"Wczesne wykrycie pozwala na 100-procentowe wyleczenie". Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
W zasadzie nie daje żadnych objawów, a jego wykrycie możliwe jest tylko poprzez badanie i profilaktykę. Mowa o raku szyjki macicy. Co roku wykrywany jest u około 3000 kobiet. Badania cytologiczne powinna wykonywać każda kobieta po 25 roku życia, co najmniej raz na 3 lata. Obecnie w całej Europie, w tym również w Opolu, trwa Europejski Tydzień Profilaktyki.
- W ramach programu wykonuje się badanie cytologiczne. W przypadku niepokojącego wyniku lekarz kieruje na dalszą diagnostykę. To jest tak zwana etap diagnostyki pogłębionej, który obejmuje kolonoskopię oraz ewentualne badania histologiczne pobranych wycinków.
- To badanie jest jedynym sposobem, aby rozpoznać chorobę, jeszcze na etapie nim rozwinie się nowotwór - dodaje dr Marcin Kalus z oddziału ginekologii onkologicznej w Opolskim Centrum Onkologii. - Jest to kluczowa sprawa, bo wykrycie na tym etapie pozwala w prosty sposób na wyleczenie właściwie 100-procentowe tej choroby oraz na zapobieżenie dalszemu rozwojowi. Nie ma przekształcenia się tej zmiany przedrakowej w raka szyjki macicy.
Badanie można wykonać w poradni położniczo-ginekologicznej. Do jego przeprowadzenia nie jest potrzebne skierowanie od lekarza.