Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku…
2021-08-24, 17:49 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku zapewnienia publicznego transportu zbiorowego

Roland Fabianek, Grzegorz Domański i Andrzej Jasiński
Roland Fabianek, Grzegorz Domański i Andrzej Jasiński
Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Zadanie to realizują firmy prywatne oraz należące do gmin i powiatów. Rentowność tej branży opiera się też na dochodach z dowozu uczniów do placówek oświatowych. Miniony rok szkolny przebiegał w warunkach nauczania stacjonarnego. Dlatego przewoźnicy odnotowali znaczący spadek wpływów finansowych. Natomiast samorządowcy mogą ubiegać się o dofinansowanie z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, który wspiera likwidację wykluczenia komunikacyjnego.
- Transport publiczny funkcjonuje u nas zupełnie dobrze między siedzibami gmin, a siedzibą powiatu - powiedział Roland Fabianek, starosta oleski. – Większym problemem jest dotarcie z każdego punktu powiatu do jego centrum. Tego wprost się nie da zrobić. Tu są największe potrzeby komunikacyjne i tzw. białe plamy. Likwidacja gimnazjów i przywrócenie szkół obwodowych powoduje, że tych linii powiatowych musielibyśmy mieć bardzo dużo. Niejednokrotnie mieszkańcy zgłaszają potrzebę utworzenia jakiejś linii, składają takie petycje. Podejmujemy negocjacje. Jednak kiedy pytamy, ile osób wykupi bilet miesięczny to wówczas okazuje się, że są trzy, cztery osoby. Struktura naszego powiatu jest dosyć rozległa. Odległość pomiędzy krańcowymi miejscowościami to jest prawie 70 km. Dlatego zorganizowanie takiego transportu w sposób prosty, dogodny nie jest łatwe. Generalnie musielibyśmy zmienić mentalność społeczeństwa. Nakłaniamy ludzi do korzystania z transportu publicznego. Żeby stał się on bardziej popularny to musi być dobrze zorganizowany i częsty. To generuje duże koszty. Jak nie zmienimy pewnego trendu to zawsze będziemy mówili o tych białych plamach komunikacyjnych, trudnościach, rentowności. Potrzebne są też stabilne warunki funkcjonowania samorządów.

- Odpowiadamy za komunikację gminną – mówił Grzegorz Domański, wójt Rudnik. – Mamy pięć linii. Są deficytowe, ale dzięki dofinasowaniu z województwa mamy ten deficyt częściowo zrekompensowany. Te linie obsługują również dojazdy uczniów do szkół gminy i szkół średnich. Chcieliśmy przeanalizować obciążenie tych przewozów. Trudno jednak wyciągać wnioski po roku pandemii, gdy ludzie nie podróżowali. W Rudnikach mamy nowoczesne centrum przesiadkowe skąd pasażer może przesiąść się na autobus do Olesna, Opola, Wielunia i Częstochowy. Wprowadziliśmy program dla seniorów z naszej gminy, którzy mają 60 lat i więcej. Takie osoby mogą bezpłatnie korzystać z naszej sieci gminnych przewozów. We współpracy z innymi gminami i starostą postaramy się skorelować komunikację, aby mieszkańcy mogli swobodnie docierać również do Olesna. Największy z tym problem mają ludzie starsi.

- Problemem komunikacji zajęliśmy się od początku kadencji samorządowej – powiedział Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia. – Było pięć linii. Wystąpiliśmy o pieniądze z Fundusz rozwoju przewozów autobusowych. Teraz mamy siedem linii. Przewozy są darmowe. Jeździmy też do Olesna, z którym wcześniej nie było połączenia. Obsługiwał to PKS Lubliniec, który padł. Nagle zostaliśmy bez bezpośredniego połączenia z Opolem. Dlatego jeździmy do Grodźca. Stamtąd już nasi mieszkańcy mogą dostać się autobusem do Opola. Od września uruchamiamy jeszcze jedną linię w porozumieniu z gminami Zębowice i Ozimek. Będzie to maksymalnie pięć kursów dziennie.

Zobacz także

2021-09-08, godz. 13:31 Przemysław Zych, wiceprezydent Opola o rajdzie rowerowym, festiwalu skoków i meczu reprezentacji Polski, jaki będzie… - Bardzo się cieszę, że będzie druga edycja tej imprezy - powiedział w Południowej Loży Radiowej Przemysław Zych, wiceprezydent Opola. Rajd rowerowy odbędzie… » więcej 2021-09-08, godz. 09:21 Violetta Porowska, poseł PiS i szefowa partii w regionie o stanie wyjątkowym, zmianach w Polskim Ładzie i uzdrowisk… - Ocena słów i działań opozycji odzwierciedla się w sondażach. To, że na łeb na szyję leci ich poparcie jest dowodem na to, że społeczeństwo inaczej… » więcej 2021-09-07, godz. 16:19 Katarzyna Gołębiowska-Jarek o tym, że gmina Dąbrowa jako jedyna w Polsce walczy w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi… Gościem Popołudniowej Loży była Katarzyna Gołębiowska - Jarek, wójt gminy Dąbrowa w powiecie opolskim. Dąbrowa jest jedyną gminą z Polski, która została… » więcej 2021-09-07, godz. 13:46 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole) w kolejnym programie z cyklu "Co tam Panie w polityce?" mieli dla Państwa komentarze… » więcej 2021-09-06, godz. 17:57 Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest sexy, o cyfryzacji i digitalizacji kultury i wsparciu dla samorządowych… - Na Opolszczyźnie dużo się dzieje, są ciekawe projekty o charakterze lokalnym, natomiast jeśli chodzi o aplikowanie, to różnie bywa - przyznał w Porannej… » więcej 2021-09-06, godz. 17:54 Agata Lika o kongresie PL 2050 Szymona Hołowni w Warszawie, "zielonej demokracji" i o tym czy regionalne struktury są… - Na Kongresie było około 1000 osób, z województwa opolskiego pojechał cały autokar. Wreszcie mogliśmy się spotkać, bo dotychczas spotkania były internetowe… » więcej 2021-09-06, godz. 13:50 Danuta Jazłowiecka, senator PO, o stanie wyjątkowym, Donaldzie Tusku, Sławomirze Nitrasie i ustawie medialnej - Inflacja, nieprzyjęcie KPO, konflikt z Ameryką i ustawa lex TVN oraz spadek inwestycji do kilkunastu procent - w dobie tych kryzysów spotkaliśmy się z kolejnym… » więcej 2021-09-06, godz. 10:20 Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim i pomocy w ułożeniu życia od … - Pierwszy dzień był szokiem, szczególnie dla dzieci - powiedziała Halina Palmer-Piestrak koordynatorka biura Erazmus Uniwersytetu Opolskiego, która od ponad… » więcej 2021-09-03, godz. 15:07 Zbigniew Kubalańca o unowocześnionym po remoncie Teatrze Kochanowskiego w Opolu i planowanych inwestycjach w obiektach… Koszty szacowano na 22 mln złotych, finalnie wydano około 29 mln zł. To wydatki na gruntowny remont budynku Teatru Kochanowskiego w Opolu, który wczoraj został… » więcej 2021-09-03, godz. 14:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o sobotnim kongresie Polski 2050 Szymona Hołowni i stanie wyjątkowym na pograniczu polsk… Gośćmi dzisiejszej audycji byli Adam Gomoła (PL 2050) i Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS). » więcej
2324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »