Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa'…
2021-09-23, 17:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie

Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie
Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego roku otrzymać zwolnienie lekarskie.
- Myślę, że wypalenie zawodowe będzie nową modą wśród pracowników, którzy mają niestety tendencje w Polsce do tego rodzaju nadużyć - powiedział Grzegorz Kuliś z BCC w radiowej debacie "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa". - Musimy uderzyć się w pierś jako pracodawcy, niekoniecznie dobrze tworzymy warunki w firmach w zakresie zrównoważenia pracy i życia prywatnego pracownika. Nie możemy przejść obojętnie wobec tego zjawiska - dodał.

- Każda jednostka chorobowa wymaga terapii. Trzeba usunąć przyczynę. Rozsądny menager zaproponuje, albo zmianę charakteru pracy w ramach organizacji, albo żeby pracownik poszukał sobie innej pracy. Trzeba będzie wdrożyć programy przeciwdziałające temu zjawisku - podkreślał Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- Objawy wypalenia zawodowego są bardzo zbliżone do objawów depresji - zauważył Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Pracodawca musi stworzyć odpowiednie warunki pracy i można to traktować jako profilaktykę.

- Jeśli miejsce pracy jest dobre, to wtedy powinno się to miejsce pracy szanować - zaznaczył ekonomista dr. Witold Potwora z WSZiA w Opolu. - Nie wierzę w to, że masowo pojawią się zwolnienia lekarskie z powodu wypalenia zawodowego - dodał.

- W 2012 roku osób z symptomami wypalenia zawodowego było w Polsce 800 tysięcy, w 2021 około 2 mln. Mówi się, że około 30 % pracowników jest wypalonych zawodowo. Na świecie 0.2 mln dolarów to koszty katastrof naturalnych a 1 mld to koszty wypalenia zawodowego. Ekonomicznie jet to problem ogromny - powiedział ekonomista dr Artur Żurakowski.

Zobacz także

2021-10-01, godz. 09:12 Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki… - Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-30, godz. 16:06 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych etapach wdrażania pakietu mobilności i jego skutkach Kolejna część pakietu mobilności wejdzie w życie w lutym przyszłego roku. Przeanalizowano jakie to może przynieść zmiany i stwierdzono, że liczba pojazdów… » więcej 2021-09-30, godz. 13:09 Janusz Kowalski w "Prosto z Sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o likwidacji oddziału psychiatrii, polityce migracyjnej… - Kiedy jest pandemia koronawirusa i kiedy tysiące Polaków potrzebuje wsparcia służby zdrowia, także zdrowia psychicznego decyzja zarządu województwa (PO… » więcej 2021-09-30, godz. 09:05 Tomasz Gabor, radny sejmiku (SP, klub PiS) o powodach likwidacji oddziału psychiatrii w szpitalu w Opolu - Pan dyrektor szukał lekarzy w portalach społecznościowych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego z klubu… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Paweł Masełko o "Super Powiecie", finansach powiatu, rozbudowie szpitala w Kędzierzynie - Koźlu Kozielski szpital a covid 19, obrady Związku Powiatów Polskich, a także inwestycje i finanse powiatu - to tematy jakie poruszyliśmy z gościem Popołudniowej… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu o tym dlaczego miasto nie chce zgodzić się na rozszerzenie… Firma Remondis odbierająca odpady w Opolu chce zwiększyć zakres swojej działalności, planuje zbierać odpady niekomunalne spoza Opola, magazynować je i przekazywać… » więcej 2021-09-29, godz. 09:54 Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej… - Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział… » więcej 2021-09-28, godz. 17:34 Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Spięcie (28.09.2021) Wybory w Niemczech i ich skutki dla Polski, a także sytuacja we Francji - przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i obecnie: po anulowaniu kontraktu na… » więcej 2021-09-28, godz. 14:36 "Co tam Panie w polityce" prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W programie "Co tam Panie w polityce?" w ramach audycji Loża Radiowa, o najsłynniejszych 50. urodzinach tego roku, czyli jaka jest skala winy Mazurka oraz o… » więcej 2021-09-28, godz. 08:57 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN w województwie o pracach sejmiku, rezolucji ws. traktatów polsko-niemieckich… Likwidacja oddziału psychiatrii dla dorosłych "C" w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu staje się faktem. Na dzisiejszej (28.09) sesji sejmiku radni… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »