Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa'…
2021-09-23, 17:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie

Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie
Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego roku otrzymać zwolnienie lekarskie.
- Myślę, że wypalenie zawodowe będzie nową modą wśród pracowników, którzy mają niestety tendencje w Polsce do tego rodzaju nadużyć - powiedział Grzegorz Kuliś z BCC w radiowej debacie "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa". - Musimy uderzyć się w pierś jako pracodawcy, niekoniecznie dobrze tworzymy warunki w firmach w zakresie zrównoważenia pracy i życia prywatnego pracownika. Nie możemy przejść obojętnie wobec tego zjawiska - dodał.

- Każda jednostka chorobowa wymaga terapii. Trzeba usunąć przyczynę. Rozsądny menager zaproponuje, albo zmianę charakteru pracy w ramach organizacji, albo żeby pracownik poszukał sobie innej pracy. Trzeba będzie wdrożyć programy przeciwdziałające temu zjawisku - podkreślał Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- Objawy wypalenia zawodowego są bardzo zbliżone do objawów depresji - zauważył Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Pracodawca musi stworzyć odpowiednie warunki pracy i można to traktować jako profilaktykę.

- Jeśli miejsce pracy jest dobre, to wtedy powinno się to miejsce pracy szanować - zaznaczył ekonomista dr. Witold Potwora z WSZiA w Opolu. - Nie wierzę w to, że masowo pojawią się zwolnienia lekarskie z powodu wypalenia zawodowego - dodał.

- W 2012 roku osób z symptomami wypalenia zawodowego było w Polsce 800 tysięcy, w 2021 około 2 mln. Mówi się, że około 30 % pracowników jest wypalonych zawodowo. Na świecie 0.2 mln dolarów to koszty katastrof naturalnych a 1 mld to koszty wypalenia zawodowego. Ekonomicznie jet to problem ogromny - powiedział ekonomista dr Artur Żurakowski.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »