Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sąsiedztwo Opolszczyzny z Czechami stwarza duże…
2021-08-12, 15:45 Autor:

Sąsiedztwo Opolszczyzny z Czechami stwarza duże możliwości wymiany gospodarczej. Jakie są efekty tego potencjału dociekaliśmy w radiowej debacie „Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa”

Grzegorz Kuliś, Piotr Pancześnik, Grzegorz Adamczyk
Grzegorz Kuliś, Piotr Pancześnik, Grzegorz Adamczyk
Czechy zajmują drugą pozycję pod względem udziału w polskim eksporcie. W 2019 roku nasza sprzedaż do tego kraju przekroczyła 14 mld euro, a import wyniósł niespełna 8 mld euro. Opolszczyzna graniczy z czeskim Śląskiem i Morawami. Tereny te należą do najdynamiczniej rozwijających się gospodarczo u naszych południowych sąsiadów. Czy wykorzystują to firmy z Opolszczyzny?
- W Polsce i Czechach bezrobocie jest na niskim poziomie – powiedział Grzegorz Kuliś z Business Centre Club w Opolu. – Poziom wynagrodzeń w Czechach był i jest wyższy. To przyciąga mieszkańców opolskiego pogranicza. Jest to na niekorzyść naszej rosnącej gospodarki, ale nie jesteśmy w stanie nic zrobić. W Czechach jest bardzo dużo kancelarii, które zajmują się instalowaniem w tym kraju polskich firm. Są tam korzystniejsze warunki prowadzenia biznesu, bardziej przewidywalne prawo, mniej biurokracji. Są słynne już możliwości odliczenia pełnych kosztów związanych np. z pojazdem, którego używamy w firmie. Tamtejsze przedsiębiorstwa poszukują zasobu do pracy. Mogą z tego korzystać polscy przedsiębiorcy, jako kooperanci w szczególności dla czeskiego sektora automotive. Ustalenie planu, jak skorzystać z tego sąsiedztwa będzie w konsekwencji skutkowało rezultatami dla obu państw.

Opolszczyzna jest krajowym potentatem w produkcji rolnej, a rynek południowego sąsiada wydaje się być dogodnym odbiorcą tych produktów.

- Proszę zauważyć, że w pewnym okresie wprowadzono praktycznie embargo na polską żywność w Czechach – mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. – Jednak ten zabieg administracyjny nie ukrócił ruchu przygranicznego i wymiany handlowej. Natomiast na ile jesteśmy w stanie kooperować jako region? Był też problem z tym, że po przekroczeniu granicy polscy kierowcy nie byli jednakowo traktowani, jak czescy kierowcy. Nawet tego typu kwestie zniechęcają do tego kierunku działalności gospodarczej. Mamy ogromną szansę, jaką są transgraniczne szlaki komunikacyjne, szczególnie te planowane. Dałyby one asumpt do rozwoju Moraw i Opolszczyzny i w zasadzi całej doliny Odry. Od zarania wieków tędy szły tradycyjne szlaki kupieckie. Aż dziwne, że brakuje wielu transgranicznych firm. Bylibyśmy bardziej konkurencyjni w ramach Inicjatywy Trójmorza. Być może trzeba by było zmienić troszeczkę mentalność w Warszawie i Pradze oraz inaczej spojrzeć na kształtowanie się przepisów i funkcjonowanie takich firm transgranicznych z kapitałem polsko-czeskim. Bardzo nam się dobrze handluje i tworzy różne przedsięwzięcia ekonomiczne choćby z Niemcami, Francuzami, Amerykanami, a dlaczego nie z Czechami. Brama Morawska jest naturalną drogą na Czechy i jest niedostatecznie wykorzystana. Najwięcej zależy od spojrzenia z Warszawy i Pragi. Nasi samorządowcy współpracują i w miarę możliwości realizują wspólne inicjatywy. W tej chwili jest już zagrożenie, że 30 tysięcy naszych obywateli pracujących w czeskim sektorze wydobywczym może utracić pracę. Czy w regionach przygranicznych jesteśmy na to przygotowani?

- W biznesie nie ma sentymentów – polemizował Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący Solidarności Śląska Opolskiego. – Liczą się pieniądze i zyski. 300 firm w Czechach z polskim kapitałem to jest nic. Polscy pracownicy są tam bardzo poszukiwani. Przemysł motoryzacyjny, usługowy, rolno-spożywczy jest tam rozwinięty. Będziemy mieli duże trudności z wprowadzeniem swoich produktów na czeski rynek. Łatwiej jest ściągnąć pracownika i produkować u siebie. Tak robią Czesi. Nie dziwmy się premierowi Babiszowi, że on chroni swoje dochody, zyski swoich firm. To jest klucz do osiągania sukcesu. Przykład kopalni węgla brunatnego pokazuje, że tam są tylko interesy. Mówimy o przygranicznej turystyce w Prudniku, Głuchołazach, aż po Głubczyce. Po czeskiej stronie się buduje, a u nas są ograniczenia. Nasze rejony turystyczne są niedoinwestowane. Nie liczmy, że czescy przedsiębiorcy będą inwestować w polską infrastrukturę. Czechów jest u nas bardzo mało. Przyjeżdżają na zakupy, bo jest taniej. Podbierają pracowników z regionu Nysy, Prudnika i Głubczyc. Przecież nasi przedsiębiorcy skarżą się, że nie mają pracowników. Jak nasi przedsiębiorcy płacić będę więcej to zatrzymają pracowników w Polsce. Nie ma co liczyć na współpracę transgraniczną, powstawanie przedsiębiorstw. Powinny powstać takie projekty, ale każdy chce dominować, a przynajmniej w strefach przygranicznych. To świetnie robią Czesi. Przykład wyciągu na Śnieżkę, który powstał tam w ciągu dwóch lat. A co się dzieje w Polsce? Ile lat się o tym mówi, ale nie, bo ochrona środowiska, bo park krajobrazowy. To są inwestycje, które ściągają ludzi.

W drugiej części programu dyskusja dotyczyła problemu rosnącej liczby imigrantów pracujących w Polsce. Kolejnym tematem debaty była implementacja unijnej dyrektywy o ochronie tzw. sygnalistów, czyli osób zgłaszających różne nieprawidłowości. Dyrektywa ta wejdzie w życie 17 grudnia. Również na przedsiębiorstwa nałoży szereg obowiązków związanych z ochroną sygnalistów.
Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy" prowadzi Jan Poniatyszyn cz. 1
Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy" prowadzi Jan Poniatyszyn cz. 2

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »