Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania…
2021-12-20, 08:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i antregionalna

Rafał Bartek o konsekwencjach przyjęcia poprawki zmniejszającej finansowanie nauki języka niemieckiego dla mniejszości narodowej
- Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie.
Rozmawialiśmy o przyjętej poprawce do budżetu państwa na przyszły rok, która zmniejsza finansowanie nauki języka mniejszości w szkołach o 39 mln zł. Taką poprawkę wniósł poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.
- Ta poprawka, nie jest tylko antymniejszościowa, ale też antyregionalna. Myślę, że Pan poseł w sposób świadomy i celowy prowadzi do zwijania się województwa. Kompetencją i wartością województwa są ludzie dobrze wykształceni, a zabieranie godzin języka dzieciom, nie mi, nie liderom, ale przyszłym pokoleniom, zabieranie subwencji, dzięki której szkoły są utrzymywane jest poprawką antyregionalną - uważa Rafał Bartek.

Gość Radia Opole powiedział, że ta subwencja nie dotyczy tylko języka niemieckiego, jako języka mniejszości. Ona jest subwencją dla wszystkich mniejszości na narodowych w Polsce. Poseł Janusz Kowalski podkreśla, że rząd federalny Niemiec nie daje ani jednego euro na naukę j. polskiego.

- Rząd federalny nie daje ani jednego euro na naukę matematyki, historii i innych przedmiotów. W Niemczech jest to kompetencja landów. Całkowite finansowanie edukacji w Niemczech pochodzi z landów - powiedział Rafał Bartek.

W niektórych landach finansowana jest nauka j. polskiego w niektórych nie.
- Ale progres jest. Mamy znaczący wzrost uczących się j. polskiego. Gdyby kontynuować ten format dyskusji, dialogu i działań dyplomatycznych progres mógłby być jeszcze większy. Poseł Kowalski, był wybrany z ziemi Opolskiej, ale także inni posłowie wybrani tutaj zawnioskowali o to, aby zabrać pieniądze samorządom, zabrać możliwości edukacyjne dzieciom. To może doprowadzić do likwidacji małych, wiejskich szkół, a dzieci będą musiały jeździć do szkoły 10 lub 15 kilometrów dalej, tylko dlatego, że poseł uprawia antyniemiecką politykę.

W internetowej części rozmowy Rafał Bartek powiedział, że zmniejszenie pieniędzy na naukę niemieckiego doprowadzi do zmniejszenia kompetencji językowych mieszkańców regionu, a w ślad za tym inwestorzy będą rezygnować z wyboru opolskiej lokalizacji dla swoich siedzib.

Pytany o plany wprowadzenia progu wyborczego dla komitetów mniejszości narodowych powiedział, że to stworzenie blokady uczestnictwa mniejszości w życiu parlamentarnym.

- To raptem jeden poseł wybierany spośród 460. Jeśli on staje się podstawą tak daleko idących zmian w ordynacji, to świadczy to o stabilności demokracji tego kraju - powiedział przewodniczący TSKN.

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »