Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-06-06, 18:00 Autor: Monika Pawłowska/Ireneusz Prochera

Spór o OKOOP jako symbol. Mirosław Mandryga vs Janusz Wójcik

Komitet referendalny Opolskie Opole [fot. Witold Wośtak]
Komitet referendalny Opolskie Opole [fot. Witold Wośtak]
Mirosław Mandryga, jeden z twórców Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny, oskarża Janusza Wójcika o to, że dziś nadużywa symboliki związanej z obroną województwa opolskiego w 1998 roku.
Wójcik stanął na czele grupy zmierzającej do rozpisania referendum w sprawie odwołania prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego i rady miasta z powodu planów powiększenia Opola.

Mandryga podkreślał w programie Loża Radiowa, że OKOOP stworzyło trzech ludzi: Janusz Wójcik, Stanisław Wedler i on sam. Jego zdaniem już wówczas, poza głównym celem, czyli obroną województwa, inicjatorom Komitetu chodziło o wzmocnienie i poszerzenie granic Opola, jako silnego centrum województwa. Dlatego dziś - jak mówi - jest przeciwny referendum.

- Jestem przeciw ze względu na to, że 20 lat temu, kiedy ustaliliśmy cele i założenia, to dzisiaj te cele i założenia spełnia prezydent miasta Opola. On je wykonuje, nawet może i nie wiedząc o nich. Jesteśmy za tym, co robi dzisiaj prezydent, czyli za racjonalną, skuteczną i konsekwentną polityką - zaznacza.

Mandryga ma za złe Januszowi Wójcikowi, że do bieżącej gry politycznej używa symbolu, jakim jest OKOOP.

- My nie startowaliśmy z OKOOP-u i nie nadużywaliśmy symboli, a dzisiaj robienie zdjęć na tle pomnika również jest nadużyciem tego symbolu, bo to jest symbol naszej społeczności opolskiej - twierdzi.

Mandryga krytykuje również skład grupy inicjatorów działań zmierzających do referendum, twierdząc, że jest tam kilka osób spoza województwa, co - jego zdaniem - wskazuje na polityczny podtekst tej inicjatywy. Natomiast plan prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego nazywa "racjonalnym". Twierdzi również, że ważniejsza powinna być dla mieszkańców tożsamość regionalna, niż lokalna.

Janusz Wójcik odrzuca zarzut nadużywania symboliki związanej z obroną województwa opolskiego z 1998 roku, jaki postawił mu Mandryga.

- Liczyłem na merytoryczne argumenty - mówi. - Obywatelski Komitet Obrony Opolszczyzny to kwestia zamknięta, a obecna sytuacja związana z planami powiększenia Opola, choć jest zgoła odmienna, także narusza podstawy bytu mieszkańców regionu - podkreśla zasadność wyboru pomnika "Brońmy swego Opolskiego" jako tła zawiązania komitetu.

- Te działania mogą negatywnie rzutować nie tylko na miasto Opole i najbliższe okolice, ale również na dalsze okolice i jak najbardziej na cały region. Wydaje mi się, że wybór tego miejsca, by uzmysłowić mieszkańcom Opola rangę problemu i niestosowność zamierzeń pana prezydenta, był jak najbardziej trafiony - wyjaśnia.

Wójcik przypomina także powód podjęcia próby odwołania Arkadiusz Wiśniewskiego i rady miasta: - Prezydent Opola próbuje wszystkim wmówić, że mimo narastającego konfliktu społecznego, Opole będzie się rozwijało i rozwiązywało problemy demograficzne - twierdzi. Krytykuje także wyjście Opola ze Związku Gmin Śląska Opolskiego.
Mirosław Mandryga cz.1
Mirosław Mandryga cz.2
Janusz Wójcik

Wiadomości z regionu

2024-06-03, godz. 14:08 Poniedziałek też z burzami. Kolejne pogodowe alerty Mamy kolejne ostrzeżenia przed burzami w regionie. Dla powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego i namysłowskiego obowiązują alerty drugiego … » więcej 2024-06-03, godz. 13:24 Po maturach i egzaminach ósmoklasisty pora na egzaminy zawodowe Ruszyła letnia sesja egzaminów zawodowych i potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. W Zespole Szkół Zawodowych imienia Stanisława Staszica w Opolu do egzaminu… » więcej 2024-06-03, godz. 13:14 Podsumowanie długiego weekendu na drogach. 2 osoby zginęły, 11 zostało rannych 2 osoby zginęły, a 11 zostało rannych w 10 wypadkach podczas długiego weekendu na drogach Opolszczyzny. Te dane dotyczą okresu od środy (29.05) do wczoraj… » więcej 2024-06-03, godz. 13:13 Radosław Sobolewski oficjalnie zaprezentowany w Odrze Opole. "Jest teraz nowe otwarcie" Radosław Sobolewski - nowy szkoleniowiec Odry Opole - został oficjalnie przedstawiony opolskim kibicom. Włodarze pierwszoligowca podsumowali także miniony… » więcej 2024-06-03, godz. 12:42 Wciąż trwa usuwanie skutków nawałnicy w kędzierzyńskim szpitalu. SOR już działa Szpitalny Oddział Ratunkowy i laboratorium szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźle przez kilka godzin były wczoraj (02.06) całkowicie wyłączone z użytkowania… » więcej 2024-06-03, godz. 12:36 Jakie zmiany w szkolnictwie? Wiceminister edukacji spotkała się z dyrektorami opolskich szkół Jak będzie wyglądała przyszłość polskiej edukacji? Na ten temat rozmawiano podczas spotkania dyrektorów opolskich szkół z Katarzyną Lubnauer, wiceminister… » więcej 2024-06-03, godz. 11:34 Prowadził w stanie upojenia alkoholowego, policję przekonywał, że nie pił Jechał od lewej do prawej krawędzi jezdni. Okazało się, że miał ponad 3 promile. Mundurowi z Krapkowic zatrzymali 41-letniego kierowcę volkswagena. » więcej 2024-06-03, godz. 10:01 Czterokrotnie postrzelona kotka opiekująca się młodymi w Siołkowicach. Policja szuka sprawcy Policja w Dobrzeniu Wielkim poszukuje osoby, która postrzeliła kotkę na terenie jednej z firm w Starych Siołkowicach. Do zdarzenia doszło na początku maja… » więcej 2024-06-03, godz. 08:55 "Prezydent ma do tego prawo". Łukasz Jastrzembski o wecie ws. języka śląskiego - Nie zaskoczyła mnie ta decyzja. Już wcześniej pojawiły się głosy, że właśnie tak się stanie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole lider Śląskich… » więcej 2024-06-03, godz. 07:55 Ściganie wróciło na ulice Opola. Na festiwalowym sprincie pojawiło się 30 uczestników „Poszły konie po betonie” - kolejny raz w trakcie festiwalowego weekendu padły słowa, które zwykł wypowiadać Stanisław Kozłowski - główny organizator… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »