Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Martwe ptaki, szklana pułapka CUP w Opolu - czy…
2023-10-16, 14:40 Autor: Krzysztof Dobrowolski /oprac. AL

Martwe ptaki, szklana pułapka CUP w Opolu - czy można coś z tym zrobić? [INTERWENCJA]

CUP w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
CUP w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
CUP w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
CUP w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
W maju tego roku przy ul. płk. Witolda Pileckiego w Opolu oficjalnie zostało otwarte Centrum Usług Publicznych. Obiekt kosztował ponad 75 mln zł. Budynek jest okazały i bardzo nowoczesny. Wyróżnia się przeszkloną konstrukcją czterech kondygnacji. Jego budowa trwała 22 miesiące. Pod względem architektonicznym to jedna z najciekawszych konstrukcji w stolicy regionu. To tam swoje siedziby mają m.in. Miejskie Centrum Świadczeń, Miejski Zarząd Dróg, wydziały: spraw obywatelskich, polityki społecznej, lokalowy, zarządzania kryzysowego czy biuro miejskiego rzecznika praw konsumentów. Zarządcą obiektu jest Park Naukowo-Technologiczny w Opolu.

Zadzwoniła słuchaczka zgłaszając nam, że przeszklonej bryły nie widzą latające ptaki, które giną zderzając się z szybami. Tym tematem zajęliśmy się dziś (16.10) w paśmie interwencyjnym.
- Ktoś nie pomyślał o tym, że ptaki tych szyb nie widzą i nagminnie giną, szczególnie czyżyki - informuje nas słuchaczka zgłaszając nam temat ptaków zderzających się z oszklonym budynkiem nowego Centrum Usług Publicznych w Opolu. - Wiem z bardzo pewnego źródła, że ptaki, które się rozbijają o budynek są bardzo szybko zbierane przez ochroniarzy i wyrzucane do kosza - mówi słuchaczka.
Telefon słuchaczki
Co się da zrobić w tej sprawie, zapytaliśmy Sebastiana Smolińskiego, zastępcę naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola.
Z Sebastianem Smolińskim rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Jakie są sprawdzone metody, by ptaki nie zabijały się o te wielkie szklane powierzchnie budynku CUP w Opolu? Jak to zabezpieczyć?

- Takich metod jest bardzo dużo. Metody te też ewoluują, biorąc pod uwagę wiedzę ornitologów i możliwości zabezpieczeń przed kolizją ptaków z budynkiem. Jakieś 10-15 lat temu stosowane były czarne profile drapieżników, które były naklejane na ekrany drogowe i inne przeszkody. Z czasem okazało się, że jednak te naklejki nie spełniają zadania, bo zwierzęta się przyzwyczajają. Od 5-6 lat stosowane są takie bariery w postaci naklejek na szyby, które imitują kropeczki na szybie, dzięki czemu ptaki dostrzegają barierę w postaci szyby. Takie naklejki są pospolite w użytkowaniu - mówi Sebastian Smoliński.

Nasz gość mówi, że nie ma przepisu, który by nakazywał architektowi budynku robienie jakichkolwiek zabezpieczeń na szybach. Wytyczne się pojawiają, ale nie ma obowiązku, by je stosować.
Z Sebastianem Smolińskim rozmawia Krzysztof Dobrowolski (2)
O komentarz poprosiliśmy Michała Sierakowskiego, głównego specjalistę ds. ochrony przyrody Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Na ile nalepki na szybach są skuteczne i czy można było wcześniej, jeszcze na etapie projektowania budynku, przewidzieć takie wypadki?
Z Michałem Sierakowskim rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Podczas audycji nie zabrakło telefonów od naszych słuchaczy. Poniżej jeden z nich.
Telefon od słuchacza
12

Zobacz także

2024-09-05, godz. 14:40 Brak internetu - co zrobić w przypadku awarii trwających nie kilka godzin, ale... kilka dni? [INTERWENCJA] Zgłosiła się do nas słuchaczka, która straciła dostęp do usług jednej z sieci telefonii komórkowej. Pani Elżbieta utraciła dostęp w piątkowy (30.08)… » więcej 2024-09-04, godz. 15:25 Opole rezygnuje z dopłat do pobytu dziecka w prywatnym żłobku. Opinie w temacie podzielone [INTERWENCJA] Od przyszłego roku Opole nie będzie już dopłacać do opieki dla dzieci w żłobkach niepublicznych. Taką uchwałę przyjęli na powakacyjnej sesji opolscy… » więcej 2024-09-03, godz. 13:25 Dziko żyjące kaczki - czym je dokarmiać i czy w ogóle trzeba to robić? [INTERWENCJA] Okazuje się, że sporo osób wciąż dokarmia ptaki wodne chlebem, a to - jak sprawdziliśmy u eksperta - nie służy im, a wręcz szkodzi. O zajęcie się tym… » więcej 2024-09-02, godz. 13:10 Magazyn interwencyjny wraca na antenę. Macie temat? Piszcie, dzwońcie! Audycja od września wraca na antenę, bo wielokrotnie nasi słuchacze dali nam dowód na to, że program jest potrzebny. To Wy, drodzy słuchacze jesteście twórcami… » więcej 2024-08-29, godz. 13:41 Magazyn interwencyjny wraca na antenę. Macie temat? Piszcie, dzwońcie! Audycja od września wraca na antenę, bo wielokrotnie nasi słuchacze dali nam dowód na to, że program jest potrzebny. To Wy, drodzy słuchacze jesteście twórcami… » więcej 2024-06-28, godz. 14:55 "Interwencja" w wakacje nie będzie nadawana, na antenę wróci od września. Zapraszamy na podsumowanie! Z naszym pasmem interwencyjnym robimy przerwę na czas wakacji. Audycja w lipcu i sierpniu nie będzie nadawana, na antenę wróci od września! Wróci z pewnością… » więcej 2024-06-27, godz. 09:09 Dworzec Główny w Opolu - czemu nie ma tu ruchomych schodów? Przejście z peronu pierwszego na drugi dla wielu jest problemem… - Jestem osobą starszą i mam ogromny problem z dostaniem się na peron drugi na Dworcu Głównym w Opolu. Tyle remontów, a tu się właściwie nic nie zmieniło… » więcej 2024-06-25, godz. 14:22 "Zwracam się do pana red. Dobrowolskiego o ponowną interwencję dotyczącą naprawy drogi w Nysie" - prosi słuchacz… Słuchacz z Nysy mieszkający w okolicy ulic Ujejskiego, Kościuszki, Głowackiego przypomniał nam, że sekretarz miasta Piotr Bobak obiecał w naszym magazynie… » więcej 2024-06-21, godz. 14:45 Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? [INTERWENCJA] Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? - to pytanie zadają sobie właściciele znajdującego się nieopodal rzeczki łowiska pstrągów. Od 4 lat… » więcej 2024-06-19, godz. 15:10 Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze sobą i jak się go ustrzec? [INTERWENCJA] Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu. Okazuje się, że zanieczyszczanie odchodami… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »