Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Debata 'Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa'…
2021-09-23, 17:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie

Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie
Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego roku otrzymać zwolnienie lekarskie.
- Myślę, że wypalenie zawodowe będzie nową modą wśród pracowników, którzy mają niestety tendencje w Polsce do tego rodzaju nadużyć - powiedział Grzegorz Kuliś z BCC w radiowej debacie "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa". - Musimy uderzyć się w pierś jako pracodawcy, niekoniecznie dobrze tworzymy warunki w firmach w zakresie zrównoważenia pracy i życia prywatnego pracownika. Nie możemy przejść obojętnie wobec tego zjawiska - dodał.

- Każda jednostka chorobowa wymaga terapii. Trzeba usunąć przyczynę. Rozsądny menager zaproponuje, albo zmianę charakteru pracy w ramach organizacji, albo żeby pracownik poszukał sobie innej pracy. Trzeba będzie wdrożyć programy przeciwdziałające temu zjawisku - podkreślał Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- Objawy wypalenia zawodowego są bardzo zbliżone do objawów depresji - zauważył Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Pracodawca musi stworzyć odpowiednie warunki pracy i można to traktować jako profilaktykę.

- Jeśli miejsce pracy jest dobre, to wtedy powinno się to miejsce pracy szanować - zaznaczył ekonomista dr. Witold Potwora z WSZiA w Opolu. - Nie wierzę w to, że masowo pojawią się zwolnienia lekarskie z powodu wypalenia zawodowego - dodał.

- W 2012 roku osób z symptomami wypalenia zawodowego było w Polsce 800 tysięcy, w 2021 około 2 mln. Mówi się, że około 30 % pracowników jest wypalonych zawodowo. Na świecie 0.2 mln dolarów to koszty katastrof naturalnych a 1 mld to koszty wypalenia zawodowego. Ekonomicznie jet to problem ogromny - powiedział ekonomista dr Artur Żurakowski.

Zobacz także

2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej 2021-10-25, godz. 15:24 Janusz Kowalski o chęci pozbawienia mniejszości niemieckiej pieniędzy, inicjatywie dot. dworca PKP w Opolu i polexi… - Przygotowuję poprawkę, aby wykreślić wszystkie pieniądze, które są przeznaczane dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Chce by przeznaczono je na naukę… » więcej 2021-10-25, godz. 08:35 Zbigniew Kubalańca, nowy szef PO w Opolu o sobotnich wyborach w partii, a także o nadchodzącej, wtorkowej sesji sejmiku… - Satysfakcja dla mnie, że nie było żadnej osoby, która by głosowała przeciw - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, nowy przewodniczący… » więcej 2021-10-22, godz. 14:07 Młodzieżowa Loża Radiowa o debacie w Parlamencie Europejskim o Polsce i o tym, że senat nie zajmie się wnioskiem prokuratury… Gośćmi dzisiejszej Młodzieżowej Loży Radiowej byli: Mateusz Sałek (Solidarna Polska), Jan Zimoch (Stowarzyszenie Od Nowa Marcina Ociepy), Kacper Jungowski… » więcej 2021-10-22, godz. 11:16 Dr Stanisław Niewiński o dekadzie rządów Xi Jinpinga w Chinach, wyhamowaniu chińskiej gospodarki i nowym wyścigu… - Xi Jinping rządzi w Chinach już prawie dekadę, w przyszłym roku „stuknie” mu 10 lat i wszystko wskazuje, że na dekadzie się może nie zakończyć -… » więcej 2021-10-22, godz. 09:01 Piotr Bromber, wiceminister zdrowia o wizycie na Wydziale Lekarskim UO, pracach zespołu trójstronnego i pandemii - Powstanie Wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim to jedna z istotniejszych rzeczy, która się wydarzyła w ostatnim czasie, jeżeli chodzi o ochronę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »