Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania…
2021-12-20, 08:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i antregionalna

Rafał Bartek o konsekwencjach przyjęcia poprawki zmniejszającej finansowanie nauki języka niemieckiego dla mniejszości narodowej
- Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie.
Rozmawialiśmy o przyjętej poprawce do budżetu państwa na przyszły rok, która zmniejsza finansowanie nauki języka mniejszości w szkołach o 39 mln zł. Taką poprawkę wniósł poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.
- Ta poprawka, nie jest tylko antymniejszościowa, ale też antyregionalna. Myślę, że Pan poseł w sposób świadomy i celowy prowadzi do zwijania się województwa. Kompetencją i wartością województwa są ludzie dobrze wykształceni, a zabieranie godzin języka dzieciom, nie mi, nie liderom, ale przyszłym pokoleniom, zabieranie subwencji, dzięki której szkoły są utrzymywane jest poprawką antyregionalną - uważa Rafał Bartek.

Gość Radia Opole powiedział, że ta subwencja nie dotyczy tylko języka niemieckiego, jako języka mniejszości. Ona jest subwencją dla wszystkich mniejszości na narodowych w Polsce. Poseł Janusz Kowalski podkreśla, że rząd federalny Niemiec nie daje ani jednego euro na naukę j. polskiego.

- Rząd federalny nie daje ani jednego euro na naukę matematyki, historii i innych przedmiotów. W Niemczech jest to kompetencja landów. Całkowite finansowanie edukacji w Niemczech pochodzi z landów - powiedział Rafał Bartek.

W niektórych landach finansowana jest nauka j. polskiego w niektórych nie.
- Ale progres jest. Mamy znaczący wzrost uczących się j. polskiego. Gdyby kontynuować ten format dyskusji, dialogu i działań dyplomatycznych progres mógłby być jeszcze większy. Poseł Kowalski, był wybrany z ziemi Opolskiej, ale także inni posłowie wybrani tutaj zawnioskowali o to, aby zabrać pieniądze samorządom, zabrać możliwości edukacyjne dzieciom. To może doprowadzić do likwidacji małych, wiejskich szkół, a dzieci będą musiały jeździć do szkoły 10 lub 15 kilometrów dalej, tylko dlatego, że poseł uprawia antyniemiecką politykę.

W internetowej części rozmowy Rafał Bartek powiedział, że zmniejszenie pieniędzy na naukę niemieckiego doprowadzi do zmniejszenia kompetencji językowych mieszkańców regionu, a w ślad za tym inwestorzy będą rezygnować z wyboru opolskiej lokalizacji dla swoich siedzib.

Pytany o plany wprowadzenia progu wyborczego dla komitetów mniejszości narodowych powiedział, że to stworzenie blokady uczestnictwa mniejszości w życiu parlamentarnym.

- To raptem jeden poseł wybierany spośród 460. Jeśli on staje się podstawą tak daleko idących zmian w ordynacji, to świadczy to o stabilności demokracji tego kraju - powiedział przewodniczący TSKN.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »