Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa'…
2021-09-23, 17:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie

Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie
Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego roku otrzymać zwolnienie lekarskie.
- Myślę, że wypalenie zawodowe będzie nową modą wśród pracowników, którzy mają niestety tendencje w Polsce do tego rodzaju nadużyć - powiedział Grzegorz Kuliś z BCC w radiowej debacie "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa". - Musimy uderzyć się w pierś jako pracodawcy, niekoniecznie dobrze tworzymy warunki w firmach w zakresie zrównoważenia pracy i życia prywatnego pracownika. Nie możemy przejść obojętnie wobec tego zjawiska - dodał.

- Każda jednostka chorobowa wymaga terapii. Trzeba usunąć przyczynę. Rozsądny menager zaproponuje, albo zmianę charakteru pracy w ramach organizacji, albo żeby pracownik poszukał sobie innej pracy. Trzeba będzie wdrożyć programy przeciwdziałające temu zjawisku - podkreślał Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- Objawy wypalenia zawodowego są bardzo zbliżone do objawów depresji - zauważył Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Pracodawca musi stworzyć odpowiednie warunki pracy i można to traktować jako profilaktykę.

- Jeśli miejsce pracy jest dobre, to wtedy powinno się to miejsce pracy szanować - zaznaczył ekonomista dr. Witold Potwora z WSZiA w Opolu. - Nie wierzę w to, że masowo pojawią się zwolnienia lekarskie z powodu wypalenia zawodowego - dodał.

- W 2012 roku osób z symptomami wypalenia zawodowego było w Polsce 800 tysięcy, w 2021 około 2 mln. Mówi się, że około 30 % pracowników jest wypalonych zawodowo. Na świecie 0.2 mln dolarów to koszty katastrof naturalnych a 1 mld to koszty wypalenia zawodowego. Ekonomicznie jet to problem ogromny - powiedział ekonomista dr Artur Żurakowski.

Zobacz także

2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej 2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej 2021-09-15, godz. 09:14 Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko… - Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady… » więcej 2021-09-14, godz. 13:33 Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były… » więcej 2021-09-14, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce o bielanowcach, ociepowcach, kukizowcach, Musze i ciekawych filmach "Z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim mamy już uzgodnione 80 proc. spraw związanych z umową koalicyjną; liczę, że do jej podpisania dojdzie jeszcze we… » więcej 2021-09-14, godz. 09:30 Prof. Jarosław Mamala, prezes PNT w Opolu o konferencji "Cyfryzacja", bezpieczeństwie cyfrowym miast i Internecie rz… Rozpoczęła się dwudniowa konferencja hybrydowa poruszająca zagadnienia cyfryzacji i bezpieczeństwa miast w tym zakresie. - Konferencja jest generalnie o Internecie… » więcej
2122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »