów 250 tysięcy złotych - taką kwotę mają do wydania mieszkańcy Ozimka w ramach budżetu obywatelskiego. Od kilku dni mogą oni oddawać swoje głosy na pięć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »