Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego…
2021-10-26, 17:00 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na Węgrzech

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości) może mieć spory wpływ na kształt Unii Europejskiej. I właśnie o tych najbardziej znaczących zmianach m.in. u naszych południowych sąsiadów - w Czechach - ale też na Węgrzech i we Francji, Piotr Cywiński i Michał Rachoń rozmawiają z zaproszonymi gośćmi: Davidem Stulikiem, Michałem Listkiewiczem i Ewą Hildebrandt.
W wyniku niedawnych wyborów Czesi będą mieli nowego premiera i prezydenta, którzy mogą zmienić relację Pragi z Warszawą i Brukselą. Pierwszym gościem magazynu był David Stulik, starszy analityk w European Values Research Centre w Pradze. Przez 12 lat był rzecznikiem delegacji Unii Europejskiej w Kijowie.

- Nowy rząd będzie stworzony jeszcze do końca tego roku. Czekamy na pierwsze posiedzenie nowego parlamentu, które odbędzie się 8 listopada i w tym momencie zacznie się proces formalnego tworzenia nowego rządu, bo rząd mniej więcej jest gotowy. Dwa opozycyjne bloki demokratyczne, które razem mają większość ustalają program i dzielą teki w rządzie. Czekamy jednak na to pierwsze posiedzenie, bo następny krok ma być zrobiony przez prezydenta i tutaj mamy problem konstytucyjny. Prezydent Zeman jest w szpitalu i zgodnie z opinią lekarzy nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków konstytucyjnych. Być może pierwszy raz w historii Czech parlament zdecyduje o tym, że prezydent zostanie tymczasowo zawieszony i jego pełnomocnictwo przejdzie na szefów dwóch izb parlamentu - mówił David Stulik.

Na Węgrzech opozycja jednoczy siły i chciałaby odsunąć premiera i jego partię od władzy w wyborach, które odbędą się już za pół roku. Za pół roku do urn pójdą także Francuzi.
Wybory węgierskie komentował Michał Listkiewicz, polski sędzia piłkarski, dziennikarz i hungarysta.

- Środowisko polityczne na Węgrzech jest bardzo rozczłonkowane. Myślę, że liderzy opozycyjni wychodzą na pokaz i pokazują jak bardzo się kochają, ale podskórnie tak nie jest. Mamy cień byłego lewicowego premiera Ferenc’a Gyurcsány, który tym steruje z drugiego czy trzeciego szeregu. A to postać nieakceptowalna, pamiętamy jego słynne powiedzenie, że „kłamaliśmy rano, wieczorem i w nocy”. To będzie długo pamiętane – mówił Listkiewicz.

A o tym co się dzieje we Francji mówiła publicystka Ewa Hildebrandt.

Zobacz także

2021-10-14, godz. 11:59 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o podwyżce stóp procentowych i nowych propozycjach Ministerstwa Rodziny dot. m.in… W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podwyżkę stóp procentowych o 40 punktów bazowych - z 0,1 do 0,5%. Wielu spodziewało się podwyżek… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z Magdaleną Ogórek w "Prosto z Sejmu" o pomocy dla rolników w ramach Polskiego… - W ramach naszej propozycji najważniejsze są te, które wynikają ze spotkań z rolnikami, których mieliśmy w resorcie kilkadziesiąt, a w sumie w ramach… » więcej 2021-10-14, godz. 08:52 Iwona Zyman, dyrektor NIK w Opolu o kontroli fundacji Ex Bono w ramach kontroli Funduszu Sprawiedliwości - Kontrola była przeprowadzona rzetelnie, obiektywnie, profesjonalnie. Wszelkie ustalenia są udokumentowane, a fakty ukorzenione głęboko w dokumentacji źródłowej… » więcej 2021-10-13, godz. 12:31 Michał Siek, opolski kurator oświaty o zmianach w wynagradzaniu nauczycieli Gościem Popołudniowej Loży był dziś Michał Siek, opolski kurator oświaty, z którym rozmawialiśmy o planowanych podwyżkach dla nauczycieli. Na ten cel… » więcej 2021-10-13, godz. 17:01 Dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie rolników w okresie pandemii i 30-leciu działalności KRUS Gościem Radia Opole była Aleksandra Hadzik, prezes KRUS, z którą rozmawialiśmy przy okazji 30-lecia działalności tej instytucji i specjalnej konferencji… » więcej 2021-10-13, godz. 12:39 Józef Swaczyna, szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w ZPP o apelu samorządowców i proteście w Warszawie… Gościem samorządowej odsłony był dziś Józef Swaczyna, starosta strzelecki oraz szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Związku Powiatów Polskich… » więcej 2021-10-12, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.10.2021) W dzisiejszym magazynie krajowym gospodarze programu wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sytuacji Polski w kontekście decyzji TSUE, ale też o konflikcie… » więcej 2021-10-12, godz. 13:49 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-12, godz. 09:02 Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono - Na razie jestem zawieszona w prawach członka klubu, nie wiem jak długo to zawieszenie miało by trwać, muszę przeanalizować różne scenariusze, zastanawiam… » więcej 2021-10-11, godz. 11:05 Lech Waloszczyk o bezpieczeństwie rolników w dobie pandemii i 30 latach działalności KRUS – Na poziomie województwa o likwidacji słyszymy niewiele. Żartobliwie powiem, że mamy trzydziestkę i bardzo się z tego cieszymy, ale też osiągnęliśmy… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »