Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam…
2021-07-28, 18:39 Autor: Jan Poniatyszyn

Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam Szlęzak, prezes spółki Optima Medycyna, o dramatycznie malejącej frekwencji zgłaszających się do szczepień przeciw COVID -19

Szczepienia [fot. Marcin Skomudek]
Szczepienia [fot. Marcin Skomudek]
Działalność Punktu Szczepień Powszechnych podsumowano w Prudniku. Pesymistyczne są dane starostwa i służb medycznych. Wyraźnie w tym powiecie spadło zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID -19.
- Organizacyjnie szczepienia poszły nam bardzo dobrze - powiedział Radosław Roszkowski, starosta prudnicki. – Nie było kolejek. W komfortowy sposób można było zaszczepić się w naszym PSP. Natomiast ogromna część populacji powiatu prudnickiego nie jest zaszczepiona. Sytuacja wygląda bardzo źle. Na miejscu rządzących naszym krajem - ministra zdrowia, czy premiera – rozważyłbym potrzebę szczepień obowiązkowych dla całej populacji ludności. Wyszczepienie 90 procent ludności umożliwi nam osiągnięcie tzw. odporności stadnej, co pozwoli uniknąć kolejnych lockdownów i niszczenia gospodarki. Byłbym tutaj bardzo stanowczy i postulował rozwiązania bardzo radykalne, ale jednak skuteczne finalnie. W mojej ocenia niezaszczepionych jest wielu nauczycieli. Zdarzają się również niezaszczepieni lekarze. Tego już w żaden sposób nie potrafię zrozumieć. W pierwszej kolejności obowiązek ten należy wdrażać w grupach zawodowych, które mają największy kontakt z dużą populacją obywateli. Docelowo temu obowiązkowi powinni podlegać wszyscy.

- W Prudniku szczepimy w dwóch obszarach – mówił Adam Szlęzak, prezes Optima Medycyna w Opolu. – Pierwszy to jest POZ, który funkcjonuje w oparciu o przychodnie lekarskie. Drugi obszar jest to Punktu Szczepień Powszechnych organizowany przez samorząd. Utrzymujemy gotowość PSP. Takie jest uzgodnienie ze starostą. Nie chcemy likwidować tego punktu mimo dramatycznego spadku zainteresowania szczepieniami. Mamy pełną świadomość, że większość mieszkańców jest niezaszczepiona i potrzebuje mieć miejsce, żeby się zreflektować do tego, że czwarta fala pandemii nadejdzie. Szczepionka jest sprawdzona. Wbrew krążącym opiniom nie wywołała żadnych nieobliczalnych skutków. Zaszczepiliśmy dziesiątki tysięcy ludzi. Były pojedyncze omdlenia, były dwa wstrząsy. Pewnie wielu ludzi źle się czuło, ale z tego powodu nikt nie umarł. Na każde 10 tysięcy ludzi, którzy by zachorowali na covida, umierałoby od 200 do 500 osób. Taką mieliśmy statystykę. Jeżeli zaszczepiliśmy 20 tysięcy ludzi to mamy tego typu przełożenie na ocalałe osoby, które uniknęły najbardziej tragicznego skutku tej choroby. Ludzie może pójdą po rozum do głowy. Muszą sobie zdawać sprawę, że nieszczepieni stanowią dla siebie największą grupę ryzyka. Wszystkie ograniczenia, które będziemy mieli w kraju podczas czwartej fali epidemii, będą efektem ochrony niezaszczepionych osób. Dlaczego chcący zapobiegać tej chorobie będą dotknięci konsekwencjami nonszalancji, albo jakiegoś wyczekiwania osób, które mają inne zadnie na ten temat niż świat nauki?

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »