Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający…
2021-09-01, 09:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych [FILM]

Michał Siek o Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych
- Zalecenia i rekomendacje przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół są już znane od miesiąca - powiedział Michał Siek, opolski kurator oświaty. Dzisiaj (1. 09) pierwszy dzień roku szkolnego. Uczniowie muszą pamiętać o częstym myciu rąk, zachowaniu dystansu, a pomieszczenia w szkołach mają być często wietrzone.
- Szkoły są wyposażone stacje dezynfekujące z funkcją pomiaru temperatury, maseczki termometry. Może nie wszędzie to już dotarło w komplecie, ale w najbliższych dniach będzie uzupełniane. Jest to duża pomoc państwa dla szkół - powiedział kurator oświaty.
- Oczywiście każda szkoła jest inna, więc nie wszystkie zalecenia będą zastosowane w takim samym stopniu. One są na tyle elastyczne, że pozwalają dyrektorowi dostosować je do swoich możliwości - wyjaśnił Michał Siek.

Ministerstwo rekomenduje szczepienia dla nauczycieli i uczniów. Będą one prowadzone na Opolszczyźnie w trzecim tygodniu września. Wcześniej będą zbierane deklaracje chętnych poprzedzone akcją informacyjną dla rodziców.
- Jeśli chętnych będzie dużo, to szczepienia będą zorganizowane w szkole, jeśli mało, to w punktach szczepień. Uczniowie będą szczepieni preparatem Pfizera.

60,8% proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym zaszczepiło, lub chce zaszczepić dziecko przeciwko covid-19 (badania dla Nationale-Nederlanden).
- Myślę, że to niezły wynik. Jeżeli dodamy do tego, że duża grupa nauczycieli jest zaszczepiona, to gwarancja bezpieczeństwa w szkole. Jeśli 4 fala pandemii nadejdzie, to przy dużym, stopniu zaszczepienia, myślę, że nie będzie nam grozić nauka zdalna - uważa opolski kurator oświaty i dodaje, że chciałby, aby cały rok szkolny maił formę stacjonarną.
Resort oświaty skierował 187 mln złotych na zajęcia wyrównawcze.

- Prawie wszystkie samorządy w regionie wystąpiły o pieniądze na dodatkowe zajęcia, zainteresowanie było bardzo duże. To każda szkoła i każdy nauczyciel wie, jakie elementy trzeba wzmocnić, decydują z jakich przedmiotów będą dodatkowe zajęcia i jak będą zorganizowane.

Jeśli chodzi o niedobór kadry nauczycielskiej w regionie, to ogłoszeń o wolnych etatach w szkołach w tym roku było i jest mniej, niż rok temu.
- Są takie przedmioty do których ciężko pozyskać nauczyciela, język angielski, fizyka, chemia biologia - wyjaśnił opolski kurator oświaty Michał Siek.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »