Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Anna Zalewska: Unia Europejska nie wie dokąd idzie…
2022-09-12, 17:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Anna Zalewska: Unia Europejska nie wie dokąd idzie. Wojna i pandemia spowodowały zawalenie się doktryn, wartości, świata

Anna Zalewska o tematach najbliższego posiedzenia PE w Strasburgu
- Jestem w PE dla Polski, reaguję na wszystkie głosy, które słyszę w Polsce i one mnie mobilizują. Mam świetny zespół współpracowników, bardzo merytorycznych, po trzecie, zajmuję się środowiskiem, a cała polityka UE zbudowana jest na polityce klimatycznej - powiedziała w Otwartym Mikrofonie Anna Zalewska, eurodeputowana do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląsko-opolskiego.
Z opublikowanego kilka dni temu raportu aktywności europosłów wynika, że jest drugą najbardziej aktywną reprezentantką Polski w PE a w gronie 705 deputowanych ze wszystkich państw, znalazła się na 38. miejscu.

W Otwartym Mikrofonie pytana o debatę o katastrofie ekologicznej na Odrze, która ma odbyć się w czwartek na forum PE powiedziała, że trochę się martwi.
- Z jednej strony dbamy o środowisko i nikt nie ukrywa, że to było ogromne nieszczęście, które trzeba wyjaśnić. Do 30 września umówili się Polacy i Niemcy, że czekają na badania, żeby precyzyjnie dodać przyczynę tej katastrofy - powiedziała.

Sesja parlamentu w Strasburgu będzie skupiała się na wysokich cenach energii,
- Unia Europejska próbuje szukać rozwiązań, ale trochę przechodzi na ręczne sterowanie, co jest niezgodne z traktatami, ale mamy wyższą konieczność - powiedziała eurodeputowana Zalewska.

Są 4 propozycje: nadmiarowe zyski firm energetycznych przenieść na innych producentów energii, zatrzymanie na poziomie 30-32 euro podatku od emisji CO2, zamrożenie cen gazu, oszczędzanie energii.

Anna Zalewska pytana o “Fit for 55”, czyli pakiet unijnych aktów prawnych, które mają na celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych powiedziała, że nadal jest on wdrażany.
- Prace przy poszczególnych dokumentach nie widzą ani wojny, ani pandemii, ani kryzysu energetycznego. Na każdym spotkaniu podnoszę, że to jest nie do zrealizowania - podkreśliła.

Pytana o to, w którą stronę zmierza UE jeśli chodzi o politykę ekologiczną i energetyczną powiedziała:
- Unia Europejska nie wie dokąd idzie. Wojna i pandemia spowodowała taki wstrząs w UE, zawalenia się doktryn, wartości, świata, że oni do dzisiaj nie potrafią powiedzieć popełniliśmy błąd, musimy to na nowo policzyć. Brną, bo cały system UE jest oparty o politykę klimatyczną a ta o ETS. Mamy do czynienia z kanibalizmem energetycznym, tzn. wszystko co konwencjonalne płaci na to, co się nie opłaca, czyli na energię odnawialną - powiedziała.

Zobacz także

2022-11-14, godz. 17:00 Poseł Tomasz Kostuś (PO) o sytuacji gospodarczej i immunitetach - Dane są, mówiąc dyplomatycznie, mocno niepokojące. Te dane powodują, że my we wszystkich rankingach lecimy w dół. Jest to oczywiście spowodowane sytuacją… » więcej 2022-11-10, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" (10.11.2022) Czy pracodawcy i pracownicy potrafią sobie mówić: do widzenia w cywilizowany sposób? Jakie są oczekiwania obu stron? Co trzeba zrobić, by wypracować odpowiednią… » więcej 2022-11-09, godz. 17:10 Jakie konsekwencje dla polityki międzynarodowej mogą mieć wyniki wyborów uzupełniających w USA? O tym m.in. rozmawiali… Jakie konsekwencje dla polityki międzynarodowej mogą mieć wyniki wyborów uzupełniających w USA, rozmawiali autorzy cyklu "Co tam panie w polityce?" Piotr… » więcej 2022-11-08, godz. 17:00 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia są Marek Wałkuski, Hanna Shen i prof. Lech Mi… W międzynarodowej odsłonie magazynu "Spięcie" red. Piotr Cywiński i red. Michał Rachoń wraz z zaproszonymi gośćmi, którymi są: Marek Wałkuski, Hanna… » więcej 2022-11-07, godz. 17:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak o dostępności: Mamy dziesiątki lat zaniedbań Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej o: - Targach Dostępności w Opolu, - 4 latach funkcjonowania programu… » więcej 2022-11-07, godz. 17:20 Katarzyna Czochara: Dzięki obwodnicy Kędzierzyna-Koźla potężna firma zamierza otworzyć swoją filie w tym mieśc… Katarzyna Czochara, poseł Prawa i Sprawiedliwości, pełnomocnik partii w okręgu 51. o: - obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, - wizycie Przemysława Czarnka na… » więcej 2022-11-05, godz. 10:01 Magdalena Ogórek i jej "Polityczny obraz tygodnia" (04.11.2022) W audycji komentarz do najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Komentujemy m.in. podpisanie umów na budowę elektrowni atomowych w Polsce i ostateczne… » więcej 2022-11-04, godz. 17:15 Ryszard Szram o wsparciu Polaków mieszkających na Litwie Przedstawiciele opolskiego klubu Gazety Polskiej zawieźli dary dla Polaków mieszkających w obwodzie solecznikowskim. - Potrzebna jest każda forma pomocy -… » więcej 2022-11-04, godz. 17:00 Czym jest wolontariat pomocowy i komu można pomagać? Alicja Gawinek , prezes Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Opolu oraz Barbara Chyłka, kierownik biura i wolontariatu w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie… » więcej 2022-11-03, godz. 17:01 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna prawa" "Oczekuję, że rząd wyjmie jeszcze kilka kamieni z worka, który przedsiębiorcy muszą dźwigać na swoich plecach. I wprowadzi np. dobrowolność opłacania… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »