Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Kłusownicy wciąż aktywni. Społeczna Straż Rybacka…
2023-12-20, 14:50 Autor: Agnieszka Stefaniak, Monika Biel / oprac. AL

Kłusownicy wciąż aktywni. Społeczna Straż Rybacka walczy z nielegalnymi połowami [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Kłusownicy na akwenie w Otmuchowie [fot. fb Społeczna Straż Rybacka - Opolszczyzna]
Kłusownicy na akwenie w Otmuchowie [fot. fb Społeczna Straż Rybacka - Opolszczyzna]
Nysa, Turawa, Otmuchów - zbiorniki wodne w tych miejscach "upodobali" sobie kłusownicy. Są cały rok, ale poza sezonem, w okresie okołoświątecznym, jest ich znacznie więcej i wciąż wyrządzają duże szkody na akwenach. Tworzą coraz to nowsze metody nielegalnego połowu ryb.

Czy kary dla kłusowników są zbyt małe? Jak zmniejszyć nielegalne praktyki kłusownicze? Skąd się to bierze? Co na to Państwowa Straż Rybacka? Tym tematem zajęliśmy się dziś
(20.12) w paśmie interwencyjnym Radia Opole.




- W naszym regionie problem z kłusownictwem jest dość duży - mówi Adam Podgórny, ichtiolog z Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu oraz komendant Społecznej Straży Rybackiej w Nysie.

- Kłusownictwo, które u nas się odbywa, można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to są nasi wędkarze, którzy nie do końca przestrzegają przepisów, limitów ochronnych. Drugą sprawą są kłusownicy, którzy albo łowią sieciami, albo łowią narzędziami kaleczącymi. Robią więcej szkody, gdy łowią na metody kaleczące, czyli to są różne kotwice, haki, na "zacinę", czyli bardzo mocno szarpią te ryby, gdzie one się grupują, szczególnie w zimie, jak są na zimowisku - mówi ichtiolog z Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu oraz komendant Społecznej Straży Rybackiej w Nysie.
Adam Podgórny
Z czego wynika ten proceder, zapytaliśmy Jakuba Roszuka, dyrektora Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego z siedzibą w Opolu.
Jakub Roszuk
- Kłusownicy byli, są i będą, tego się nie pozbędziemy - mówi Maria Niedziółko, komendantka wojewódzka Państwowej Straży Rybackiej. Zapytaliśmy, jaka jest skala wykroczeń, jakie najczęściej są to wykroczenia, które ryby są najczęściej namierzane przez kłusowników i czy kary dla tych nielegalnych praktyk nie są zbyt małe.
Z Marią Niedziółką rozmawia Monika Matuszkiewicz-Biel
Podczas audycji otrzymaliśmy telefony od słuchaczy. Poniżej dwa z nich.
Telefon słuchacza
Telefon słuchacza (2)
Państwowa Straż Rybacką w Opolu i Komenda Powiatowa Policji w Nysie rozpoczęła ostatnio współpracę, która ma na celu nie tylko zwalczenie nielegalnych połowów ryb, ale także akcję edukacyjną. Z czego wynika to zaangażowanie i jak wygląda, m.in. o tym rozmawialiśmy z komendantem WOPR w Nysie i policjant Jarosław Białochwałkiem.

- My patrolujemy teren, ale podstawą działania jest sygnał od innych - mówi Jarosław Białochławek.

- Wędkarze boją się zgłaszać, że będą pomówieni o jakieś donosicielstwo. Ale prawda jest taka, że najważniejsze jest właśnie informowanie o takich aktach. To daje nam możliwość działania. Ostatnio mieliśmy przykład zgłoszenia. Kłusowników już na miejscu nie zastaliśmy, ale cały osprzęt, sieci wyciągnęliśmy.

Nyski WOPR do patrolowania terenu wykorzystuje łodzie oraz drona. Nadchodząca innowacja to wyposażenie dronów w noktowizory, co umożliwi patrolowanie również nocą, w czasie, gdy do aktów kłusownictwa dochodzi zdecydowanie częściej.
Z Jarosławem Białochwałkiem rozmawia Agnieszka Stefaniak
12

Zobacz także

2024-04-04, godz. 19:30 "Ja ten wodomierz wyrzucę, nie oddam im za darmo, tylko wyrzucę. No, to chyba coś jest nie tak?" - pyta nasz słuchacz… Wodomierze – ich dotyczył piątkowy (05.04) magazyn interwencyjny, a to za sprawą telefonu od naszego słuchacza, który zwrócił się do nas z pytaniem dotyczącym… » więcej 2024-04-04, godz. 21:53 "My się do szkoły spóźniamy notorycznie" - mówi słuchacz zgłaszający problemy na trasie kolejowej Nysa - Kędzierzyn-Koźle… Dojeżdżający do Kędzierzyna-Koźla z Głogówka uczeń poprosił Radio Opole o pomoc w imieniu nie tylko swoim, ale wszystkich pasażerów POLREGIO na trasie… » więcej 2024-04-02, godz. 20:30 Zabytek może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny. Co dalej z "Barką"? [INTERWENCJA] "Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny" - pisaliśmy 13 września 2023 roku. W audycji interwencyjnej harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka… » więcej 2024-03-29, godz. 14:37 Gdzie policyjny pies powinien spędzić emeryturę - w kojcu czy nowym domu? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Niespełna 300 komentarzy pojawiło się pod postem umieszczonym kilka dni temu w mediach społecznościowych na profilu Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach… » więcej 2024-03-28, godz. 13:40 Mieszkańcy Krapkowic skarżą się na odpady składowane przy ul. Opolskiej [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji „Momentami tak śmierdzi, że nie można wytrzymać”. Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy Krapkowic, którzy skarżą się na sterty odpadów przy… » więcej 2024-03-27, godz. 14:54 Egzamin na prawo jazdy zdać niełatwo [INTERWENCJA] Na nasz interwencyjny telefon 774 541 541 trafiło ostatnio zgłoszenie, w którym jeden z naszych słuchaczy skarży się na Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego… » więcej 2024-03-26, godz. 14:00 Kto i gdzie może rozwieszać swoje materiały wyborcze? [INTERWENCJA] Kampania wyborcza trwa, to też taki czas, kiedy z płotów, bilbordów, witryn sklepowych, przystanków, słupów ogłoszeniowych i fasad budynków uśmiecha… » więcej 2024-03-25, godz. 15:05 „Ratujmy zabytkowe odbiorniki radiowe!" - takie rzeczy tylko w Przeczy [INTERWENCJA] Skarby można znaleźć na strychach, w piwnicach, a nawet na śmietnikach, a mowa o starych lampowych odbiornikach radiowych. Nawet te niesprawne czy podniszczone… » więcej 2024-03-22, godz. 13:48 "Potrzebujesz magnezu i kawałka sznurka". Okazało się to słabą radą...[INTERWENCJA] Co zrobić, gdy coś trafi za kraty, a właściwie kratki? Mowa o kratkach kanalizacyjnych. Jeśli na ulicy, w kratkę kanalizacyjną wpadnie nam coś cennego… » więcej 2024-03-21, godz. 14:00 Czy sąd może rozdzielić rodzeństwo i zakazać kontaktu dzieci między sobą? [INTERWENCJA] Tym razem temat związany z sytuacją dzieci w domach dziecka. Jakie są procedury w przypadku rodzeństwa, które jest rozdzielone i przebywa w różnych ośrodkach… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »