Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-18, 12:00 Autor: Witold Wośtak

NIK ujawniła braki w psychiatrii dzieci i młodzieży, również na Opolszczyźnie. Czy pomoże nowy program resortu zdrowia?

Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Opolu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Opolu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jeden psychiatra dla dzieci i młodzieży na 40 tysięcy osób małoletnich przypada w województwie opolskim. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wyglądała dostępność lecznictwa psychiatrycznego dla tej grupy wiekowej w latach 2017-2019.
Szacuje się, że w Polsce 9 procent małoletnich wymaga pomocy systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego. Już teraz w całym kraju brakuje około 300 psychiatrów dzieci i młodzieży, a sytuacja może pogarszać się. W naszym regionie przeprowadzono kontrole w czterech jednostkach - w dwóch w Opolu oraz w Branicach i Kędzierzynie-Koźlu.

- Ten raport jest porażający, a województwo opolskie znajduje się w czarnej piątce - mówi Iwona Zyman, dyrektor delegatury NIK w Opolu.

- W grupie pięciu województw - opolskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego - nie działa ani jeden oddział psychiatryczny dzienny. Są co prawda poradnie, ale z ogromnymi kolejkami. Czeka się do 120 dni, a wiemy, że w przypadkach problemów psychiatrycznych i psychicznych każda minuta ma znaczenie przy udzieleniu pomocy.

Według policyjnych statystyk, samobójstwa są w Polsce drugą najczęstszą przyczyną zgonów nastolatków. Brakuje leczenia środowiskowego, czyli profilaktyki zaburzeń psychicznych. - Jeśli nie ma pomocy w domu, nie ma jej nigdzie - dodaje Iwona Zyman.

- Szpital powinien być jedynie ostatecznością. Nawet w rodzinach próbujmy leczyć dzieci z samotności. Obok globalizacji, konkretnych warunków społeczno-ekonomicznych i problemów wynikających z życia rodzinnego, osamotnienie jest znaczącym czynnikiem wpływającym na wszystkie te statystyki.

Warto dodać, że Ministerstwo Zdrowia przygotowało trójstopniowy model opieki psychiatrycznej, oparty na opiece środowiskowej. Jego wdrażanie rozpoczęło się jednak po zakończeniu kontroli, więc nie oceniono jego skuteczności. Iwona Zyman zapewnia, że NIK przyjrzy się temu programowi.
Iwona Zyman 1
Iwona Zyman 2

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »