Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego…
2021-10-26, 17:00 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na Węgrzech

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości) może mieć spory wpływ na kształt Unii Europejskiej. I właśnie o tych najbardziej znaczących zmianach m.in. u naszych południowych sąsiadów - w Czechach - ale też na Węgrzech i we Francji, Piotr Cywiński i Michał Rachoń rozmawiają z zaproszonymi gośćmi: Davidem Stulikiem, Michałem Listkiewiczem i Ewą Hildebrandt.
W wyniku niedawnych wyborów Czesi będą mieli nowego premiera i prezydenta, którzy mogą zmienić relację Pragi z Warszawą i Brukselą. Pierwszym gościem magazynu był David Stulik, starszy analityk w European Values Research Centre w Pradze. Przez 12 lat był rzecznikiem delegacji Unii Europejskiej w Kijowie.

- Nowy rząd będzie stworzony jeszcze do końca tego roku. Czekamy na pierwsze posiedzenie nowego parlamentu, które odbędzie się 8 listopada i w tym momencie zacznie się proces formalnego tworzenia nowego rządu, bo rząd mniej więcej jest gotowy. Dwa opozycyjne bloki demokratyczne, które razem mają większość ustalają program i dzielą teki w rządzie. Czekamy jednak na to pierwsze posiedzenie, bo następny krok ma być zrobiony przez prezydenta i tutaj mamy problem konstytucyjny. Prezydent Zeman jest w szpitalu i zgodnie z opinią lekarzy nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków konstytucyjnych. Być może pierwszy raz w historii Czech parlament zdecyduje o tym, że prezydent zostanie tymczasowo zawieszony i jego pełnomocnictwo przejdzie na szefów dwóch izb parlamentu - mówił David Stulik.

Na Węgrzech opozycja jednoczy siły i chciałaby odsunąć premiera i jego partię od władzy w wyborach, które odbędą się już za pół roku. Za pół roku do urn pójdą także Francuzi.
Wybory węgierskie komentował Michał Listkiewicz, polski sędzia piłkarski, dziennikarz i hungarysta.

- Środowisko polityczne na Węgrzech jest bardzo rozczłonkowane. Myślę, że liderzy opozycyjni wychodzą na pokaz i pokazują jak bardzo się kochają, ale podskórnie tak nie jest. Mamy cień byłego lewicowego premiera Ferenc’a Gyurcsány, który tym steruje z drugiego czy trzeciego szeregu. A to postać nieakceptowalna, pamiętamy jego słynne powiedzenie, że „kłamaliśmy rano, wieczorem i w nocy”. To będzie długo pamiętane – mówił Listkiewicz.

A o tym co się dzieje we Francji mówiła publicystka Ewa Hildebrandt.

Zobacz także

2021-10-20, godz. 09:18 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w… - Byłem w Parlamencie Europejskim 4 lata, wiele mógłbym się spodziewać, ale to co się wydarzyło wczoraj przekracza moje wyobrażenie - powiedział w Porannej… » więcej 2021-10-19, godz. 17:34 Andrzej Kasiura o funduszach europejskich, kopciuchach i połączeniach autobusowych - Prawie miliard euro dla województwa opolskiego przypada z funduszy europejskich na lata 2021-2027 - powiedział burmistrz Krapkowic i prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-10-19, godz. 14:05 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-19, godz. 08:58 Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce - Tytuł debaty jest narzucony przez grupę polityczną Socjalistów i Demokratów. Temat debaty wniosła przewodnicząca tej frakcji, która była na kongresie… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Joanna Mucha z PL 2050 Szymona Hołowni o szykowaniu struktur na wybory i o tym, że nie żałuje opuszczenia PO - Polska polityka jak dżdżu potrzebuje ludzi, którzy pochodzą z "dołów", społeczników - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej poseł Joanna Mucha z… » więcej 2021-10-18, godz. 13:56 Paweł Kukiz o tym czy się koleguje z prezesem Kaczyńskim, współpracy z PiS i co sądzi o debacie Tusk - Kaczyński - Ja wiem czy te relacje można nazwać kolegowaniem się? Kolegowanie może się zamienić w kolesiostwo (śmiech) więc z takimi sformułowaniami ostrożnie… » więcej 2021-10-18, godz. 09:30 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych… - Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-10-15, godz. 18:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o budowie muru na granicy z Białorusią i dyskusji o polexicie Nasi dzisiejsi goście rozmawiali o ostatnim posiedzeniu Sejmu na którym posłowie dyskutowali i finalnie przegłosowali specustawę o budowie muru na granicy… » więcej 2021-10-15, godz. 13:23 Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z WFOŚiGW w Opolu o dotacjach na wymianę "kopciuchów" - Można pozyskać nawet 60 % dofinansowania do wymiana starego pieca - powiedział w Południowej Loży Radiowej Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z Wojewódzkiego… » więcej 2021-10-15, godz. 10:18 Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania… - W 2030 roku nie powinno być już ogrzewania mieszkań w województwie opolskim "kopciuchami" - powiedział Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »