Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Magazyn Spięcie. W programie Piotra Cywińskiego…
2022-04-26, 17:05 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Magazyn Spięcie. W programie Piotra Cywińskiego Szymon Szynkowski vel Sęk, dr Rafał Leśkiewicz, prof. Grażyna Ancyparowicz i Jan Pietrzak

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Wiceminister MZS Szymon Szynkowski vel Sęk komentował list intelektualistów niemieckich w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie w którym apelują do prezydenta Ukrainy o przyjęcie warunków Rosji takich jak neutralność, uznanie Krymu i referendów w sprawie statusu republiki Donbasu.

Podkreślił, że list został podpisany przez emerytowanych polityków, przedstawicieli skrajnie pacyfistycznych lewicowych organizacji pacyfistycznych aktywnych w latach 70-tych.
- To nie jest głos dominujący w niemieckiej polityce. Bardziej mnie martwi głos, który wyraża kanclerza, który w swoich argumentach nie idzie tak daleko, ale brakuje działań - powiedział wiceminister Szynkowski vel Sęk.

Dodał, że wojna na Ukrainie powinna wiele nauczyć polityków zachodnich. Powinni jego zdaniem szybko odrabiać lekcje w sprawie swojego spojrzenia na działalność Rosji, konieczność prowadzenia innej polityki wobec imperializmu rosyjskiego. Popełniano wiele błędów, trzeba teraz je naprawiać i wziąć odpowiedzialność.

- W Berlinie, tu gdzie teraz przebywam, politycy koalicji rządzącej, kanclerz nie Niemiec, nie dojrzeli do odważnych decyzji. Za deklaracjami o wsparciu Ukrainy nie idzie wystarczające wsparcie w kontekście dostaw broni i nakładanych sankcji - powiedział na antenie Radia Opole. Dodał, że jest też grupa polityków niemieckich, którzy zostali "obudzeni" między innymi dzięki aktywności premiera Mateusza Morawieckiego. Wskazał także na to, że dotychczas wprowadzone sankcje ograniczyły import z Rosji do Europy o niecałe 25%.
- Jeśli nie pójdziemy o dwa, trzy kroki do przodu, nie wprowadzimy embarga na sektor energetyczny i nie zwiększymy ograniczenia importu to nie zatrzymamy Putina - mówił wiceminister spraw zagranicznych.


W programie gościem Piotra Cywińskiego gościem był także dyrektor biura rzecznika prasowego IPN dr Rafał Leśkiewicz mówił o usuwaniu sowieckich pomników w wielu polskich miejscowościach.

- Nie trzeba było wojny na Ukrainie, żeby rozprawić się z sowieckimi reliktami. Wybuch wojny przyśpieszył ten protest, wpłyną na świadomość samorządowców. Prezes IPN w swoim apelu przypomniał o tym, że obowiązuje ustawa dekomunizacyjna nakazująca władzom samorządowym usuwanie symboliki totalitarnej. W Polsce istnieje nie mniej niż 60 tego typu obiektów. Władze samorządowe bardzo przychylnie odniosły się do próśb prezesa, bo to na nich ciąży obowiązek usunięcia tego typu upamiętnień - powiedział dr Leśkiewicz. Zaznaczył, że usunięcie wszystkich tych obiektów to perspektywa kilkunastu miesięcy.

Mówił także o tym czy i kiedy zostaną odsłonięte zabite płytami lwy na nekropolii polskich obrońców Lwowa.
- Myślę, że w kontekście tego jak Polska pomaga Ukrainie, powinni wykonać gest i ten lwy odsłonić - powiedział rzecznik IPN.

Ekonomistka była członkini RPP prof. Grażyna Ancyparowicz komentowała w programie aktualną sytuację związaną z inflacją.

- Obawiam się, że stoimy wobec groźby nakręcania się spirali płacowo-cenowej. Są branże, że płace stoją w miejscu, ale są takie branże jak informatyka, usługi finansowe, czy energetyka, że wzrosty wynagrodzeń są kilkudziesięcioprocentowe. Spirali płacowej obawialiśmy się uruchamiając cykl podwyżek stóp procentowych - powiedziała proc. Ancyparowicz.


Jan Pietrzak, który dzisiaj 26 kwietnia obchodzi 85. urodziny. Jego utwór "Żeby Polska, była Polską" doczekał się encyklopedycznych opisów w różnych językach.

- Pisałem go w 1976 roku po serii buntów robotniczych w Radomiu i Ursusie, a mój kabaret zamknięto, bo władza ludowa mściła się na ludziach, którzy wspierali robotników strajkujących. Utwór był napisany w stanie goryczy. Wspominam w nim, odnoszę się do przeszłości Polski, natomiast co do przyszłości miałem duże wątpliwości jak nam to pójdzie. Historia sprawiła, że utwór stał się w 1980 roku hymnem Solidarności i zabrzmiał bardziej optymistycznie w młodych wykonaniach, bardziej energicznych i nastrój przyszłości narzucił odbiór pieśni - powiadał Jan Pietrzak.

W programie Spięcie powiedział także, że wciąż mamy wrogów, okupantów, pilnujących, żeby w Warszawie nie powstał żaden pomnik zwycięstwa. Jest mnóstwo ale martyrologii.
- W ostatnich tygodniach kilkadziesiąt pomników zwycięskiej armii czerwonej jest obalanych, pod wpływem walk Ukraińców z Rosją. Wcześniej władze samorządowe, ludzie nie zdobyli się na to - mówił artysta.

Zobacz także

2022-11-29, godz. 17:00 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Marek Suski, Robert Kropiwnicki i Paweł … Poseł Marek Suski (PiS), Robert Kropiwnicki (PO) i Paweł Kukiz (Kukiz'15) byli gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia "Spięcie". » więcej 2022-11-28, godz. 17:15 Beata Kempa o postawie Węgier w negocjacjach z KE i rezolucji PE w sprawie mundialu - Jest różnica, jeśli chodzi o sprawę negocjacji Polski i Węgier z Brukselą. Podstawa tych negocjacji jest zupełnie inna. W przypadku Wiktora Orbana chodzi… » więcej 2022-11-28, godz. 17:10 Danuta Jazłowiecka o tym, czy opozycja jest "dogadana" - Startując z jedną listą demokratyczną, opozycyjną, jesteśmy w stanie zwyciężyć na tyle, by można było realizować nasze projekty. A to projekty szalenie… » więcej 2022-11-26, godz. 11:15 Dariusz Sobków o szkole XXI wieku i mediacjach rówieśniczych Dariusz Sobków dyrektor Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie, zwanego potocznie Prószkowską Pomologią o tym jak zainteresować nauką, jak… » więcej 2022-11-25, godz. 17:45 Alicja Gawinek o wolontariacie pracowniczym W Otwartym Mikrofonie w piątki poruszamy temat wolontariatu. Tym razem Alicja Gawinek, Prezes, Dyrektor biura Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 "Polityczny obraz tygodnia". Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia W "Politycznym obrazie tygodnia" Magdalena Ogórek skomentowała najważniejsze wydarzenia minionych dni. » więcej 2022-11-24, godz. 17:15 Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa. Radiowa debata o rynku pracy Dane dotyczące wynagrodzeń, cen i gospodarki opublikowane przez GUS wskazują, że nie jest tak dobrze, jak było kiedyś. Czy widać to już na opolskim rynku… » więcej 2022-11-23, godz. 18:30 Wiktoria Mielniczek: Dla młodych polityka, to brudna gra. Ja chcę to odwrócić - Opole było jednym z najlepszych, najbardziej aktywnych - powiedziała w Otwartym Mikrofonie Wiktoria Mielniczek z Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministerstwie… » więcej 2022-11-23, godz. 17:00 Zbigniew Kubalańca o zmianie w sejmiku śląskim, WBP i kulturze na Opolszczyźnie - To wielki policzek jeśli chodzi o PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Bo jednego dnia był Kaczyński w Katowicach i mówił, jak to PiS wygra wybory, a drugiego… » więcej 2022-11-22, godz. 17:15 "Co tam Panie w polityce". Wydarzenia komentują Piotr Gociek i Piotr Semka. Posłuchaj! W programie Radia Opole Piotr Gociek i Piotr Semka skomentowali mianowanie byłego ambasadora Ukrainy w Berlinie na stanowisko wiceszefa MSZ Ukrainy. Rozmawiali… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »