Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam…
2021-07-28, 18:39 Autor: Jan Poniatyszyn

Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam Szlęzak, prezes spółki Optima Medycyna, o dramatycznie malejącej frekwencji zgłaszających się do szczepień przeciw COVID -19

Szczepienia [fot. Marcin Skomudek]
Szczepienia [fot. Marcin Skomudek]
Działalność Punktu Szczepień Powszechnych podsumowano w Prudniku. Pesymistyczne są dane starostwa i służb medycznych. Wyraźnie w tym powiecie spadło zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID -19.
- Organizacyjnie szczepienia poszły nam bardzo dobrze - powiedział Radosław Roszkowski, starosta prudnicki. – Nie było kolejek. W komfortowy sposób można było zaszczepić się w naszym PSP. Natomiast ogromna część populacji powiatu prudnickiego nie jest zaszczepiona. Sytuacja wygląda bardzo źle. Na miejscu rządzących naszym krajem - ministra zdrowia, czy premiera – rozważyłbym potrzebę szczepień obowiązkowych dla całej populacji ludności. Wyszczepienie 90 procent ludności umożliwi nam osiągnięcie tzw. odporności stadnej, co pozwoli uniknąć kolejnych lockdownów i niszczenia gospodarki. Byłbym tutaj bardzo stanowczy i postulował rozwiązania bardzo radykalne, ale jednak skuteczne finalnie. W mojej ocenia niezaszczepionych jest wielu nauczycieli. Zdarzają się również niezaszczepieni lekarze. Tego już w żaden sposób nie potrafię zrozumieć. W pierwszej kolejności obowiązek ten należy wdrażać w grupach zawodowych, które mają największy kontakt z dużą populacją obywateli. Docelowo temu obowiązkowi powinni podlegać wszyscy.

- W Prudniku szczepimy w dwóch obszarach – mówił Adam Szlęzak, prezes Optima Medycyna w Opolu. – Pierwszy to jest POZ, który funkcjonuje w oparciu o przychodnie lekarskie. Drugi obszar jest to Punktu Szczepień Powszechnych organizowany przez samorząd. Utrzymujemy gotowość PSP. Takie jest uzgodnienie ze starostą. Nie chcemy likwidować tego punktu mimo dramatycznego spadku zainteresowania szczepieniami. Mamy pełną świadomość, że większość mieszkańców jest niezaszczepiona i potrzebuje mieć miejsce, żeby się zreflektować do tego, że czwarta fala pandemii nadejdzie. Szczepionka jest sprawdzona. Wbrew krążącym opiniom nie wywołała żadnych nieobliczalnych skutków. Zaszczepiliśmy dziesiątki tysięcy ludzi. Były pojedyncze omdlenia, były dwa wstrząsy. Pewnie wielu ludzi źle się czuło, ale z tego powodu nikt nie umarł. Na każde 10 tysięcy ludzi, którzy by zachorowali na covida, umierałoby od 200 do 500 osób. Taką mieliśmy statystykę. Jeżeli zaszczepiliśmy 20 tysięcy ludzi to mamy tego typu przełożenie na ocalałe osoby, które uniknęły najbardziej tragicznego skutku tej choroby. Ludzie może pójdą po rozum do głowy. Muszą sobie zdawać sprawę, że nieszczepieni stanowią dla siebie największą grupę ryzyka. Wszystkie ograniczenia, które będziemy mieli w kraju podczas czwartej fali epidemii, będą efektem ochrony niezaszczepionych osób. Dlaczego chcący zapobiegać tej chorobie będą dotknięci konsekwencjami nonszalancji, albo jakiegoś wyczekiwania osób, które mają inne zadnie na ten temat niż świat nauki?

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »