Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Spięcie. Piotr Cywiński z gośćmi m.in. o kwestii…
2022-08-30, 17:00 Autor: Piotr Cywiński

Spięcie. Piotr Cywiński z gośćmi m.in. o kwestii reparacji wojennych, blokowaniu rozbudowy portu kontenerowego w Świnoujściu, żeglowności Odry oraz otwarciu przekopu Mierzei Wiślanej

Piotr Cywiński [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński [fot. Maciej Marciński]
W magazynie "Spięcie" gośćmi Piotra Cywińskiego byli poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk, prezes zarządu Stowarzyszenia Ekspertów Gospodarki Morskiej Piotr Ambroziak i prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Michał Rusinek. Wśród tematów poruszonych w audycji były m.in. kwestia reparacji wojennych od Niemiec, blokowanie przez naszego zachodniego sąsiada rozbudowy portu kontenerowego w Świnoujściu i poprawy żeglowności Odry oraz otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej, a także obecność wulgaryzmów w języku polityki i debaty publicznej.
- Kwota reparacji wielokrotnie przekracza budżet państwa polskiego - powiedział magazynie "Spięcie" poseł Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości. W programie Piotr Cywiński rozmawiał ze swoim gościem o raporcie na temat reparacji wojennych za szkody materialne i niematerialne spowodowane w przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Ma on być ogłoszony 1 września na konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie.
To wynik blisko pięcioletniej pracy parlamentarnego zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce.
- To będzie epokowe wydarzenie dlatego, że od 1947 roku nikomu nie udało się tego dokonać w naszym kraju - dodał poseł Mularczyk. - Mimo, że podejmowanych było wiele szacunków, badań, prób, jednak jak domyślam się, ze względu na konieczność zbudowania interdyscyplinarnych grup ekspertów, także być może z uwagi na koszty nikomu nie udało się tego zrobić dotychczas. Nam się udało.

Jak mówi gość programu "Spięcie" w Radiu Opole szacowanie strat jest zagadnieniem interdyscyplinarnym, inną metodę trzeba było przyjąć do szacowania strat ludzkich, inną do utraconych dzieł sztuki i materialnego majątku a inną do szacowania utraconego potencjały gospodarczego.
- Położenie raportu na stole będzie dla Niemców niewygodnym, niezręcznym tematem - uważa poseł Arkadiusz Mularczyk. - Z chwilą publikacji raportu i z chwilą, gdy raport zostanie przedłożony stronie niemieckiej, gdy zostanie wysłana nota, Niemcy będą mieli gorącego kartofla i coś z tym kartoflem będą musieli zrobić, bo chyba niezbyt dobrze się funkcjonuje z jakimś długiem.

Pytany o to co dalej stanie się z wynikami raportu poseł Mularczyk powiedział, że ma przekonanie, że rząd Mateusza Morawieckiego i Prawo i Sprawiedliwość pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego doprowadzi sprawę reparacji wojennych do uregulowania.


W programie "Spięcie" Piotr Cywiński rozmawiał także z prezesem zarządu Stowarzyszenia Ekspertów Gospodarki Morskiej Piotrem Ambroziakiem o przekopie Mierzei Wiślanej.

- W porcie w Elblągu mogłaby być przeładowywana cała nasza produkcja rolna, przemysłowa. Każdy dostęp do Morza Bałtyckiego jest oknem na świat - powiedział Piotr Ambroziak.

Poruszono także temat rozbudowy portu w Świnoujściu.
Z rozbudową nie zgadza się strona niemiecka powołując się na kwestie ochrony środowiska oraz komfort turystów.

- To byłby nie tylko terminal kontenerowy, ale także baza promowa. Ja rozumiem Niemców. Oni by chcieli, żeby był mało nasycony przemysłem taki obszar, tylko każdy ma swoje cele i priorytety - powiedział gość magazynu "Spięcie". - Turyści przecież nie będą plażować na terenie tego portu, a widoki są jakie są. Cała Europa jest uprzemysłowiona, zurbanizowana turyści też muszą się z tymi realiami - dodał.

Gościem "Spięcia" był także prof.Uniwersytetu Jagiellońskiego Michał Rusinek, który mówił o języku w polityce.

- Można powiedzieć, że parlamentarzyści to my, bo mi ich wybieramy. A jak my się zachowujemy można posłuchać w środkach komunikacji, czy na ulicy, więc dlaczego ludzie, których my wybieramy mieliby się zachowywać inaczej - powiedział Michał Rusinek.

- Druga sprawa, to człowiek jest istotą emocjonalną i takie słowa padły (jak przytoczył red. Cywiński) padły w skrajnych emocjach. Polityka zawsze była areną walki, tylko w wersjach utopijnych mamy taką sytuację, że spierają się ze sobą bardzo elegancko, dochodzą do konsensusu, podają sobie dłonie i oddalają się w różnych kierunkach.

Michał Rusinek uważa, że odeszliśmy od modelu polityki jako boiska, na którym odbywa się mecz zgodnie z regułami w stronę modelu bardziej militarnego, czyli wojna, bitwa.

Posłuchaj całego programu!

Zobacz także

2022-08-15, godz. 17:10 Krzysztof Ficoń o inwestycjach i wyzwaniach gminy Bierawa Inwestycje i wyzwania gminy Bierawa, którą Radio Opole odwiedziło w ramach letniego objazdu po opolskich gminach (zobacz naszą relację!) - o tym rozmawialiśmy… » więcej 2022-08-15, godz. 17:00 Ks. Mateusz Buczma o znaczeniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanego potocznie świętem Matki Boskiej… 15 sierpnia to nie tylko Święto Wojska Polskiego, to także święto kościelne. Pierwszym gościem programu jest dziś ks. Mateusz Buczma, proboszcz parafii… » więcej 2022-08-09, godz. 20:06 Brygida Pytel o potrzebach gminy Izbicko, rozwijającym się mieszkalnictwie i finansach Gmina Izbicko położona jest na drodze krajowej 94 miedzy Opolem a Strzelcami Opolskimi, co stwarza ciekawe możliwości na rozwój mieszkalnictwa w gminie. O… » więcej 2022-08-12, godz. 17:05 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Magdalena Ogórek i Joanna Matlak komentują wypowiedzi polityków o zmianach… W tym tygodniu Magdalena Ogórek i Joanna Matlak komentują wypowiedzi polityków o zmianach w relacji Polska-UE. Na początku tygodnia ukazał się wywiad z prezesem… » więcej 2022-08-11, godz. 17:08 Stanisław Niewiński o napięciu na linii Chiny-Tajwan i z czego ono wynika Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu, który wyjaśnił, o co chodzi w coraz bardziej… » więcej 2022-08-11, godz. 14:01 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (11.08.2022) o rekordowo niskim bezrobociu i perspektywach na kolejne… Goście Radia Opole komentowali rekordowo niskie bezrobocie w Polsce i zastanawiali się jak może ono wyglądać w kolejnych miesiącach. Jak spowolnienie gospodarcze… » więcej 2022-08-10, godz. 17:28 "Co tam panie w polityce" w Radiu Opole. Joanna Matlak i Piotr Gociek o ostrzejszej retoryce rządzących wobec UE, sądownictwie… W kolejnym odcinku cyklu "Co tam panie w polityce" Piotr Gociek mówił m.in o szeroko komentowanym wywiadzie jaki ukazał się w tygodniku "wSieci" z prezesem… » więcej 2022-08-09, godz. 17:00 Spięcie. Piotr Cywiński z gośćmi o dymisji rządu Draghiego, konflikcie na Bałkanach oraz sytuacji na Dalekim Wsc… W magazynie Spięcie redaktor Piotr Cywiński postanowił poruszyć kilka kwestii, niezwykle ważnych na arenie międzynarodowej - zwłaszcza w kontekście trwającej… » więcej 2022-08-08, godz. 15:25 Anna Zalewska o zmianach w relacjach Polski z UE, KPO, pieniądzach na uchodźców dla Polski Co z pieniędzmi na uchodźców dla Polski? Co dalej z Krajowym Planem Odbudowy? Co oznaczają słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że „ustępstwa Polski… » więcej 2022-08-05, godz. 16:54 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Magdalena Ogórek i Joanna Matlak komentują obchody powstania warszawskiego… Oto kolejny odcinek z cyklu "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole! Magdalena Ogórek i Joanna Matlak komentowały dzisiaj obchody powstania warszawskiego… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »