Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w…
2021-08-13, 19:10 Autor: Jan Poniatyszyn

Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej, o współpracy z Czechami, powstaniu muszli koncertowej, udostępnieniu zwiedzającym Wieży Bramy Prudnickiej oraz o wydaniu przetłumaczonej książki Johannesa Chrząszcza

Wieża Bramy Prudnickiej w Białej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wieża Bramy Prudnickiej w Białej [zdj. Jan Poniatyszyn]
W ostatnich latach wyraźnie na korzyść zmienia się miasteczko Biała w powiecie prudnickim. Zmodernizowano tam rynek. Odnawiana są zabytki i tereny użyteczności publicznej. Wymierne efekty daje też współpraca transgraniczna z Czechami.
- Dzisiaj przygotowaliśmy wieczorne zwiedzanie naszej miejscowości – powiedział Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej. – Po najciekawszych miejscach i zabytkach oprowadzać będzie Marek Dziony. Przedstawi też ciekawe historie i legendy. Zakończymy naszą podróż na Źródełku pod św. Lipą. Będzie ognisko w Dolinie Białej. Zapewniamy dla wszystkich kiełbaskę i napoje. Natomiast w niedzielę, w naszym parku miejskim odbędzie się uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika mieszkańców poległych w I wojnie światowej oraz otwarcie powstałej obok muszli koncertowej. Program artystyczny utrzymany jest w atmosferze lat międzywojennych XX wieku. Na koniec będzie pokaz kina plenerowego i projekcja filmu „Pan od muzyki”. Wszystko to realizowane jest w ramach projektu „Pozostać w pamięci pokoleń”, który gmina Biała prowadzi we współpracy z czeskim Mesto Albrechtice. Dofinansowanie tych przedsięwzięć pochodzi z funduszu współpracy transgranicznej Euroregionu Pradziad.

W ubiegłym roku Park Miejski w Białej zyskał ścieżki pieszo-rowerowe. Dojdziemy nimi też na cmentarz żydowski. Jest on najlepiej zachowanym kirkutem na Śląsku. Bialscy Żydzi nazywali swoje miasto „Makom Cadik”, co po hebrajsku oznacza: miasto sprawiedliwych lub miasto godne zaufania. Niebawem sfinalizowane zostaną prace przy kolejnym zabytku tego miasta.

- Kończy się przebudowa Wieży Bramy Prudnickiej, która jest jedną z pozostałości po średniowiecznych murach miejskich. Będzie ona udostępniona dla zwiedzających, czego jeszcze nigdy nie było. Do naszej przeszłości nawiązuje też kolejny projekt. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich sfinansowane zostanie tłumaczenie i wydanie książki Johannesa Chrząszcza, która ukazała się sto lat temu i dostępna jest tylko w niemieckim starogotyku. Do rąk czytelników trafi już w październiku. Drugim działaniem w tym projekcie będzie powstanie pierwszego filmu dokumentalno-historycznego o Białej – powiedział Patryk Bania.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »