Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach…
2021-07-21, 18:11 Autor: Jan Poniatyszyn

Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach i nierozwiązanych problemach tej grupy zawodowej

Damian Szepelawy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Damian Szepelawy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Mimo zapewnień rządzących nadal nieuregulowana pozostaje sytuacja ratowników medycznych. Chodzi o zarobki i uwarunkowania prawne dotyczące tej grupy zawodowej. Ministerstwo zdrowia zapewnia, że wynagrodzenia ratowników będą rosły. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o zawodzie ratownika medycznego.
- Nasze postulaty od kilku lat są takie same - powiedział Damian Szepelawy, ratownik medyczny pracujący w Nysie. – Od kiedy zawiązał się Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych próbujemy ustabilizować własną sytuację zawodową, ustawową, wynagrodzeniową w Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego. Przede wszystkim uformowanie nas w systemie prawnym, czyli m.in. powołanie samorządu ratownictwa medycznego. Jednocześnie ważna jest stabilizacja finansowania tego ogniwa zabezpieczenia medycznego w kraju. Warunki pracy są zróżnicowane. Zależą od możliwości finansowych placówki, gdzie jesteśmy zatrudnieni. W tej kwestii nie ma stabilizacji ze strony państwa. Wszystko to zostało zrzucone na dyrektorów szpitali, czy jednostek, gdzie pracujemy. Oni odpowiadają za jakość i warunki pracy. Jako ratownicy medyczni przedstawiliśmy nasze oczekiwania płacowe. Sejm odrzucił poprawki do ustawy zgłoszone w Senacie. Wprowadza teraz ustawę o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia. Pozbawia się nas dodatku, który komitet protestacyjny wyżebrał od ministerstwa zdrowia.

Brak oczekiwanych rozwiązań systemowych powoduje odejścia z tego zawodu i deficyt ratowników medycznych.

- Wielu ratowników przekwalifikowuje się. Rezygnują z zawodu ze względu m.in. na płace. Dużo jest też sygnałów z uczelni, że nie ma naborów na te kierunki kształcenia. Powodem jest brak perspektyw dla młodych ludzi, którzy chcieliby stabilizować swoje życie zawodowe. W tym najgorszym okresie pandemii pracowaliśmy w systemie ponadnormatywnym przekraczając wszelkie zasady BHP – mówił Damian Szepelawy.

Ratownicy medyczni są nieraz atakowani słownie i fizycznie w sytuacjach, gdy udzielają pomocy. Czy jest odpowiednia ochrona prawna wykonujących ten zawód?

- M.in. o to też zabiegamy. Jest szkicowo zapisane w prawie, że w momencie wykonywania czynności zawodowych jesteśmy funkcjonariuszami publicznymi. Agresja pacjentów to w naszym zawodzie niemal chleb dnia codziennego. W czasie pandemii ta agresja nie była spowodowana chorobą, ale niemocą sytemu. Duszący się pacjenci oczekiwali po kilka, kilkanaście godzin na pomoc z naszej strony. W tym czasie byliśmy zajęci innym zdarzeniem, czy chorym, do którego nas wezwano – powiedział Szepelawy.

Czy ratownictwo medyczne przygotowane jest na kolejne fale pandemii?

- Są zasoby magazynowe sprzętu, który został zgromadzony po wcześniejszych falach zakażeń. Czy jednak ratownicy medyczni będą tak mocno zaangażowani i wydolni zdrowotnie? Na to pytanie nie odpowiem – stwierdził nasz rozmówca.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »