Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek
2021-09-02, 13:54 Autor: Magdalena Ogórek

Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek

Przemysław Czarnek i Magdalena Ogórek
Przemysław Czarnek i Magdalena Ogórek
- Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o pewności, bo koronawirus może nas zaskoczyć kolejnymi odmianami, które będą bardziej zjadliwe - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Był gościem Magdaleny Ogórek w cyklu "Prosto z sejmu".
Ponad 100 mln złotych wydano na produkty takie jak maseczki, rękawiczki, stacje mierzące temperaturę i termometry czy płyn dezynfekujący.

- Polska szkoła jest szkołą dobrze uczącą uczniów. Przeszła z systemu 6+3+3 na system 8+4. Okres gimnazjów oceniam jako zły w polskiej szkole, bo było mało czasu na powtórki, mało czasu na historię najnowszą. Powstał wtedy masowy rynek korepetycji, które wcześniej nie były potrzebne. Zmiana siatki godzin i podstaw programowych powoduje, że będzie tylko lepiej. Musimy zwiększyć autorytet nauczyciela i etos pracy, uatrakcyjnić zawód nauczyciela, to wszystko w pakiecie reform, które oferujemy - mówił minister Czarnek.

Odniósł się także do zarzutów opozycji o ideologizacji szkoły i szkole wyznaniowej.
- To są zarzuty bezpodstawne. Dobrze by było, gdyby opozycja wskazywała konkrety a ich jest bardzo mało, bo wtedy się lepiej rozmawia. Zarzut dotyczący wyznaniowości podnoszą ci, którzy chcą wprowadzać dyktaturę ateizmu w szkołach. To nie ma nic wspólnego z neutralnością światopoglądową państwa - mówił w Radiu Opole minister Przemysław Czarnek.

Rozmowa dotyczyła także programu "Poznaj Polskę", który zachęca do organizowania większej liczby wycieczek do muzeów, miejsc kultury.

- Chcemy finansować te wycieczki do 80% kosztów - zapowiedział szef resortu edukacji.
1,5 mld zł na pomoc psychologiczną wygospodarowało państwo polskie. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy 15 mln zł.
- Z problemami natury psychologicznej tak jest, że on jest i my go nie bagatelizujemy to mamy pewien rodzaj przesady jeśli chodzi o mówienie o tym problemie. Wiele dzieci przeszło czas pandemii bez szwanku. Wiele zależy od rodziny.

Pytany o działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego powiedział, że nikt nigdy z ZNP do ministerstwa nie zadzwonił, żeby porozmawiać o rozwiązywaniu problemów w szkołach. Inne związki zawodowe nauczycieli dzwoniły.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »