Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa'…
2021-10-07, 12:02 Autor: Joanna Matlak

"Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie paliwowym w Wielkiej Brytanii

"Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie paliwowym w Wielkiej Brytanii
Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała się, wiadomości w komunikatorze nie dochodziły. Problemy dotyczyły też Instagrama czy Whatsupp’a. Awaria trwała kilka godzin i objęła 3 mld użytkowników. O tym jak Facebook wszedł w gospodarkę ale i nasze życie rozmawiali nasi goście. Drugim tematem był kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii.
- Jest tak, że wszystkie platformy internetowe, które funkcjonują mają ogromne znacznie w komunikowaniu się z rynkiem. I nie w komunikowaniu między ludźmi ,bo to poboczna działalność Facebooka, Instagrama i Whatsupp’a tylko chodzi o docieranie do kluczowych grup konsumentów. Są prace naukowe o tym jakie rodzaje reklam powinno się adresować poprzez Instagrama czy Facebooka. Można precyzyjnie docierać do swoich odbiorców. Te 3 mld użytkowników pokazuje jaką siłę mają media współczesne – mówił dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. - Zuckerberg stracił kilkadziesiąt miliardów w kilka godzin, ale on sobie to jutro czy pojutrze odbije i to są wirtualne pieniądze. Tego rodzaju awarie nie mają większego znaczenia – dodał.

- Nie zgodzę się z jednym, że Zuckerberg sobie „odbije”. Nie odbije sobie jednego: naderwano zaufanie do tego medium. Do tej pory te nowoczesne technologie przedstawiały się jako wszędzie docierające. Zaufanie ma już wymiar finansowany, a odbudowanie go jest bardzo trudne. A te 1,5 mld użytkowników, których dane wyciekły, stało się transparentnymi dla różnych grup przestępczych i to nie jest bez znaczenia. Każdy kto używa tego medium zastanawia się czy to była awaria techniczna czy taka, że ktoś przełamał zabezpieczenia - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- Szkoda, że to trwało tylko 6 godzin, bo może stuknęlibyśmy się w głowę. Zwróćmy uwagę, że przez to nastąpiło zjednoczenie w Izbie Reprezentantów Demokratów i Republikanów, którzy powiedzieli, że coś z tym „Frankensteinem” trzeba zrobić. Pamiętamy debaty o skutkach wywołanych bombą atomową, wodorową itd. i dzisiaj jesteśmy w tej samej sytuacji. Dziś mamy nieokiełznany żywioł. Postęp technologiczny nas wciągnął jak wir. Cieszymy się z wysłanej fotki, przelanego pieniądza, zamówienia wczasów i to wszystko jest fenomenalne, ale myślę, że człowiek musi się wsłuchać w glos filozofów. Że jesteśmy wciągnięci w ten wir. To jest ratunek przed odczłowieczeniem - mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ.

- Słucham i z radością i ze smutkiem. Postępu nie zatrzymamy. To, że dzisiaj myślimy co zrobić z tym informatycznym szałem, który nas dopadł, to jest dobre, ale czy my to zahamujemy? Nie. Czy te wielkie korporacje typu Facebook czy inne dają się pozbawić uprawnień? Dalej będą się rozwijać, szpiegować nas, inwigilować i będą robiły co będą chciały. Nie ma dzisiaj żadnej alternatywy. Media mają przemożny wpływ na politykę, gospodarkę i wiele innych zdarzeń, które się dzieją na świecie - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej „Solidarności”.

Zobacz także

2021-09-03, godz. 11:10 Jarosław Wasik o KFPP, polskiej piosence, 5-leciu i planach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej? - To skomplikowana sprawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej Jarosław Wasik… » więcej 2021-09-02, godz. 16:53 "Wspólna sprawa" debata pracodawców, związkowców i ekspertów o najwyższej od 20 lat inflacji i jej skutkach Gośćmi debaty byli dziś dr Artur Żurakowski (ekonomista) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Rozmawialiśmy m.in. o najwyższej od 20 lat inflacji i czy nastąpi w… » więcej 2021-09-02, godz. 13:54 Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek - Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o… » więcej 2021-09-02, godz. 08:57 Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kra… - Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-01, godz. 16:56 Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu 82 rocznicy wybuchu II WŚ, współczesnych wojnach i wyzwaniach związanych… - Na uroczystościach naliczyłem kilkanaście pocztów sztandarowych z opolskich szkół, więc opolska młodzież pamięta. Młodzież sprawiła radość kombatantom… » więcej 2021-09-01, godz. 12:44 Józef Swaczyna o tym czy jest za dużo szpitali, szczepieniach w powiecie strzeleckim i o tym, że prawdopodobnie MON… - W kwestiach zdrowia siedzę prawie 22 lata i muszę powiedzieć, że przez ten cały czas kiedy jest coraz to inne zarządzanie szpitalami, jest to takie rzucanie… » więcej 2021-09-01, godz. 12:42 Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych inicjatywach struktur regionalnych partii, zapowiedziach wprowadzenia… - To ciekawe, że prezydent Duda tak ochoczo wprowadza stan wyjątkowy. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to duża rzecz i musi być bardzo poważny powód, żeby… » więcej 2021-09-01, godz. 09:50 Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych… - Zalecenia i rekomendacje przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół są już znane od miesiąca - powiedział Michał Siek, opolski kurator… » więcej 2021-08-31, godz. 18:15 Spięcie - na magazyn międzynarodowy zapraszają Piotr Cywiński i Michał Rachoń Aleksander Poczobut i Andżelika Borys przebywający w areszcie zostaną wypuszczeni jeśli przyznają się do winy i poproszą o ułaskawienie. Oskarżeni są… » więcej 2021-08-31, godz. 12:59 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Polskie Radio Opole) o "piłowaniu (przywilejów) większości katolickiej… » więcej
2425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »