Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Śmiertelna pułapka - co dalej ze sprawą ginięcia…
2023-10-20, 15:15 Autor: Krzysztof Dobrowolski, oprac. Agnieszka Lubczańska

Śmiertelna pułapka – co dalej ze sprawą ginięcia ptaków w zderzeniu z budynku CUP w Opolu? [INTERWENCJA]

Zdjęcia martwych ptaków pod CUP w Opolu [fot. Łukasz Berlik]
Zdjęcia martwych ptaków pod CUP w Opolu [fot. Łukasz Berlik]
Zdjęcia martwych ptaków pod CUP w Opolu [fot. Łukasz Berlik]
Zdjęcia martwych ptaków pod CUP w Opolu [fot. Łukasz Berlik]
Zdjęcia martwych ptaków pod CUP w Opolu [fot. Łukasz Berlik]
Zdjęcia martwych ptaków pod CUP w Opolu [fot. Łukasz Berlik]
Ze szklanym budynkiem Centrum Usług Publicznych w Opolu nieustannie wlatują ptaki, które nie widząc szklanej przeszkody, giną na miejscu. Po naszej pierwszej audycji na ten temat (16.10) zarządca budynków wyraził chęć rozwiązania problemu i skontaktował się z Opolskim Towarzystwem Przyrodniczym na temat skutecznego zabezpieczenia budynków.

Postanowiliśmy zatem wrócić do tematu i zaprosić do studia Łukasza Berlika, prezesa Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, który temat zna.

- Skala zjawiska jest ogromna i to nie jest kilkadziesiąt ptaków w skali roku, ale przypuszczalnie raczej kilkaset może nawet koło tysiąca - mówi Łukasz Berlik wnioskując ze swoich obserwacji, a także innych obserwatorów ptaków.

- Sam pierwszej kontroli dokonałem rok temu na początku października, ale już wcześniej widząc wizualizację tych budynków, wiedziałem, że o to będą musiały zabijać się ptaki i to było do przewidzenia, tylko trudno było przewidzieć skalę - zauważa nasz gość.

W wyniku uderzenia w szyby Centrum Usług Publicznych zginęły ptaki należące do co najmniej 12 gatunków objętych ochroną ścisłą (sosnówka, modraszka, bogatka, raniuszek, zniczek, mysikrólik, kowalik, muchołówka żałobna, pleszka, kapturka, Phylloscopus sp. (najpewniej pierwiosnek), śpiewak).

Więcej w rozmowie, którą zamieszczamy poniżej.
Z Łukaszem Berlikiem rozmawia Krzysztof Dobrowolski
W trakcie audycji dzwonili do nas słuchacze. Poniżej jeden z telefonów.
Telefon od słuchacza
Zadaliśmy Łukaszowi Berlikow pytanie, skoro miał wiedze na temat tego, że szklana bryła budynku może być pułapką dla ptaków, dlaczego wcześniej jako przyrodnicy nie interweniowali.

- Nikt się z nami nie konsultuje na etapie projektowania rozmaitych inwestycji i dopiero potem okazuje się, że jest problem. Jest nas (przyrodników) bardzo nie dużo, jesteśmy bardzo zapracowani i nie sposób śledzić i pilnować wszystkiego. Brakuje zaangażowanych ludzi wśród zwykłych obywateli, a obywatele też nie za bardzo zdają sobie sprawę, że coś w ogóle mogą - mówi Berlik.

Nasz gość jeszcze dziś idzie na spotkanie z przedstawiciele zarządcy obiektu, którym jest Park Naukowo-Technologiczny.

- Dziękuję panu za tą poprzednią audycję, bo wygląda na to, że przyniosła ona odpowiedni efekt, bo zostałem dziś zaproszony na spotkanie. To będzie dopiero pierwsza rozmowa, mam nadzieję, że przyniesie odpowiedni efekt - mówi Łukasz Berlik, zauważając też szerszy problem braku wiedzy wśród architektów projektujących budynki w kwestiach bezkolizyjnego wkomponowywanie ich w elementy otaczającej przyrody.
Z Łukaszem Berlikiem rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Tematem zajął się Krzysztof Dobrowolski. Cała audycja jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-06-28, godz. 14:55 "Interwencja" w wakacje nie będzie nadawana, na antenę wróci od września. Zapraszamy na podsumowanie! Z naszym pasmem interwencyjnym robimy przerwę na czas wakacji. Audycja w lipcu i sierpniu nie będzie nadawana, na antenę wróci od września! Wróci z pewnością… » więcej 2024-06-27, godz. 09:09 Dworzec Główny w Opolu - czemu nie ma tu ruchomych schodów? Przejście z peronu pierwszego na drugi dla wielu jest problemem… - Jestem osobą starszą i mam ogromny problem z dostaniem się na peron drugi na Dworcu Głównym w Opolu. Tyle remontów, a tu się właściwie nic nie zmieniło… » więcej 2024-06-25, godz. 14:22 "Zwracam się do pana red. Dobrowolskiego o ponowną interwencję dotyczącą naprawy drogi w Nysie" - prosi słuchacz… Słuchacz z Nysy mieszkający w okolicy ulic Ujejskiego, Kościuszki, Głowackiego przypomniał nam, że sekretarz miasta Piotr Bobak obiecał w naszym magazynie… » więcej 2024-06-21, godz. 14:45 Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? [INTERWENCJA] Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? - to pytanie zadają sobie właściciele znajdującego się nieopodal rzeczki łowiska pstrągów. Od 4 lat… » więcej 2024-06-19, godz. 15:10 Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze sobą i jak się go ustrzec? [INTERWENCJA] Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu. Okazuje się, że zanieczyszczanie odchodami… » więcej 2024-06-18, godz. 13:22 "Tu się nie da żyć". Mieszkańcy bloku przy ul. Armii Krajowej w Opolu apelują o ekrany dźwiękochłonne [INTERWE… - Tu się nie da spokojnie żyć. Musimy mieć non stop zamknięte okna - skarży się pan Andrzej, mieszkaniec bloku przy ul. Armii Krajowej 5 w Opolu. Powodem… » więcej 2024-06-17, godz. 12:48 Ptakobójczy proceder na opolskim Śródmieściu [INTERWENCJA] Rok temu alarmowaliśmy o niepokojącym zjawisku – ptaki, które masowo rozbijały się o szyby budynków. Mimo upływu czasu, sytuacja nie uległa poprawie… » więcej 2024-06-07, godz. 13:36 Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? [INTERWENCJA] Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? To pytanie zadaje jedna z naszych słuchaczek, która chciała z gryzoniem przemieścić się… » więcej 2024-06-06, godz. 13:14 Namysłowski plac zabaw kością niezgody mieszkańców [INTERWENCJA] W samym sercu osiedla przy ulicy Reymonta w Namysłowie, wśród otaczających go bloków, powstał nowy plac zabaw. Owo miejsce stało się ulubionym punktem… » więcej 2024-06-05, godz. 14:32 Policja poszukuje sprawcy okrutnego postrzelenia kotki w Starych Siołkowicach [INTERWENCJA] Na początku maja w Starych Siołkowicach doszło do tragicznego zdarzenia – kotka opiekująca się piątką młodych kociaków nagle zniknęła. Jakiś czas… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »