Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach…
2021-07-21, 18:11 Autor: Jan Poniatyszyn

Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach i nierozwiązanych problemach tej grupy zawodowej

Damian Szepelawy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Damian Szepelawy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Mimo zapewnień rządzących nadal nieuregulowana pozostaje sytuacja ratowników medycznych. Chodzi o zarobki i uwarunkowania prawne dotyczące tej grupy zawodowej. Ministerstwo zdrowia zapewnia, że wynagrodzenia ratowników będą rosły. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o zawodzie ratownika medycznego.
- Nasze postulaty od kilku lat są takie same - powiedział Damian Szepelawy, ratownik medyczny pracujący w Nysie. – Od kiedy zawiązał się Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych próbujemy ustabilizować własną sytuację zawodową, ustawową, wynagrodzeniową w Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego. Przede wszystkim uformowanie nas w systemie prawnym, czyli m.in. powołanie samorządu ratownictwa medycznego. Jednocześnie ważna jest stabilizacja finansowania tego ogniwa zabezpieczenia medycznego w kraju. Warunki pracy są zróżnicowane. Zależą od możliwości finansowych placówki, gdzie jesteśmy zatrudnieni. W tej kwestii nie ma stabilizacji ze strony państwa. Wszystko to zostało zrzucone na dyrektorów szpitali, czy jednostek, gdzie pracujemy. Oni odpowiadają za jakość i warunki pracy. Jako ratownicy medyczni przedstawiliśmy nasze oczekiwania płacowe. Sejm odrzucił poprawki do ustawy zgłoszone w Senacie. Wprowadza teraz ustawę o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia. Pozbawia się nas dodatku, który komitet protestacyjny wyżebrał od ministerstwa zdrowia.

Brak oczekiwanych rozwiązań systemowych powoduje odejścia z tego zawodu i deficyt ratowników medycznych.

- Wielu ratowników przekwalifikowuje się. Rezygnują z zawodu ze względu m.in. na płace. Dużo jest też sygnałów z uczelni, że nie ma naborów na te kierunki kształcenia. Powodem jest brak perspektyw dla młodych ludzi, którzy chcieliby stabilizować swoje życie zawodowe. W tym najgorszym okresie pandemii pracowaliśmy w systemie ponadnormatywnym przekraczając wszelkie zasady BHP – mówił Damian Szepelawy.

Ratownicy medyczni są nieraz atakowani słownie i fizycznie w sytuacjach, gdy udzielają pomocy. Czy jest odpowiednia ochrona prawna wykonujących ten zawód?

- M.in. o to też zabiegamy. Jest szkicowo zapisane w prawie, że w momencie wykonywania czynności zawodowych jesteśmy funkcjonariuszami publicznymi. Agresja pacjentów to w naszym zawodzie niemal chleb dnia codziennego. W czasie pandemii ta agresja nie była spowodowana chorobą, ale niemocą sytemu. Duszący się pacjenci oczekiwali po kilka, kilkanaście godzin na pomoc z naszej strony. W tym czasie byliśmy zajęci innym zdarzeniem, czy chorym, do którego nas wezwano – powiedział Szepelawy.

Czy ratownictwo medyczne przygotowane jest na kolejne fale pandemii?

- Są zasoby magazynowe sprzętu, który został zgromadzony po wcześniejszych falach zakażeń. Czy jednak ratownicy medyczni będą tak mocno zaangażowani i wydolni zdrowotnie? Na to pytanie nie odpowiem – stwierdził nasz rozmówca.

Zobacz także

2021-10-20, godz. 09:18 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w… - Byłem w Parlamencie Europejskim 4 lata, wiele mógłbym się spodziewać, ale to co się wydarzyło wczoraj przekracza moje wyobrażenie - powiedział w Porannej… » więcej 2021-10-19, godz. 17:34 Andrzej Kasiura o funduszach europejskich, kopciuchach i połączeniach autobusowych - Prawie miliard euro dla województwa opolskiego przypada z funduszy europejskich na lata 2021-2027 - powiedział burmistrz Krapkowic i prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-10-19, godz. 14:05 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-19, godz. 08:58 Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce - Tytuł debaty jest narzucony przez grupę polityczną Socjalistów i Demokratów. Temat debaty wniosła przewodnicząca tej frakcji, która była na kongresie… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Joanna Mucha z PL 2050 Szymona Hołowni o szykowaniu struktur na wybory i o tym, że nie żałuje opuszczenia PO - Polska polityka jak dżdżu potrzebuje ludzi, którzy pochodzą z "dołów", społeczników - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej poseł Joanna Mucha z… » więcej 2021-10-18, godz. 13:56 Paweł Kukiz o tym czy się koleguje z prezesem Kaczyńskim, współpracy z PiS i co sądzi o debacie Tusk - Kaczyński - Ja wiem czy te relacje można nazwać kolegowaniem się? Kolegowanie może się zamienić w kolesiostwo (śmiech) więc z takimi sformułowaniami ostrożnie… » więcej 2021-10-18, godz. 09:30 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych… - Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-10-15, godz. 18:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o budowie muru na granicy z Białorusią i dyskusji o polexicie Nasi dzisiejsi goście rozmawiali o ostatnim posiedzeniu Sejmu na którym posłowie dyskutowali i finalnie przegłosowali specustawę o budowie muru na granicy… » więcej 2021-10-15, godz. 13:23 Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z WFOŚiGW w Opolu o dotacjach na wymianę "kopciuchów" - Można pozyskać nawet 60 % dofinansowania do wymiana starego pieca - powiedział w Południowej Loży Radiowej Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z Wojewódzkiego… » więcej 2021-10-15, godz. 10:18 Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania… - W 2030 roku nie powinno być już ogrzewania mieszkań w województwie opolskim "kopciuchami" - powiedział Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »