Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Dr Marek Kawa o stałej obecności armii USA w Polsce…
2022-06-30, 15:03 Autor: Joanna Matlak

Dr Marek Kawa o stałej obecności armii USA w Polsce, inflacji w USA i debacie wokół posiadania broni

Dr Marek Kawa o stałej obecnościa armii USA w Polsce
- Niewątpliwie żyjemy w historycznych czasach - powiedział na wstępie amerykanista dr Marek Kawa, komentując zapowiedź utworzenia w Polsce dowództwa V korpusu armii USA. Zapowiedź jest oceniana przez polityków, dziennikarzy i ekspertów jako historyczna chwila i przełomowa decyzja.
Dr Marek Kawa ocenił, że Madryt jako stolica szczytów NATO jest dla Polski szczęśliwym miejscem. - Przypomnę, że w 1997 roku też w czerwcu Polska, Węgry i Czechy zostały zaproszone do Sojuszu.

Przypomnijmy, na szczycie NATO zapadły decyzje m.in. o utworzeniu stałego dowództwa V korpusu wojsk USA, a ponadto do struktur Sojuszu przyjęte zostaną Finlandia i Szwecja.

- Można zadawać pytanie gdzie byśmy byli, gdyby nie było tego zjednoczenia w latach 90. bo przypomnę, mieliśmy rozdrobnioną scenę polityczną, a wśród postkomunistów i strony solidarnościowej była zgoda, tu duży ukłony dla rządu Olszewskiego, który popchnął tę sprawę. Gdzie bylibyśmy i czy w ogóle integralność naszego kraju byłaby pełna? - mówił nasz gość.

W rozmowie przypomnieliśmy też o pakcie NATO-Rosja z 1997 roku, w którym to NATO zobowiązało się do nieposzerzania się, a Rosja do nieatakowania. Dr Marek Kawa przypomniał, że wówczas przyjęcie Polski, Węgier, a później Litwy czy innych państw było okupione kompromisami politycznymi w USA.

- Nie było to silne lobby, ale u Demokratów i Republikanów nie było jednomyślności co do przyjmowania tych krajów. Stany Zjednoczone za prezydenta Clintona czy później Busha Juniora układały się z Rosją. Pamiętamy słynne słowa Busha, który mówił że zajrzał głęboko w oczy Putinowi i zobaczył duszę, czy też kordialne spotkania Clintona z Jelcynem - przypomniał dr Kawa.

- Byliśmy krajem na dorobku, w tej opinii na zachodzie krajem postkomunistycznym, więc interesy mniejszych krajów nie były istotne. Dzięki silnemu lobbingowi Polonii amerykańskiej, naszych polityków, także emigracyjnych Karskiego i Zieleńskiego i pewnej jedności udało się podjąć tę ważną decyzją. Jednym z elementów tego paktu było aby nie rozjuszyć Rosji, która bardzo uważnie przyglądała się temu rozszerzeniu NATO - stwierdził nasz gość.

- Przez samą decyzję Rosji o napaści na Ukrainę, to porozumienie z 97 powinno być anulowane - ocenił dr Kawa.

- Poznań jest strategicznym punktem jeśli chodzi o elementy obronne, o geografię polityczną. Z punktu widzenia zarządzania konfliktem ten punkt nie mógł się znaleźć na wchodzie kraju. To też kwestia infrastruktury, bo chodzi o skomunikowanie z Berlinem, Niemcami, z Europą - dodał nasz gość.

Kolejnym wątkiem naszej rozmowy była wysoka inflacja w USA oraz posiadanie broni.

Zobacz także

2022-07-29, godz. 14:20 Tomasz Krupa o inwestycjach w Baborowie i o tym, że gmina nie dołoży do rewitalizacji linii Racławice Śląskie - … » więcej 2022-07-29, godz. 17:09 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Joanna Matlak i Magdalena Ogórek m.in. o zamieszaniu z cukrem, wizycie szefa… Kolejny komentarz w ramach "Politycznego obrazu tygodnia" już gotowy do odsłuchania. W programie m.in. komentarz do zamieszania z brakiem cukru w sklepach czy… » więcej 2022-07-28, godz. 19:30 Tomasz Wróbel na półmetku charytatywnej trasy "wKOŁO Polski z AZS-em" Gościem Radia Opole był radny Opola, szef AZS Politechnika Opolska Tomasz Wróbel. Kilka dni temu wyruszył na rowerze w trasę dookoła Polski. Wszystko po… » więcej 2022-07-28, godz. 20:00 Łukasz Śmierciak o nowościach na 13. edycji Festiwalu Opolskich Smaków Tegoroczną nowością jest m.in. współpraca z Lasami Państwowymi i prezentacja win z Opolszczyzny. Gość Radia Opole Łukasz Śmierciak z wydziału promocji… » więcej 2022-07-28, godz. 17:20 Marcin Ociepa o otwarciu konsulatu honorowego Czech w Opolu, strzelnicach w regionie, prekampanii wyborczej Gościem Radia Opole był Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej i poseł ze stowarzyszenia OdNowa, który wizytował dziś Opole w związku z otwarciem… » więcej 2022-07-27, godz. 09:05 "Co tam Panie w polityce" w Radiu Opole. Piotr Gociek i Joanna Matlak zapraszają na polityczny komentarz Tematy dzisiejszego odcinka to: - sondaże i jak je czytać - afera w gorzowskim WORD - wysoka temperatura polityczna na spotkaniach z politykami - przemówienie… » więcej 2022-07-26, godz. 10:40 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń z gośćmi o sprawie komisji, która ostatnio odwiedziła Polskę, reparacjach… W tym tygodniu redaktorzy Piotr Cywiński i Michał Rachoń gościli: - europosła PiS Dominika Tarczyńskiego, - prof. Bogdana Musiała, dyrektora Instytutu… » więcej 2022-07-25, godz. 10:37 Bogdan Zdyb, wójt gminy Wilków o korzyściach z ferm wiatrowych dla gminy i rozwoju gminy W ramach trasy letniej Radio Opole i NTO gościły m.in. w gminie Wilków, która położona jest niedaleko Namysłowa. Gmina słynie przede wszystkim z ferm wiatrowych… » więcej 2022-07-25, godz. 10:37 Ryszard Galla o kryzysie energetycznym i dostępności węgla Gościem parlamentarnego poniedziałku był poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, z którym rozmawialiśmy o ostatnim posiedzeniu sejmu. Posłowie przyjęli… » więcej 2022-07-22, godz. 10:52 Michał Wojczyszyn o ostatnich naborach dla firm z OCRG » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »